استان ماردین در یک نگاه

استان ماردین در یک نگاه

صنم وفقی
| دوشنبه, ۲۸ خرداد ۹۷ ساعت ۱۵:۰۰

استان ماردین در کشور ترکیه قرار دارد. این استان با آمیزه‌ای از ادیان و فرهنگ‌های متفاوت و تاریخی طولانی، مقصدی ارزشمند برای گردشگران ترکیه به شمار می‌رود. از دیدنی‌های استان ماردین می‌توان به دیر زعفران، دیر مار جبرئیل و مدرسه قاسمیه اشاره کرد.

استان ماردین یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان از شرق با استان شرناق، از شمال‌شرقی با استان سیرت، از شمال با استان‌های باتمان و دیاربکر، از غرب با استان شانلی‌اورفه و از جنوب با استان حسکه در کشور سوریه مرز مشترک دارد. نام مرکز استان، ماردین است.

جمعیت استان ماردین ۸۰۰ هزار نفر و مساحت آن حدود ۸.۹ هزار کیلومتر مربع است. ساکنان این استان را اهل تسنن، شیعیان و مسیحیان تشکیل می‌دهند و شامل کرد‌، عرب و آشوری‌ می‌شوند. مردم ماردین به دو زبان ترکی و کردی صحبت می‌کنند.

استان ماردین در کنار دیگر استان‌های کشور ترکیه، زیر نظر حکومت مرکزی اداره می‌شود. نوع حکومت، پارلمانی دموکراتیک است. رئیس جمهور با مقامی نسبتا تشریفاتی در راس کشور قرار دارد و نخست وزیر در راس حکومت. قوه مقننه توسط مجلس ملی کبیر ترکیه اداره می‌شود، قوه مجریه در دست هیئت وزرا است و قوه قضاییه سازمانی مستقل از دولت و مجلس محسوب می‌شود.

در سال ۱۵۱۷، ماردین به امپراطوری عثمانی پیوست. در طول جنگ جهانی اول ماردین در کنار برخی مناطق دیگر از شرق ترکیه، شمال‌شرقی سوریه، شمال عراق و شمال‌غربی ایران، متحمل نسل‌کشی ارمنی‌ها، نسل‌کشی آشوری‌ها و هم‌چنین نسل‌کشی یونانی‌ها شد. متاسفانه ارمنی‌ها، کاتولیک‌ها و آشوری‌هایی که موفق به فرار نشدند، در این نسل‌کشی‌ها از بین رفتند. در سال ۱۹۲۳ و بعد از تاسیس جمهوری ترکیه این استان جزوی از کشور ترکیه باقی ماند.

ماردین

آب و هوای استان ماردین گرم و معتدل است. تابستان‌هایی داغ و خشک، و زمستان‌های سرد و نمناک دارد. بیشترین میزان بارندگی در فصول سردتر صورت می‌گیرد و بارش برف معمولا بین ماه‌های دسامبر تا مارس اتفاق می‌افتد. دمای متوسط هوا در طول سال از ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

فرودگاه ماردین در ۲۰ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر ماردین قرار دارد و پرواز‌هایی از/ به آنکارا، استانبول و ازمیر در آن برقرار است. نزدیک‌ترین ایستگاه قطار به ماردین در شهر غازی عینتاب در فاصله ۳۰۰ کیلومتری در غرب، و شهر باتمان با فاصله ۱۰۰ کیلومتری در شمال است. برای رفت و آمد از حومه شهر به شهر قدیمی، مینی‌بوس‌ها خدمات خوبی ارائه می‌دهند و برای جابجایی درون شهر قدیمی، به دلیل تنگی و پیچ در پیچ بودن کوچه‌ها، هیچ وسیله‌ی نقلیه‌ای موجود نیست.

از مهم‌ترین شهرهای استان ماردین می‌توان به ماردین و میدیات اشاره کرد.

صنایع ملیله‌‌کاری نقره، گلیم و فرش و تسبیح از سوغاتی‌های استان ماردین به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید ماردین» (Mardin avm) سر بزنید.

ماردین

جاذبه‌های تاریخی و مذهبی از مهم‌ترین دیدنی‌های استان ماردین محسوب می‌شوند که از آن جمله می‌توان «دیر مار جبرئیل» (Mor Gabriel Monastery)، «مسجد جامع ماردین» (Great Mosque of Mardin)، «دیر زعفران» (Deyrulzafaran Monastery)، «شهر باستانی دارا» (Dara Mesopotamia Ruins)، «مدرسه قاسمیه» (Kasimiye Medrese)، «موزه ماردین» (Mardin Museum)، «موزه شهر صابانچی» (Sabanci City Museum)، «مدرسه زنجیریه» (Zinciriye Medresesi)، «قلعه ماردین» (Mardin Castle)، «مسجد لطیفیه» (Latifiye Mosque )، «چهل کلیسا» (Kirklar Kilisesi)، «مسجد شهیدیه» (Sehidiye Camii) و «کلیسای مریم مقدس» (Virgin Mary Church) را نام برد.

ماردین

شهر قدیمی میدیات یکی دیگر از دیدنی‌های استان ماردین محسوب می‌شود. مدیات در فاصله ۵۰ کیلومتری از مرکز استان قرار دارد و با کوچه‌هایی باریک، خانه‌های قدیمی، مساجد و صومعه‌های تاریخی بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌کند. شما در این شهر می‌توانید تاریخ را لمس کنید و با بازدید از بازار قدیمی شهر، صنایع دستی میدیات را تهیه کنید.

برچسب‌ها لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات