دورود در یک نگاه

دورود در یک نگاه

فرناز رهبران رنجبر
| دوشنبه, ۲۸ خرداد ۹۷ ساعت ۱۰:۰۰

دورود از زیباترین شهرهای استان لرستان است، به طوری که این شهر لقب پایتخت طبیعت ایران نام دارد.

دورود که در گذشته بين‌النهرين و بحرين نامیده می‌شد، از شهرهای استان لرستان است. ایستگاه راه‌آهن، کارخانه‌های متعدد از جمله صنایع دفاع، کارخانه سیمان و سنگبری‌های فراوان در این شهر وجود دارد. معادن سنگ زیادی در دورود وجود دارد که در کارخانه‌های سنگبری و سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کارخانه‌ها محصولات خود را به استان‌های همسایه و نقاط مختلف کشور صادر می‌کنند.

راه‌آهن سراسری و همچنین بزرگراه‌های شامل جنوب و شرق به غرب، از این شهر عبور می‌کند که که باعث قرار گرفتن این شهر در گروه شهرهای با حمل و نقل مناسب‌تر شده است.

این شهر روی خط گسلی معروفی به نام گسل دورود قرار دارد. این گسل روند شمال غرب-جنوب شرقی داشته (135N) و دنباله آن به هر دو سوی ناحیه تا کیلومترها ادامه دارد. نامتقارن شدن دشت سیلاخور و به وجود آمدن چشمه‌های گوناگون در خط این گسل از نتایج فعالیت این گسل است. چشمه‌های نزدیک به کارخانه قند از جمله این چشمه‌ها است.

دورود

تاریخچه

این شهر قدمتی تقریبا برابر با ۱۳۰ سال دارد. تپه‌های باستانی بسیاری که از دوره‌های سنگ و آهن بر جای مانده است، در اطراف و حتی درون شهر به چشم می‌خورد. همچنین این تپه‌ها در شمال این شهرستان و در دشت سیلاخور وجود دارد و آثار بسیاری در این تپه‌ها کشف شده، تپه‌سیاهکله در روستای سیاهکله از جمله این آثار هستند.

جغرافیا

 دورود در ۴۰۰ کیلومتری تهران، ۳۵ کیلومتری ازنا، ۴۵ کیلومتری الیگودرز، ۵۶ کیلومتری بروجرد، ۸۶ کیلومتری خرم‌آباد، ۱۱۷ کیلومتری اراک واقع شده است. این شهر در دامنه رشته‌کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار دارد. دو سرشاخه شمال و شرق رود دز در دورود به هم می‌رسد که رودخانه سزار نامیده می‌شود. این رود تقسیم‌کننده بخش لرستان و بختیاری در کشور است. دورود بالغ بر ۱۴۰۰ متر از سطح دريا بلندتر است.

دورود

شهرستان دورود حدودا ۱۵۰۰ كيلومترمربع وسعت داشته و از دو بخش مركزی و سيلاخور تشکیل یافته است. این شهرستان در جنوب و جنوب شرقی دشت سيلاخور و در دامنه كوه‌های كله قندی (تخت كوه یا بٌوهٌر) و رنگينه (پريز) قرار دارد.

همسایگان این شهرستان از شمال شهرستان سربند، از شمال غربی بروجرد، از شرق شهرستان ازنا، از جنوب شهرستان الیگودرز و از غرب شهرستان خرم‌آباد است. دورود به علت موقعیت جغرافیایی خود، جدا کننده دو تیره بختیاری و لرستانی است.

اقلیم

این شهر دارای آب و هوای معتدل کوهستانی بوده و میانگین بارندگی سالیانه آن ۶۷۰ میلی‌متر است. تعداد روزهای يخبندان در اين شهرستان ۷۴ روز است. کم‌ترین درجه حرارت در زمستان به طور میانگین ۷۹٫۵ درجه سانتی‌گراد و بیشترین درجه حرارت در تابستان به طور میانگین ۵٫۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

عواملی نظیر كوهستانی بودن منطقه، نزديكی دورود به اشترانكوه و ريزش باران و برف فراوان، شبكه آب‌های روان غنی و دائمی را تشکیل داده است. به گونه‌ای که از مناطق پرآب استان لرستان محسوب می‌شود.

از نظر هواشناسی این شهر يک ايستگاه كليماتولژی دارد. عواملی مانند گسترش بادهای غربی در تمام ايران و وجود سيليكون‌های مديترانه در زاگرس و در نتيجه در لرستان ريزش‌های جوی را به وجود می‌آورد. اما در فصل تابستان حلقه بادهای غربی کاهش یافته و جبهه قطبی به طرف عرض‌های بالاتر عقب‌نشینی می‌کند که به این ترتیب از تعداد سيليكون‌ها و توده‌های گرم و مرطوب مديترانه و اقيانوس اطلس به شدت كاسته شده که نتیجه آن خشک شدن هوا است. اکثرا باد غربی در منطقه می‌وزد که این باد در انتقال گرد و خاک و آلودگی شهر و كارخانه به سمت جنوب شرق تاثیر مهمی دارد.

دورود

شهر معمولا بعدازظهرها با وزش باد روبرو شده که نتیجه آن تمیز شدن هوا است، اما بیشتر اوقات که بادی وجود ندارد، گرد و غبار كارخانه مانند ابری وسيع سطح شهر و در رود سزار مابين كوه‌های كله قندی و رنگينه را دربر می‌گیرد و حالت غبار آلود و مريض بر شهر حاکم می‌شود.

مردم‌شناسی

بنا به سرشماری سال ۱۳۹۵ دورود جمعیتی برابر با ۱۲۱٬۶۳۸ نفر‌ دارد که بعد از خرم‌آباد و بروجرد سومین شهر پرجمعیت استان لرستان محسوب می‌شود. مردم دورود به زبان لری صحبت می‌کنند. لری سیلاخوری، لری بختیاری و لری خرم‌آبادی از گویش‌های رایج مردم است.

لباس مردم لری پوشش ساده بوده که به شال و ستره مشهور است. شال، ستره، کلاه نمدی، کپنک (قبای پشمی)، گیوه و چوغه (بالاپوش) لباس سنتی مردان این قوم است.

زنان لر نیز از پارچه‌های رتگی در رنگ‌ها و طرح‌های شاد با سربندهای زیبا و رنگی استفاده می‌کنند. لباس زنان هم از قسمت‌های گوناگونی تشکیل شده که عبارتند از: جومه (نوعی پیراهن)، کلنجه (بالاپوش)، تره و گل ونی، کت، سرداری و شلوار.

پوشش سنتی لرستان

کشاورزی و دام‌پروری

دام‌داری، كشاورزی و صنايع پایه‌های اقتصادی و صادراتی دورود را تشکیل می‌دهند. گندم، جو، تره بار، بنشن، گياهان علوفه‌ای، سيب، انار، انگور، گلابی، زردآلو، آلبالو و گيلاس از محصولات کشاورزی این شهر هستند. رودخانه‌های اطراف، تامین‌کننده آب مورد نیاز برای کشت این محصولات است. دام‌داری از شغل‌های مهم و اصلی این منطقه بوده و محصولات و فرآورده‌های دامی از عمده صادرات اين ناحيه به حساب می‌آید.

گلابی

صنایع دستی

با توجه به پیشینه تاریخی غنی و تنوع قومیت‌های لرستان، صنایع دستی این استان در سه نوع متمایز عشایری، روستایی و شهری قرار دارد. اغلب صنایع دستی عشایری صرف خانوار شده و کمتر به بازار عرضه می‌شود. سیاه چادر، قالی و گلیم، هور، هور اسبو از صنایع دستی عشایر به شمار می‌رود. قالی، گلیم، رنگرزی و جاجیم بافی نیز صنایع دستی روستایی محسوب می‌شود. ورشو سازی نیز از دیگر صنایع دستی این دیار است.

ورشو سازی

سوغات

عسل، روغن حیوانی، شیرینی کاک، شیرینی آردی، نان ساجی، کلوچه‌ی بروجردی، سمنوی بروجرد و انواع حلوا از سوغات معروف استان لرستان به شمار می‌رود.

حلوا

دیدنی‌های دورود

غار مرده‌ها، غار منو، غار وقت ساعت، آبشار ازنادر، دره نیگا، تالاب ازگن، بیشه پیرتو، بیشه لنج‌آباد، آبشار آبگرم، دریاچه گهر، پریز کوه، کوه قارون، دشت لاله‌های واژگون رزستان دورود، آبشار دره اسپر و آبشار پوران از جاذبه‌های زیبای این شهر هستند.

تالاب ازگن

برچسب‌ها لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات