استان ملطیه در یک نگاه

صنم وفقی
یکشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
استان ملطیه در یک نگاه

استان ملطیه در کشور ترکیه قرار دارد. از دیدنی‌های استان ملطیه می‌توان به دره لونت و ویرانه‌های باستانی اصلان تپه اشاره کرد. برای سفری متفاوت در ترکیه، استان ملطیه می‌تواند برای شما مقصدی جدید و هیجان‌انگیز باشد.

استان ملطیه یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد، از جنوب با استان آدیامان، از جنوب‌شرقی با استان دیاربکر، از شرق با استان الازیغ، از شمال‌شرقی با استان ارزنجان، از شمال و شمال‌غربی با استان سیواس و از غرب و جنوب‌غربی با استان قهرمان مرعش همسایه است. مرکز این استان، ملطیه نام دارد.

جمعیت استان ملطیه ۷۸۱ هزار نفر و مساحت آن، ۱۲٫۳ هزار کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو دسته‌ اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شوند. زبان مردم ملطیه، ترکی است.

استان ملطیه در کنار بقیه استان‌های کشور ترکیه، تحت حکومت مرکزی اداره می‌شود. نوع حکومت پارلمانی دموکراتیک به شمار می‌رود و متشکل از سه قوه جداگانه است. قوه مقننه توسط مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مجریه توسط هیئت وزرا و قوه قضاییه مستقل از دولت و مجلس اداره می‌شود. رئیس جمهور با مقامی نسبتا تشریفاتی در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار دارد.

شهر ملطیه، مرکز استان در سال ۱۸۸۳ تاسیس شد. در قرن ۱۹، جمعیت ملطیه با سرعت زیادی شروع به افزایش کرد و در اواخر قرن ۱۹،  ۵ هزار خانه، ۵۰ مسجد، ۶ مدرسه و ۵ حمام ترکی داشت. در سال‌های ۱۸۸۹ و ۱۸۹۰، ملطیه متحمل دو آتش‌سوزی بزرگ شد که هزاران مغازه را از بین برد. زلزله سال ۱۸۹۳ در این شهر، ۱۳۰۰ نفر کشته داد و ۱۲۰۰ خانه و مسجد را ویران کرد. شیوع وبا در همان سال، جان ۹۰۰ نفر دیگر گرفت. 

آب و هوای استان ملطیه گرم و معتدل است و تابستان‌های گرم و خشک، و زمستان‌هایی سرد و برفی دارد. بیشترین میزان بارندگی در فصول سرد صورت می‌گیرد و متوسط دمای هوا در طول سال از ۸ تا ۱۹ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند.

ملطیه

فرودگاه ارهاچ ملطیه در فاصله ۳۰ کیلومتری از مرکز استان قرار دارد و پروازهای از/ به استانبول، آنکارا، ازمیر، دولسدورف و فرانکفورت در آن برقرار است. ایستگاه قطار ملطیه نیز در ۴ کیلومتری شمال‌غربی ملطیه واقع شده است و قطارهایی از آنکارا، آدانا و برخی شهرهای دیگر ترکیه در آن توقف دارند. برای جابجایی‌های درون‌شهری نیز می‌توان از اتوبوس‌های شهری زرد رنگ و تاکسی استفاده کرد.

از شهر‌های مهم استان ملطیه می‌توان به ملطیه و باتال‌قاضی اشاره کرد.

رومیزی، پرده، گلیم، قالیچه، ظروف مسی، قاشق‌های چوبی و از همه مهم‌تر زردآلو از سوغاتی‌های استان ملطیه به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «بازار سیره» (Sire Bazaar) و «مرکز خرید حمیدیه» (Hamidiye Mall) سر بزنید.

ملطیه

بیشترین دیدنی‌های استان ملطیه را جاذبه‌های طبیعی تشکیل می‌دهند که از آن جمله می‌توان «دره لونت» (Levent Valley)، «آبشار گون‌پینار» (Gunpinar Waterfall)، «دره توهما» (Tohma Canyon) و «منطقه تفریحی اوردوز پینارباشی» (Orduzu Pinarbasi Mesire Alani) را نام برد.

ملطیه

از دیگر دیدنی‌های استان ملطیه «مسجد جامع باتال‌قاضی» (Battalgazi Grand Mosque)، «ویرانه‌های اصلان تپه» (Aslantepe Ruins)، «کاروانسرای مصطفی پاشا اسلحه‌دار» (Armourer Mustafa Pasha Caravanserai)، «موزه قوم‌شناسی ملطیه باسکنکلار» (Malatya Baskonaklar Ethnography Museum) و «شهر باستانی ملید» (Melid) است.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات