امارت عجمان در یک نگاه

فاطمه محمدی
سه شنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
امارت عجمان در یک نگاه

امارت عجمان یکی از هفت امارت شیخ‌نشین امارات متحده عربی است و میان امارت شارجه و ام‌القوین قرارگرفته است. مرکز امارت، شهر عجمان است و ۱۶ کیلومتر از این امارت در سواحل خلیج‌فارس قرار دارد.

امارت عجمان، یکی از هفت امارت شیخ‌نشین امارات متحده عربی است که مساحتی برابر با ۲۵۹ کیلومترمربع دارد. این امارت به‌عنوان کوچک‌ترین امارت این کشور شناخته می‌شود. جمعیت امارت عجمان برابر با ۳۶۱۱۶۰ نفر است. مرکز امارت عجمان، شهری به همین نام است و ۱۶ کیلومتر از این امارت در سواحل خلیج‌فارس واقع شده است. این امارت حدود ۳۳ درصد از خاک امارات متحده عربی را به خود اختصاص داده است و دو روستای مصفوت و منامه هم از روستاهای این امارت هستند که از خاک آن دورافتاده‌اند.

امارت عجمان

امارت عجمان از شمال به خلیج‌فارس، از جنوب به راس‌الخیمه، از شمال غرب به شارجه و دبی و از شرق به فجیره محدود می شود.

در قرن دهم هجری قمری، گروهی از قبیله بزرگ العجمان به منطقه عجمان امروزی مهاجرت کردند و نام این منطقه پس از ورود این قوم عجمان نام گرفت. عده‌ای دیگر از قبیله عجمان، در منطقه شیبکوه سکنی گزیدند.

امارت عجمان

امارت عجمان یکی از مناطق آزاد تجاری کشور امارات است و به دلیل نزدیکی به شهرهای دبی و شارجه، فرصت‌های زیادی برای جذب سرمایه‌های خارجی برای این امارت مهیا است. در قدیم اقتصاد این منطقه بر ماهیگیری و تجارت استوار بود. مانند سایر مناطق امارات متحده عربی، تلفیق بازارهای سنتی و قدیمی و مراکز خرید مدرن، عجمان را مکانی مناسب برای خرید تبدیل کرده است.

امارت عجمان

از آثار تاریخی عجمان می‌توانیم به قلعه عجمان، برکه آب باران، قلعه مصفوت اشاره کنیم.

سواحل عجمان، یکی از زیباترین سواحل خاورمیانه است که هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند. عجمان در حال حاضر فرودگاه ندارد و برای رسیدن به این امارت باید از فرودگاه دبی استفاده کرد.

 

برچسب‌ها مسافرت امارات

دیدگاه  

    تبلیغات