استان قوجاایلی در یک نگاه

صنم وفقی
شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
استان قوجاایلی در یک نگاه

استان قوجاایلی در نزدیکی استانبول و در سواحل دریای سیاه و مرمره قرار دارد. مرکز اسکی کارتپه، ساحل صخره‌های صورتی و پارک سکا از دیدنی‌های استان قوجاایلی به شمار می‌روند و آن را به یکی از مقاصد هیجان‌انگیز گردشگری تبدیل کرده‌اند. 

استان قوجاایلی یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. استان قوجاایلی در شرقی‌ترین قسمت دریای مرمره قرار دارد و از غرب با استان استانبول و دریای مرمره، از شمال با دریای سیاه، از شرق با استان سقاریه، از جنوب با استان بورسا و از جنوب‌غربی با استان یالوا همسایه است. مرکز این استان ازمیت نام دارد که گاهی با نام قوجاایلی نیز شناخته می‌شود.

جمعیت استان قوجاایلی ۱.۸ میلیون نفر و مساحت آن، ۳.۶ هزار کیلومتر مربع است. دین غالب مردم استان را اسلام تشکیل می‌دهد که خود به دو مذهب سنی و شیعه تقسیم می‌شود. زبان مردم قوجاایلی، ترکی است.

استان قوجاایلی در کنار بقیه استان‌های کشور ترکیه، زیر نظر حکومت مرکزی قرار دارد. این حکومت، پارلمانی دموکراتیک است و از قوه مقننه، مجریه و قضاییه تشکیل می‌شود. مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مقننه را در دست دارد، هیئت وزرا، قوه مجریه را اداره می‌کند و قوه قضاییه، سازمانی مستقل از دولت و مجلس است. رئیس جمهور در صدر کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار می‌گیرد.

تا اواخر قرن یازدهم میلادی، قوجاایلی تحت سلطه امپراطوری بیزانس قرار داشت. این منطقه بارها توسط ترک‌های سلجوقی، امپراطوری بیزانس و ترک‌های عثمانی اشغال شد و سرانجام در سال ۱۹۲۱ و در طول جنگ‌ استقلال ترکیه، به ترکیه امروزی پیوست. در ۱۷ آگوست ۱۹۹۹، زلزله‌ای با شدت ۷.۶ ریشتر، به مدت ۳۷ ثانیه ازمیت را لرزاند که بر اثر آن ۱۷ هزار نفر جان خود را از دست دادند و جمعیتی بالغ بر نیم میلیون نفر آواره شدند.

قوجاایلی

آب و هوای قوجاایلی گرم و معتدل گزارش شده است. بیشترین میزان بارندگی در فصول سرد سال صورت می‌گیرد و متوسط دما در طول سال از ۱۱ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند. تابستان‌های قوجاایلی گرم و مرطوب و زمستان‌های آن سرد و نمناک است.  

قاجاایلی با ۵ بندر و ۳۵ لنگرگاه صنعتی، مرکزی مهم در حمل و نقل بین‌المللی به شمار می‌رود. بزرگراه D100  که اروپا را به آسیا متصل می‌کند و تا مرز‌های ترکیه-ایران امتداد می‌یابد از این استان عبور می‌کند. هم‌چنین ایستگاه قطار ازمیت یکی از پررفت و آمد ترین ایستگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود. نزدیک‌ترین فرودگاه‌ها به استان قوجاایلی فرودگاه‌های بین‌المللی آتاتورک و فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن در استانبول به ترتیب در فاصله ۸۰ و ۴۵ کیلومتری از ازمیت قرار دارند.

از مهم‌ترین شهرهای استان قوجاایلی می‌توان به ازمیت و گبزه اشاره کرد.

ازمیت بیش از هر چیز به پشمک‌های خود شهرت دارد. ارزشمندترین قالی‌های ترکی نیز از سوغاتی‌های استان قوجاایلی به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «اوت‌لت سنتر ازمیت» (Outlet Center Izmit) و «مرکز خرید سنتر گبزه» (Gebze Center Alisveris Merkezi) سر بزنید.

قوجاایلی

جاذبه‌های طبیعی در صدر دیدنی‌های استان قوجاایلی قرار دارند. این جاذبه‌ها شامل «پارک سکا» (Seka Park)، «پارک گیاه‌شناسی و باغ‌وحش فاروق یالچین» (Faruk Yalcin Zoo and Botanic Park)، «ساحل صخره‌های صورتی» (Pembe Kayalar)، «ساحل صخره‌های کرپه» (Kerpe Kayaliklari) و «مرکز اسکی کارتپه» (Kartepe Ski Center) می‌شود.

قوجاایلی

موزه‌های متعدد از دیگر دیدنی‌های استان قوجاایلی است که از آن جمله می‌توان «موزه گایرت گمی» (Gayret Gemi Museum)، «مرکز علوم قوجاایلی» (Kocaeli Science Center)، «موزه و خانه عثمان حمدی بی» (Osman Hamdi Bey House and Museum)، «موزه باستان‌شناسی و قوم‌نگاری» (Museum of Archaeology & Ethnography) و «موزه عمارت سلطنتی» (Imperial Pavilion Museum) را نام برد.

 

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه