برگزاری مدرسه صنایع دستی در سمنان برای نخستین بار در ایران

فرناز رهبران رنجبر
چهار شنبه، ۶ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۵
برگزاری مدرسه صنایع دستی در سمنان برای نخستین بار در ایران

اولین مدرسه صنایع دستی ایران در خانه تاریخی ترابی شهر سمنان راه‌اندازی شد.

گروهی از هنرمندان صنایع دستی که پیش از این در خانه تدین شهر سمنان مستقر بودند، مدرسه صنایع دستی را در خانه تاریخی ترابی راه‌اندازی کرده‌اند. از آنجاکه خانه تدین به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شده و از مرکز صنایع دستی به اقامتی پذیرایی تغییر کاربری داده است این هنرمندان مجبور شدند تا از این خانه نقل مکان کنند. پس از این جابه‌جایی تعدادی از هنرمندان صنایع دستی به مراکز و خانه‌های تاریخی دیگر رفتند و برخی دیگر نیز در خانه تاریخی ترابی مستقر شدند.

حلاجی مسئول این مدرسه با اداره آموزش‌وپرورش این استان تفاهم نامه‌ای را امضا کرده است که در نتیجه آن رشته‌های صنایع دستی مانند تذهیب، خوشنویسی، بافته‌های دارایی، سنگ تراشی، سراجی کیف، قلمکار، سفال، سرامیک و گردشگری در این مدرسه آموزش داده شود، همچنین معرق و نقاشی پشت شیشه به این رشته‌ها نیز افزوده خواهد شد. هنرجویان به‌مدت سه سال در هر یک از این رشته‌ها آموزش‌های لازم را خواهند دید و پس از آن موفق به کسب دیپلم صنایع دستی از وزارت آموزش‌وپرورش خواهند شد.

تابه‌حال مشابه چنین مدرسه‌‌ای در ایران دیده نشده است. این خانه در حال حاضر پذیرای دانش‌آموزان مقطع دهم است. دانش‌آموزان در رشته کاردانی درس تئوری را در مدرسه و درس‌های عملی را در کارگاه‌های این خانه تاریخی آموزش می‌بینند. وزارت آموزش‌وپرورش هم هزینه‌های آن را بر عهده گرفته است. لازم به ذکر است که شش نفر از هنرمندان صنایع دستی در این مدرسه یاری کننده هستند.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه