پافوس در یک نگاه

پافوس در یک نگاه

صنم وفقی
| شنبه, ۱۶ تیر ۹۷ ساعت ۲۳:۰۰

پافوس یکی از شهرهای ساحلی قبرس به شمار می‌رود. نام این شهر در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی یونسکو به ثبت رسیده است. خانه دیونیسوس، پارک باستان‌شناسی کاتو پافوس و پارک آبی آفرودیت پافوس از دیدنی‌های پافوس محسوب می‌شوند.

پافوس (Paphos) یکی از شهرهای ساحلی ناحیه پافوس در کشور قبرس، قاره اروپا است. این شهر که در جنوب‌غربی کشور قرار دارد و در ۵۰ کیلومتری لیماسول و ۱۵۰ کیلومتری نیکوزیا، پایتخت کشور واقع شده است.

جمعیت پافوس ۹۰ هزار نفر است. دین مردم این شهر را مسیحیت ارتدوکس، کاتولیک و اسلام تشکیل می‌دهد. زبان رسمی پافوس، یونانی و ترکی است.

پافوس در کنار دیگر شهرهای کشور قبرس، زیر نظر حکومت مرکزی اداره میشود که جمهوری قبرس نام دارد. رئیس جمهور قبرس در راس کشور و دولت قرار میگیرد و حکومت از سه قوه جداگانه تشکیل میشود. قوه مقننه توسط دولت مدیریت میشود، قوه مجریه را به‌طور مشترک مجلس و دولت می‌گردانند و قوه قضاییه سازمانی مستقل از دو قوه دیگر به‌شمار می‌رود.

با انتخاب نیکوزیا به عنوان پایتخت و با پیشرفت بندر لارناکا در طول قرون وسطی و امپراطوری عثمانی، اهمیت پافوس به تدریج کاهش یافت. هنگام استعمار بریتانیا، بسیاری از اهالی پافوس به نیکوزیا، لیماسول و کشورهای دیگر مهاجرت کردند. از سال ۱۹۷۴، فعالیت‌های اقتصادی پافوس بخصوص در زمینه گردشگری رونق گرفت و دولت شروع به سرمایه‌گذاری در این منطقه کرد. پافوس در سال ۲۰۱۷ در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی یونسکو به ثبت رسید و در کنار آرهوس در کشور دانمارک، به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد.

پافوس

آب و هوای پافوس نیمه‌خشک و نیمه‌گرمسیری به‌شمار می‌رود. بیشترین میزان بارندگی بین نوامبر تا مارس صورت می‌گیرد و بیشترین میزان رطوبت در ماه‌های جولای و آگوست است. بارش برف به‌طور تقریبی هر دو سال یکبار اتفاق می‌افتد. دمای متوسط هوا در طول سال از ۱۳٫۹ تا ۲۳٫۶ تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه حدود ۳۸۶ میلی‌متر برآورد شده است.

فرودگاه بین‌المللی پافوس در فاصله ۶٫۵ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به آتن، لندن، دوبلین، مسکو و مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. کشتی‌های مسافرتی و باربری در بندر لیماسول که در ۶۰ کیلومتری شهر واقع شده است، پهلو می‌گیرند و بندر پافوس خود گنجایش ۳۰۰ قایق ماهیگیری و مارینا را دارد. برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌های عمومی و تاکسی‌ها خدمات خوبی ارائه می‌دهند.  

صنایع دستی محلی، جواهرآلات، سفالی‌جات، محصولات چرمی و راحت‌الحقوم از سوغاتی‌های پافوس به‌شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «کینگز اونیو مال» (Kings Avenue Mall) سر بزنید.

پافوس

از محبوب‌ترین دیدنی‌های پافوس می‌توان خانه دیونیسوس، «کلیسای آگیا کریاکی کریسوپولیتیسا» (Agia Kyriaki Chrysopolitissa)، «صومعه آگیوس نئوفایتوس» (Agios Neophytos Monastery)، «پارک باستان‌شناسی کاتو پافوس» (Kato Paphos Archaeological Park)، «ایستگاه حفاظت از لاک ‌پشت خلیج لارا» (Lara Bay Turtle Conservation Station)، «ساحل سنت جورج» (St George Beach)، «مقبره پادشاهان» (Tombs of the Kings)، «باغ‌وحش پافوس» (Pafos Zoo)، «پارک آبی آفرودیت پافوس» (Paphos Aphrodite Waterpark)،  «سرداب‌های کلیسای سنت سلیمان» (St. Solomon's Catacombs) و «قلعه پافوس» (Paphos Castle) را نام برد.

پافوس

دیگر دیدنی‌های پافوس شامل «موزه زندگی روستایی استنی» (The Steni Museum of Village Life)، «کلیسای سنت جورج» (St. Georgios Church) و «موزه قوم‌نگاری پافوس» (Paphos Ethnographic Museum) می‌شود.

 

برچسب‌ها لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات