بارندگی کشور در بهار امسال

فرناز رهبران رنجبر
یکشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
بارندگی کشور در بهار امسال

 با وجود افزایش بارش‌ها، کشور هنوز ۲۶ درصد کمبود بارش دارد.

صادق ضیائیان رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی به افزایش ۲۷ درصدی بارش‌های بهار امسال نسبت به میانگین بلندمدت کشور اشاره کرد و گفت:

با وجود افزایش بارش در بسیاری استان‌ها طی سه ماه گذشته، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گیلان در صدر استان‌های کم‌بارش فصل بهار قرار دارند.

به گفته وی در طول بهار سال جاری، کل کشور ۷۰ میلی‌متر بارش دریافت کرده و از آنجا که میانگین بارش بلندمدت بهار ۵۵ میلی‌متر است، در بهار امسال نسبت به بلندمدت ۲۷ درصد افزایش بارش را تجربه کردیم.

بارش بهار در امسال ۵۲ میلی‌متر بوده، بنابراین بهار امسال نسبت به بهار سال قبل ۳۵ درصد افزایش بارش داشته است.

استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب ۶۷، ۴۴ و ۳۶ درصد کمبود بارش ٰاز ابتدای فروردین ۹۷ تا پایان خرداد داشتند، استان‌های کرمان، بوشهر و فارس نیز در شمار استان‌های کم‌بارش بهار ۹۷ قرار می‌گیرند.

در بهار ۹۷ استان‌های اردبیل، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان و مازندران در وضعیت ترسالی قرار داشتند و در بقیه استان‌ها بارش‌ها بیش از نرمال ثبت شده است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی‌افزود:

طی ۹ ماه گذشته، کل کشور ۱۶۳٫۷ میلی‌متر بارش دریافت کرده است. لازم به ذکر است؛ در مدت مشابه سال گذشته ۲۰۸ میلی‌متر میزان بارش کشور بوده، بنابراین امسال نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش بارش داشته‌ایم.

وی بیان کرد:

از آنجا که میانگین بارش بلندمدت کشور از ابتدای مهر تا پایان خرداد ۲۲۱ میلی‌متر است؛ امسال نسبت به بلندمدت ۲۶ درصد کمبود بارش را تجربه کردیم و در این بازه ۹ ماهه، سیستان و بلوچستان ۷۱ درصد و استان‌های هرمزگان و کرمان ۶۴ درصد کبود بارش داشتند و از این لحاظ در صدر جدول کم‌بارشی کشور قرار می‌گیرند.

به گفته او استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، یزد، خراسان شمالی، اصفهان، خراسان جنوبی، گیلان، مرکزی، قم، لرستان، مازندران، البرز، تهران و گلستان نیز به ترتیب در فهرست استان‌های کم‌بارش از ابتدای سال زراعی تا پایان خرداد ۹۷ قرار می‌گیرند.

بارش ۹ ماهه گذشته در استان‌های قزوین، ایلام، سمنان، زنجان، همدان، کرمانشاه و اردبیل در وضعیت نرمال قرار دارد و در همین بازه، بارش استان‌های کردستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در حد بیش از نرمال بوده است.

او به وضعیت بارشی استان تهران از ابتدای سال زراعی تا پایان بهار ۹۷ اشاره کرد و گفت:

استان تهران ۲۲۰ میلی‌متر بارش دریافت کرده که نسبت به بلندمدت ۱۱ درصد و نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کمبود داشته است.

منبع ایسنا
برچسب‌ها بارش

دیدگاه  

    تبلیغات