چطور از استرس سفر دور بمانیم؟

چطور از استرس سفر دور بمانیم؟

عاطفه کماسی
| یکشنبه, ۳ تیر ۹۷ ساعت ۲۳:۰۰

با اینکه مهم‌ترین نکته سفر، دور شدن از اضطراب است، اما برای بسیاری از افراد، برنامه‌ریزی سفر بزرگ‌ترین منبع استرس به شمار می‌رود. در ادامه با چند نکته درباره برداشتن لوازم روری و دور شدن از استرس آشنا می‌شویم.

فرار به سمت مقصد مورد نظر، تنها چیزی است که می‌خواهید، حال ممکن است آن مقصد یک ساحل آفتابی، یک منظره زیبا در یک کشور خارجی، یا پیاده‌روی در کوهستان‌های باشکوه باشد. اما نگرانی از برنامه‌ریزی سفر می‌تواند تمام دورنمای شما را از یکی سفر آرامش‌بخش خراب می‌کند.

مدیریت تمام جزئیات سفر مانند استرس برنامه‌ریزی، رزرو کردن، روبه‌راه کردن وظایف محل کار و سپردن خانه دست یک فرد مطمئن، ممکن است این فکر را در ذهن شما بیندازد که سفرتان ارزش این همه نگرانی را ندارد. اما شما می‌توانید با یک سازمان‌دهی و آماده‌سازی مناسب و گرفتن آرامش از اطرافیان، یک سفر سالم و بدون استرس داشته باشید.

بگذارید یک آژانس مسافرتی کارهای سنگین را برایتان انجام دهد

آژانس مسافرتی

مری کلگ (Mary Clegg)، نائب رئیس سازمان ملی آژانس‌های مسافرتی می‌گوید:

راز بیشتر مسافرانی که از سفر بدون استرس خود لذت می‌برند، داشتن یک آژانس مسافراتی خوب است. بسیاری از مردم چنین گمان می‌کنند که با آمدن اینترنت، آژانس‌های مسافرتی منقرض شدند، اما اینطور نیست، آن‌ها همچنان برای کاهش استرس شما فعالیت دارند. وظیفه یک آژانس مسافرتی کمک به شما برای داشتن یک سفر عالی است.

از آنجا که کارکنان آژانس‌ها، راهی که شما در پیش دارید را قبلا رفته‌اند، می‌دانند که چطور انتظارات‌تان را برآورده کنند. کلگ می‌گوید:

کارکنان آژانس‌ها افرادی هستند که بسیار سفر کرده‌اند و اکنون می‌توانند براساس تجربه‌های خود پیشنهادات خوبی به شما بدهند.

بطور کامل توضیح دهید که چطور سفری را مدنظر دارید، سپس به مامور آژانس مسافرتی اجازه دهید تا یک مقصد ایده‌آل را انتخاب و تمام کارها و برنامه‌ریزی‌ها را انجام دهد.

برای دور ماندن از استرس، بهتر است این چند نکته مربوط به یک سفر سالم را بکار ببرید:

۱. چمدان خود را سبک کنید

سبک سفر کنید

بررسی کنید که چه وسایلی طی سفر برای شما مهیا می‌شود. با این کار شما تنها وسایل مورد نیاز دیگر را با خود برمی‌دارید. برای مثال، اگر سوار یک کشتی مسافرتی لوکس می‌شوید یا قرار است به یک هتل خوب بروید، بطور حتم آن‌ها سرویس خشکشویی خود را در اختیار شما قرار می‌دهند، درنتیجه می‌توانید لباس کمتری با خود بردارید. اگر سشوار یا اتو هم در اختیار شما قرار دهند، می‌توانید آن را از چمدان خود حذف کنید.

۲. لیست امنیتی برای خانه تهیه کنید

کلگ می گوید:

شما باید از همسایه‌ای که قرار است به گلدان‌هایتان آب دهد، یا بسته‌هایی که به دست‌تان برسد مطمئن باشید. همچنین آن همسایه (مورد اطمینان شما است) یا بستگان‌تان باید از مقصدها و تلفن تماس شما باخبر باشند تا در مواقع ضروری بتوانند با شما تماس بگیرند. اگر با یک آژانس مسافرتی کار می‌کنید، تلفن آن‌ها را به همسایه، دوست یا خانواده خود بدهید تا به آن‌ها کمک کنند با شما تماس بگیرند.

۳. چند روز دیرتر سفر را به پایان برسانید

آرامش قبل و بعد از سفر

اگر فکر اینکه چقدر کار روی سرتان ریخته، تمام وجود شما را  فراگرفته است، یک روز سفر را به تاخیر بیندازید و به خود اجازه دهید تا کاملا آماده شوید. گاهی مایل هستید پس از سفر به برخی کارها مانند بررسی ایمیل‌ها و صورت‌حساب‌ها رسیدگی، یا خود را برای رفتن به محل کار و شروع دوباره آماده کنید. با این کار هم آرامش بیشتری دارید، هم بیشتر از سفر خود لذت می‌برید.

۴. برای اتفاقات غیرمنتظره برنامه‌ریزی کنید

کلگ می‌گوید:

آژانس مسافرتی به شما کمک می‌کند تا سفر شما در برابر اتفاقات غیرمنتظره همچنان روند عادی خود را طی کند. اتفاقاتی چون زودتر به خانه بازگشتن یا تغییر برنامه سفر. آن‌ها می‌دانند چطور یک راه جایگزین برای تغییرات و خواسته‌های شما پیدا کنند.

احساس آرامش در مقصد

آرامش در سفر

در آخر، برای اینکه بطور کامل و واقعی از سفر خود لذت ببرید، باید بدانید که آرامش از نظر شما چیست، چه معنایی دارد و در دنیای بیرون چه شکلی به خود می‌گیرد.

کلگ می گوید:

آرامش چیزی است زمان‌بر. برخی افراد بدون ارتباط با دیگران در آرامش نیستند، درنتیجه باید حتما به اینترنت دسترسی داشته باشند. برخی دیگر آرامش را در تنها بودن می‌بینند، و ارتباط با دیگران را بجز در مواقع ضروری خوشایند نمی‌دانند. با این اوصاف تصمیم نهایی خود را برای همراه داشتن تلفن همراه یا رزرو هتلی که ایمیل‌هایتان را چک کند، پیش از سفر بگیرید.

طبق فهرستی که آماده کرده‌اید، کاملا آماده شوید. هر زمان که استرس به سراغ‌تان آمد، یک نفس عمیق بکشید. زمانی که به مقصد برسید، متوجه می‌شوید که تمام تلاش‌ها ارزشش را داشته است.

منبع everydayhealth

دیدگاه  

    تبلیغات