لیماسول در یک نگاه

لیماسول در یک نگاه

صنم وفقی
| جمعه, ۸ تیر ۹۷ ساعت ۱۰:۰۰

لیماسول، دومین شهر بزرگ قبرس است و یکی از مقاصد ارزشمند توریستی و قطب‌ اصلی تجارت در قبرس به شمار می‌رود. شهر باستانی کوریون، قلعه لیماسول، روستای اومودوس و ساحل کوریون از دیدنی‌های لیماسول هستند.

لیماسول (Limassol) یکی از شهرهای ناحیه لیماسول در کشور قبرس، قاره اروپا است. این شهر که در ساحل جنوبی قبرس قرار دارد، از نیکوزیا، پایتخت قبرس حدود ۸۵ کیلومتر فاصله دارد و بزرگ‌ترین شهر قبرس بعد از آن محسوب می‌شود.

جمعیت شهر لیماسول بیش از ۲۳۹ هزار نفر و مساحت آن حدود ۴۳٫۸ کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان لیماسول را مسیحیان ارتدوکس و کاتولیک‌ها تشکیل می‌دهند و پیروان اسلام نیز بعد از آنها قرار دارند. زبان رسمی قبرس یونانی و ترکی است.

 لیماسول مانند دیگر شهرهای کشور قبرس، زیر نظر حکومت مرکزی اداره می‌شود که جمهوری قبرس نام دارد. رئیس جمهور در راس کشور و دولت قرار می‌گیرد و حکومت شامل سه قوه جداگانه می‌شود. قوه مقننه توسط دولت گردانده می‌شود، قوه مجریه را به طور مشترک مجلس و دولت اداره می‌کنند و قوه قضاییه سازمانی مستقل از دو قوه دیگر است.

شهر لیماسول از زمان‌ باستان دارای سکنه بوده است و هنگام امپراطوری بیزانس، با نام نئاپولیس که به معنای شهر جدید است، شناخته می‌شد. بین سال‌های ۱۱۹۲ تا ۱۴۸۹، این شهر در اوج رونق و شکوفایی خود قرار داشت. لیماسول در سال ۱۴۸۹ توسط ملکه قبرس، کاترین کورنارو به ونیز فروخته و در سال ۱۵۷۰ توسط امپراطوری عثمانی اشغال شد. اولین مدرسه یونانی در سال ۱۸۱۹، اولین مدرسه عمومی در سال ۱۸۴۱ و اولین مدرسه دخترانه در سال ۱۸۶۱ در لیماسول افتتاح شدند. نیروهای بریتانیایی این شهر را در سال ۱۸۷۸ اشغال کردند و بسیاری از پیشرفت‌های لیماسول مانند تعمیر جاده‌ها، ساخت اسکله‌ها، تاسیس اداره پست و تاسیس اداره تلگراف در همین دوران صورت گرفت.

لیماسول

آب و هوای لیماسول نیمه‌گرمسیری مدیترانه‌ای به شمار می‌رود. تابستان‌هایی گرم و خشک، و زمستان‌هایی بسیار معتدل دارد. فصل‌های بهار و پاییز در لیماسول عموما گرم و دلپذیر هستند. متوسط دمای هوا در طول سال از ۱۵٫۴ تا ۲۵٫۴ تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه حدود ۴۰۷٫۵ بر‌آورد شده است.

فرودگاه‌‌های بین‌المللی لارناکا و پافوس به ترتیب در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال‌شرق و شمال‌غرب لیماسول قرار دارند و در آنها پروازهایی از/ به سن پترزبورگ، وین، لندن، بخارست، قاهره، دبی، تهران و بسیاری دیگر از شهرهای داخلی و خارجی برقرار است. این شهر با چند آزادراه‌ به نیکوزیا، لارناکا و پافوس دسترسی دارد. برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌ها خدمات خوبی ارائه می‌دهند.

زیتون و روغن زیتون، محصولات درخت خرنوب، مربا، پنیر هالومی و گلدوزی و توردوزی‌های سنتی از سوغاتی‌های لیماسول به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «مای مال لیماسول» (MY MALL Limassol) سر بزنید.

لیماسول

از مهم‌ترین دیدنی‌های لیماسول می‌توان «شهر باستانی کوریون» (Kourion)، «پارک پرومناد» (Promenade)، «روستای اومودوس» (Omodos Village)، «ساحل کوریون» (Kourion Beach)، «پارک آبی فاسوری واتر مانیا» (Fasouri Watermania Water Park)، «باغ‌وحش لیماسول» (Limassol Zoo)، «قلعه لیماسول» (Limassol Castle) و قلعه کلوسی را نام برد.

لیماسول

دیگر دیدنی‌های لیماسول شامل «موزه موتور قبرس» (Cyprus Motor Museum)، «معبد آپولو» (The Sanctuary of Apollo)، «ساحل آفرودیتی» (Afroditi Beach)، «کلیسای جامع آگیا ناپا» (Agia Napa Cathedral)، «پناهگاه الاغ‌ها» (The Donkey Sanctuary) و «موزه باستان‌شناسی لیماسول» (Limassol Archaeological Museum) می‌شود.

برچسب‌ها لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات