خانه موزه کیتس-شلی کجاست؟

خانه موزه کیتس-شلی کجاست؟

صنم وفقی
| چهار شنبه, ۱۶ خرداد ۹۷ ساعت ۱۱:۴۵

خانه موزه کیتس-شلی، در میدان پیاتزا دی اسپاگنا، شهر رم قرار دارد. این خانه با یادبود‌هایی ارزشمند، هر ساله میزبان گردشگرانی می‌شود که به ادبیات انگلیسی به خصوص آثار جان کیتس و پرسی بیش شلی علاقه‌ای فراوان دارند.

خانه موزه کیتس-شلی، خانه نویسنده‌ی مشهور انگلیسی، جان کیتس است. این جاذبه‌ تاریخی ادبی، در گرامیداشت دو شاعر برجسته سبک رمانتیسیسم، جان کیتس و پرسی بیش شلی تاسیس شده و موزه‌ی آن محل نگهداری بزرگ‌ترین کلکسیون از یادبود‌ها، نامه‌ها، دست‌نوشته‌ها و نقاشی‌هایی است که به این دو شاعر بزرگ و شاعران و نویسندگان دیگری مانند لرد بایرون، ویلیام وردزورث، رابرت براونینگ، الیزابت برت براونینگ و اسکار وایلد تعلق دارد. این خانه موزه در پایین پله‌های اسپانیایی در شهر جاودان رم قرار گرفته است.

خانه موزه کیتز-شلی

در نوامبر سال ۱۸۲۰، جان کیتس به پیشنهاد دکترها به رم سفر کرد. دکترها امیدوار بودند که آب و هوای گرم رم به کیتس که از بیماری سل رنج می‌برد، کمک کند و روند درمانی‌اش را بهبود بخشد. جوزف سیورن، هنرمند و رفیق کیتس، در این سفر او را همراهی و تا آخرین روز زندگی‌اش، از او پرستاری کرد. معروف‌ترین پرتره جان کیتس و برخی پرتره‌های شاعران آن دوران، از آثار این نقاش به شمار می‌روند.

خانه موزه کیتز-شلی

کیتس در ۲۳ فوریه سال ۱۸۲۱ درگذشت و اتاق او به همراه تختی که او در آن جان سپرد، به عنوان مکانی مقدس در بزرگداشت یاد آن شاعر رنجدیده حفظ شد. مابقی وسایل و کاغذ دیواری‌های آن جمع‌آوری و بر اساس قوانین سلامت در قرن ۱۹، سوزانده شد. شلی پس از مرگ کیتس، شعری طولانی در سوگ او نوشت. این شعر به یکی از شعر‌های باشکوه ادبیات انگلیس تبدیل شد و توجه شاعران آن دوران را به اشعار کیتس جلب کرد.

خانه موزه کیتز-شلی

تلاش‌ها برای مالکیت آپارتمان دو خوابه کیتس در سال ۱۹۰۳، با تشویق‌های شاعران آمریکایی، رابرت آندروود جانسون، آغاز شد. این پروژه با همکاری برخی گروه‌های علاقه‌مند از کشورهای آمریکا، انگلیس و ایتالیا تا سال ۱۹۰۶ ادامه پیدا کرد و سرانجام در آپریل سال ۱۹۰۹ این خانه به منظور بنایی در یادبود همزمان شلی و کیتس آغاز به کار کرد. اتاق‌های این بنا را بعدها، خانه کیتس-شلی نامیدند.

خانه موزه کیتز-شلی

در طول جنگ جهانی دوم، مراقبت‌های ویژه‌ای از خانه موزه کیتس-شلی به عمل آمد. به خصوص بعد از سال ۱۹۴۳ برای جلوگیری از غارت دارایی‌های گرانبهای موزه و نابود نشدن کل بنا توسط نازی‌های آلمانی، نشانه‌ و تابلو‌های بنا از سردر آن کنده شد. در دسامبر ۱۹۴۲، دو جعبه از اشیای موزه جهت حفاظت بیشتر، به صومعه‌ای در مونته کاسینو فرستاده شد و در سال ۱۹۴۴، هنگام رسیدن نیروهای متفقین به رم، آن دو جعبه دوباره به خانه اصلی خود بازگشتند.

خانه موزه کیتز-شلی

کتابخانه خانه موزه کیتس-شلی، محل نگهداری ۱۰ هزار نسخه کتاب در زمینه‌‌ی ادبیات است. علاوه بر اتاق‌های نمایشگاه، دو بالکن بزرگ با نمایی خیره‌کننده، یک کتاب‌فروشی و فروشگاه خرید سوغاتی و یک سینمای کوچک برای آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان با موزه و شاعران سبک رمانتیسیسم نیز وجود دارد. برای بازدید‌های گروهی و برگزاری کنفرانس می‌توانید این خانه موزه را رزرو و همچنین از طریق تماس با سایت موزه، می‌توانید اتاق‌ها و بالکن‌های این بنا را برای مراسم‌های خصوصی اجاره کنید.

دیدگاه  

    تبلیغات