استان قره‌ بوک در یک نگاه

استان قره‌ بوک در یک نگاه

صنم وفقی
| سه شنبه, ۲۲ خرداد ۹۷ ساعت ۱۱:۴۵

استان قره‌بوک در شبه‌جزیره آناتولی قرار دارد. این استان با تپه‌ هیدرلیک، روستای یوروک، تراس کریستال و تعدادی دیگر از جاذبه‌ها و سوغاتی‌های جالب می‌تواند مقصدی جدید در سفرهای ترکیه باشد.

استان قره‌بوک یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان هر چند بخشی از شبه‌جزیره آناتولی، در شمال مرکزی ترکیه به شمار می‌رود؛ اما محصور در خشکی است و به دریا راه ندارد. همسایگان قره‌بوک از جنوب‌شرقی استان چانقری، از شرق و شمال‌شرقی استان قسطمونی، از شمال‌غربی استان بارتین، از غرب استان زونگولداغ و از جنوب‌غربی استان بولو هستند. مرکز این استان، قره‌بوک نام دارد.

جمعیت استان قره‌بوک، حدود ۲۴۲ هزار نفر و مساحت آن، ۴٫۱ هزار کیلومترمربع است. دین اکثر ساکنان استان را اسلام تشکیل می‌دهد که خود به دو مذهب سنی و شیعه تقسیم شده است. زبان مردم قره‌بوک ترکی است.

استان قره‌بوک تحت حکومت مرکزی ترکیه قرار دارد. در این حکومت که از نوع پارلمانی دموکراتیک است، رئیس جمهور در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت واقع می‌شوند. مقام ریاست جمهوری علی‌رغم تمام قدرتی که به او منصوب می‌شود، بیشتر مقامی تشریفاتی است. قوه مقننه در ترکیه توسط مجلس ملی کبیر، قوه مجریه توسط هیئت وزرا و قوه قضاییه به صورت مستقل اداره می‌شود.

برخی تحقیقات باستان‌شناسی که در اطراف اسکی‌پازار و اواچیک صورت گرفته است، زمان ساخت یکی از تپه‌های مسکونی را متعلق به ۲۵۰۰ قبل از میلاد می‌داند. پیش از سال ۱۹۹۵ استان قره‌بوک بخشی از استان زونگولداغ به شمار می‌رفت. پس از به رسمیت شناختن استان قره‌بوک، بخش‌هایی از استان زونگولداغ و استان چانقری در مرزهای استان جدید قرار گرفتند.

آب و هوای استان قره‌بوک نیمه گرمسیری و مرطوب است. میزان بارندگی در این منطقه زیاد است و حتی در فصول خشک مانند تابستان، بارش‌های بسیاری صورت می‌گیرد. متوسط دمای قره‌بوک در طول سال از ۷ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

نزدیک‌ترین فرودگاه به استان قره‌بوک، فرودگاه بین‌المللی اسن‌بوغا در نزدیکی آنکارا است. شهر قره‌بوک، مرکز استان در مسیر بزرگراه آنکارا-بارتین قرار دارد و قطار آنکارا-زونگولداغ نیز از این شهر عبور می‌کند.

از شهرهای مهم استان قره‌بوک می‌توان به قره‌بوک، ینیجه، اسکی پازار و سافران‌بولو اشاره کرد.

رومیزی‌های سنتی، ظروف مسی و برنجی و مدل‌های کوچک خانه‌های سافران‌بولو از سوغاتی استان قره‌بوک محسوب می‌شوند. شما برای خرید می‌توانید به «بازار تاریخی آهنگران» (Tarihi Demirciler Carsisi) و «اوت‌لت سافران پارک» (Safran Park Outlet) سر بزنید.

قره بوک

از دیدنی‌های استان قره‌بوک، جاذبه‌های تاریخی-مذهبی متنوع هستند که از آن جمله می‌توان به «هیدریکل هیل» (Hidirlik Tepesi)، «برج تاریخی ساعت» (Tarihi Saat Kulesi)، «خانه تاریخی قاسم سپاهی اوغلو» (Kasim Sipahioglu Konagi) و «مسجد کوپرولو محمد پاشا» (Koprulu Mehmet Pasa Mosque) اشاره کرد.

قره بوک

«موزه کایماکاملار» (Kaymakamlar Muze) یکی از محبوب‌ترین دیدنی‌های سافران‌بولو است. این بنا نمونه‌ای از خانه‌های سافران‌بولو در زمان عثمانی است. سقف‌های چوبی، رومیزی‌های سنتی و تمام وسایل این خانه، حال و هوایی قدیمی دارند. در بازدید از این بنا، سر زدن به کافه‌ای را که در باغ آرام آن قرار دارد، فراموش نکنید.

قره بوک

از دیگر دیدنی‌های استان قره‌بوک، «غار بولاک» (Bulak Cave)، «روستای یوروک» (Yoruk Village)، «کریستال تراس» (Kristal Teras) و «دره توکاتلی» (Canyon of Tokatli) را می‌توان نام برد.

برچسب‌ها لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات