دلیل سفر خارجی ایرانی ها چیست؟

دلیل سفر خارجی ایرانی ها چیست؟

زلیخا رحمانیان
| سه شنبه, ۲۹ خرداد ۹۷ ساعت ۱۹:۵۱

ایرانی‌ها برای رفاه و امکانات بیشتر، ترجیح می‌دهند به خارج از کشور سفر کنند و از سفرهای داخلی اجتناب می‌کنند.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت:

دغدغه گردشگر ایرانی بی‌بند و باری نیست، این یک غلط مصطلح است. توریست ایرانی به خاطر نوشیدنی و فرار از حجاب به خارج از کشور نمی‌رود. فضای آرام و رفاه است که ایرانی را جذب خودش می‌کند.

تغییر تاکتیک‌ در گردشگری و تمرکز از سفرهای خارجی به داخلی تحت تأثیر شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، پیشنهاد برخی از مسئولان و فعالان گردشگری بوده که با توجه به گرانی خدمات سفر در داخل کشور و شیوه سنتی مسافرت در ایران که درآمد مشخصی را ثبت و توزیع نمی‌کند، قابل تأمل است.

حرمت‌الله رفیعی در این باره گفت:

ما برای اجرای چنین فرمول‌هایی آمادگی داریم، ‌ اما اگر بنا است سفر خارجی محدود شود، باید امکانات درخور و در شأن مردم در داخل کشور افزایش یابد. در همین تعطیلات عید فطر مردم برای رسیدن به شمال چند ساعت در ترافیک معطل ماندند، چرا در هر تعطیلی این اتفاق باید رخ دهد؟

وی افزود:

وقتی دولت پیشنهاد افزایش تصاعدی سه تا شش برابری عوارض خروج از کشور را مطرح کرد، بحث سر همین بود که چقدر از آن پول قرار است نصیب گردشگری شود، چه امکاناتی برای گردشگری ایجاد می‌شود. یک هتل استاندارد ساخته نمی‌شود، جاده‌ها ناامن است و وسایل نقلیه کافی و استاندارد در اختیار مردم نیست، چطور می‌توان از مردم انتظار داشت سفر داخلی را ترجیح دهند.

در مالزی یک غار وجود دارد که گردشگران حتی اگر ۱۰ بار هم به این کشور سفر کنند، بازدید از آن را باز هم در برنامه خود می‌گذارند، چون هر نوع امکاناتی در کنار آن ایجادشده و همواره برای گردشگر جذاب است، اما آیا این وضعیت در غار علیصدر ایران که دنیایی از زیبایی است، برقرار شده، چقدر برای پذیرش و ماندگاری گردشگران در آن غار امکانات مهیا شده، اصلا چقدر مردم به این غار می‌روند، چند درصد از جمعیت ایران دست‌کم یک بار این غار را دیده‌اند

اگر قرار است گردشگر داخلی جریان داشته باشد، باید بتوان از آن طریق، درآمدی هم حاصل کرد، درحالی‌که که سفرهای داخلی بیشتر از آن‌که توزیع درآمد و ثروت برای جامعه محلی و کشور داشته باشد، مخل امنیت جامعه و طبیعت شده است.

رفیعی سپس به شیوه سنتی و رایج سفر در ایران اشاره کرد و افزود:

خانواده ایرانی معمولا یک چادر مسافرتی همراه دارد، از کمترین امکانات رفاهی و گردشگری استفاده می‌کند، حاضر است راه طولانی را تا قشم و کیش با وسیله نقلیه شخصی خود برود و شب را در چادر سپری کند. این‌که نامش گردشگری نیست. با این روش که نمی‌توان چرخه اقتصادی کشور را به حرکت درآورد. گردشگر باید از امکانات موجود استفاده کند و به ازای پولی هم که می‌دهد، آسایش و رفاه داشته باشد.

وی ادامه داد:

من از مخالفان سفر به ترکیه هستم، اما نمی‌توانم از استاندارد و ایده‌های این کشور برای گردشگری چشم‌پوشی کنم. در همه دنیا قانون هتل ۵ ستاره، اجاره اتاق به‌اضافه صبحانه است و تنها در ترکیه است که تمام خدمات روی اتاق هتل ۵ ستاره حساب می‌شود و مسافر با پرداخت حدود ۲ میلیون تومان می‌تواند از تمام امکانات رفاهی آن استفاده کند، اما آیا در کیش هم این گونه است؟ به‌عنوان آژانس‌دار صراحتا می‌گویم که هزینه سفر به ترکیه خیلی ارزان‌تر از سفر کیش تمام می‌شود، با این شرایط معلوم است مردم ترجیح می‌دهند به خارج از کشور بروند و سفر داخل هم ریزش پیدا کند.

او در عین حال خود را از مخالفان سفرهای ارزان برشمرد و افزود:

سفر ارزان یعنی کیفیت پایین، اما چرا عوارض و مالیات را از هتل و پرواز حذف نمی‌کنند که خدمات ارزان اما باکیفیت عرضه شود و مردم برای دیدن کشورشان انگیزه بیشتری پیدا کنند؛ واقعیت این است که خدمات گردشگری در ایران به نسبت درآمد جامعه، گران است.

یقینا مسافر ایرانی دوست ندارد به خاطر یک سفر خارجی ۱۵ ساعت در راه باشد، ولی وقتی امکاناتی که می‌خواهد در کشور پیدا نمی‌کند یا قیمتش گران‌تر تمام می‌شود، ترجیح می‌دهد مسیری را برود که به نسبت، رفاه و آرامش بیشتری داشته باشد.

 

منبع ایسنا
برچسب‌ها سفر خارجی

دیدگاه  

    تبلیغات