سرکنسول ترکیه خواهان ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول شد

سرکنسول ترکیه خواهان ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول شد

طیبه فلاحتی
| یکشنبه, ۲۷ خرداد ۹۷ ساعت ۱۷:۲۰

با افزایش شمار گردشگران ترکیه در ایران دولت ترکیه خواهان رونق تبادل گردشگر با مشهد است.

سرکنسول ترکیه در مشهد خواستار راه‌اندازی دفتر گردشگری خراسان در استانبول شد و از اعلام آمادگی کشور متبوعش برای همکاری در این حوزه خبر داد.

محمت فرهان یورولماز در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی استان بیان کرد:

تقاضای افزایش شمار گردشگران ترکیه در ایران از طرق مختلف مطرح شده و ما خواهان رونق تبادل گردشگر بین مشهد و ترکیه هستیم.

یورولماز تصریح کرد:

ترکیه در زمینه گردشگری تجربه زیادی دارد و با توجه به اشتراکات ترکیه و ایران می‌توان از شیوه‌های ترکیه به منظور جذب گردشگر به ایران بهره‌مند شد؛ چرا که مساله توریسم برای ترکیه و ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

او گفت:

در گذشته ترکیه با مشکل جذب توریست روبه‌رو بود و با وجود این‌که از نظر تاریخی جاذبه‌های زیادی داشت اما ماندگاری توریست در آن، به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب، اندک بود از این رو دولت بر توسعه گردشگری و تاسیسات آن متمرکز شد.

وی با اشاره به اختصاص امکانات و تسهیلات ویژه به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه گردشگری در ترکیه، افزود:

بر این اساس امسال جذب ۴۰ میلیون گردشگر با ۴۰ میلیارد دلار درآمد به این کشور پیش‌بینی شده است.

سرکنسول ترکیه عنوان کرد:

یکی از مباحث مهم برای جذب گردشگر معرفی کشور هدف است زیرا بسیاری از مردم اروپا نسبت به ترکیه و ایران ذهنیت خوبی ندارند و حتی این کشورها را ناامن می‌دانند؛ بنابراین باید این تصورات را زدود.

وی افزود:

در حوزه گردشگری تاریخی کشور ایران و به ویژه خراسان بسیار غنی است، توریست‌هایی که آثار تاریخی برای آن‌ها اهمیت دارد حاضرند برای تماشای بناها و جاذبه‌های تاریخی هزینه کنند؛ بنابراین به منظور جذب گردشگر ترک به ایران باید تورلیدرهای ایرانی با زبان ترکی آشنایی کافی داشته باشند.

وی آمادگی ترکیه را برای همکاری و راه‌اندازی دفتر گردشگری خراسان در استانبول اعلام و بیان کرد:

باید بین شرکت‌های تبلیغاتی ایران و ترکیه نیز ارتباطات و همکاری‌هایی شکل بگیرد تا دو کشور بتوانند تبلیغات مشترکی در راستای جذب گردشگر داشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز گفت:

گروه‌های گردشگری زیادی در ایران و شهر مشهد برای معرفی جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، غذا و صنایع دستی و جذب گردشگر فعال هستند؛ اما باید در این زمینه چنان قوی عمل کرد که گردشگر قبل از سفر اطلاعات کاملی از مشهد و خراسان داشته باشد.

ابوالفضل مکرمی‌فر افزود:

برپایی نمایشگاه جهانگردی را در پیش داریم که می‌تواند در جذب گردشگر تاثیرگذار باشد و انتظار داریم کشورهای مختلف از جمله ترکیه به منظور معرفی و تبادلات بیشتر بین دو کشور در این نمایشگاه حضور فعالی داشته باشند.

وی گفت:

کمیته تخصصی فی مابین دو کشور به منظور بررسی راه‌های جذب توریست با حضور شرکت‌های خصوصی برگزار خواهد شد و جلسه تخصصی نمایندگان آژانس‌ها را با سرکنسول برگزار خواهند کرد.

وی با بیان این‌که برای توسعه همکاری‌ها، امکانات و تاسیسات گردشگری باید جلسه‌ای مشترک با مسئولان ترکیه برگزار شود، افزود:

استان خراسان رضوی برای برگزاری هفته فرهنگی در کشور ترکیه، آمادگی کامل دارد.

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات