آیا واقعا ۹ میلیون دوچرخه در پکن وجود دارد؟

پریسا بختیاری
پنجشنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
آیا واقعا ۹ میلیون دوچرخه در پکن وجود دارد؟

جابه‌جایی در پکن که یکی از شلوغ‌ترین شهرهای جهان است، چگونه صورت می‌گیرد؟ شاید این موضوع سوال مهمی برای گردشگران و مسافران این شهر باشد.

از زمانی که Katie Melua خواننده محبوب انگلیسی، آهنگ «۹ میلیون دوچرخه در پکن وجود دارد» را با الهام از سفر کوتاهی که به این شهر داشت نوشت، بیش از ۱۳ سال می گذرد، اما هنوز این سوال برای بسیاری از توریست‌ها و مهاجران پکن مطرح است: آیا به راستی در پکن ۹ میلیون دوچرخه وجود دارد؟

اولین و صادقانه‌ترین جواب به این سوال این است: هیچ‌کس ایده‌ی دقیقی از تعداد دوچرخه‌هایی که در این شهر موجود است، ندارد. با این حال، این حقیقتی انکار ناشدنی است که از زمان سفر دو آمریکایی دوچرخه‌سوار جهانگرد به چین در اواخر قرن نوزدهم، دوچرخه تبدیل به یکی از محبوب‌ترین وسایل نقلیه و یکی از نمادهای فرهنگی و اجتماعی این کشور شد و استفاده از آن به چنان محبوبیتی دست یافت که در سال‌های اوج استفاده از دوچرخه در پکن، به ازای هر خط ماشین رو، ۳ خط مخصوص دوچرخه در خیابان‌ها وجود داشت و این شهر لقب «پادشاهی دوچرخه‌ها» را به خود اختصاص داده بود.

bicycle-beijing

با گذشت زمان و رشد طبقه متوسط در چین، کم‌کم ماشین‌ها جای خود را به دوچرخه‌ها دادند. با این وجود، هنرمندان چینی تلاش کردند تا این وسیله‌ی محبوب را به‌عنوان نماد این کشور حفظ کنند و نشان دهند که دوچرخه، چیزی بیش از یک وسیله‌ی نقلیه‌ی معمولی و سمبلی برای غرور ملی است.

art-bicycle

امروزه، دولت چین تلاش جدیدی را برای رونق بخشیدن به استفاده از این وسیله نقلیه پاک از سر گرفته است. استفاده از دوچرخه‌های موجود در شهر بسیار ارزان و مقرون به صرفه بوده و اپلیکیشن‌هایی نظیر Mobike ،Ofo و Bluegogo شرایط بسیار آسانی را برای پیدا کردن و کرایه‌ی دوچرخه از طریق تلفن همراه فراهم کرده‌اند. کاربران به آسانی و با دانلود این اپلیکیشن‌ها (که برخی مثل Mobike به انگلیسی نیز موجود هستند) می‌توانند دوچرخه‌ها را موقعیت‌یابی کرده و با استفاده از اسکن یک کد QR، قفل آن را با هزینه‌ی ناچیزی معادل ۱ یوان باز و دوچرخه را کرایه کنند.

bicycle-rent

نکته‌ی جالب توجه این است که برخلاف سیستم قدیمی کرایه دوچرخه، نیازی به بازگرداندن آن به مکان‌های مخصوص نیست و شهروندان می‌توانند به راحتی پس از استفاده از این دوچرخه‌ها، آن‌ها را در هر مکانی که بخواهند، رها کنند. با این تفاسیر، به جرات می‌توان گفت که حتی اگر امروزه ۹ میلیون دوچرخه در این شهر وجود نداشته باشد، زمان خیلی زیادی طول نخواهد کشید تا بتوانیم بگوییم در پکن نزدیک به ۱۰ میلیون دوچرخه وجود دارد!

 

دیدگاه