استان یالوا در یک نگاه

صنم وفقی
سه شنبه، ۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
 استان یالوا در یک نگاه

استان یالوا در کشور ترکیه قرار دارد و با جاذبه‌های طبیعی متنوع، یکی از مقاصد گردشگری در کشور ترکیه به شمار می‌رود. آبشار دوقلوی اریکلی، دریاچه دیپسیز و باغ ‌گیاه‌شناسی کاراجا از دیدنی‌های استان یالوا هستند.

استان یالوا یکی از استان‌‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در شمال‌غربی کشور و ساحل شرقی دریای مرمره قرار دارد، از شرق با استان قوجاایلی و از جنوب با استان بورسا همسایه است. مرکز استان، یالوا نام دارد.

جمعیت استان یالوا ۲۴۱.۶ هزار نفر و مساحت آن حدود ۸۴۷ کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو شاخه اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شوند. زبان مردم یالوا، ترکی است.

استان یالوا مانند دیگر استان‌های کشور ترکیه، تحت حکومت مرکزی قرار دارد. نوع حکومت پارلمانی دموکراتیک و متشکل از سه قوه جداگانه است: قوه مقننه توسط مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مجریه توسط هیئت وزرا و قوه قضاییه مستقل از دولت و مجلس اداره می‌شود. رئیس جمهور با مقامی نسبتا تشریفاتی در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار می‌گیرند.

در دوره امپراطوری عثمانی، یالوا بخشی از سنجاق (تقسیمات کشور در دوره عثمانی) قوجاایلی به شمار می‌رفت و با نام‌های یالاک‌آباد و یالیوا شناخته می‌شد. در سال ۱۹۲۰ و هنگام جنگ استقلال ترکیه، این منطقه توسط نیروهای یونانی اشغال شد و در همین دوران کشتار شبه‌جزیره یالوا اتفاق افتاد. یالوا در جولای ۱۹۲۱ آزاد شد و سرانجام در سال ۱۹۹۵، به عنوان استان یالوا به رسمیت شناخته شد. مصطفی کمال آتاتورک سال‌های پایانی عمرش را در یالوا زندگی کرد و آن را در یکی از سخنرانی‌های معروفش «شهر من» نامید.

یالوا

آب و هوای استان یالوا گرم و معتدل به شمار می‌رود. تابستان‌های گرم و مرطوب، و زمستان‌هایی معتدل و نمناک دارد. بیشترین میزان بارندگی در فصل زمستان اتفاق می‌افتد و دمای متوسط هوا در طول سال از ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

نزدیک‌ترین فرودگاه‌ها به یالوا فرودگاه آتاتورک و صبیحه گوکچن در استانبول است که به ترتیب در فواصل ۱۰۰ و ۵۰ کیلومتری مرکز استان قرار گرفته‌اند. سریع‌ترین و آسان‌ترین راه رسیدن به یالوا، استفاده از فری‌های تندرویی است که از استانبول حرکت می‌کنند. با استفاده از اتوبوس نیز می‌توانید به استانبول، بورسا و بسیاری دیگر از شهرهای ترکیه دسترسی داشته باشید. برای جابجایی‌های درون‌شهری مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌ها خدمات خوبی ارائه می‌دهند.

مجموعه‌ای از برندهای بین‌المللی لباس در خیابان قاضی‌پاشا، در شهر یالوا قرار دارند. هم‌چنین شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید اوزدلیک» (Ozdilek) و «مرکز خرید استار» (Star AVM) سر بزنید.

یالوا

جاذبه‌های طبیعی بیشترین دیدنی‌های استان یالوا را به خود اختصاص داده‌اند که از آن جمله می‌توان به «آبشار دوقلوی اریکلی» (Erikli Cifte Selale)، «آبشار سودوشن» (Sudusen Waterfall)، «دریاچه دیپسیز» (Dipsiz Gol) و «باغ ‌گیاه‌شناسی کاراجا» (Karaca Arboretum)  اشاره کرد.

یالوا

از دیگر دیدنی‌های استان یالوا می‌توان «عمارت متحرک» (Yuruyen Kosk) را نام برد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات