پاسارگاد در یک نگاه

فرناز رهبران رنجبر
چهار شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۵
پاسارگاد در یک نگاه

پاسارگاد شهری تاریخی در استان فارس است و به واسطه داشتن مجموعه باستانی پاسارگاد گردشگران را برای رفتن به سوی خود ترغیب می‌کند.

پاسارگاد از شهرهای کهن استان فارس است. مجموعه تاریخی-فرهنگی پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش بزرگ، کاخ دروازه، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی و بنای برج سنگی (آتشکده)، دژ (تل تخت)، باغ شاهی، پل و محوطه مقدس است که در تاریخ ۱۳۸۳/۴/۱۶ به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی (یونسکو) ثبت شده است. آرامگاه کوروش مهم‌ترین قسمت مجموعه پاسارگاد است.

کوه‌های بلند پاسارگاد آب و هوای مساعدی را به ارمغان آورده است. جنگل‌ها و مراتع از ثروت‌های طبیعی منطقه شمرده می‌شود. درختان بلند و تنومند مانند درخت بنه (پسته کوهی) و گیاهان داروئی و خوراکی و درختان ثمربخش هم از نظر بوم‌شناسی، سوددهی داشته و هم نقشی حساس را در منطقه خلق کرده است.

پاسارگاد

تاریخچه

شهر باستانی پاسارگاد اولین پایتخت شاهنشاهی هخامنشی است که در مرکز استان فارس واقع شده است. این شهر در دشت رودخانه پُلوار قرار دارد. کوروش بزرگ (کوروش دوم) در قرن ششم قبل از میلاد این شهر را احداث کرده است.

این شهر در لوح‌های گلی باروی تخت جمشید، «کمینوش» و در فارسنامه ابن بلخی «کمه» نوشته شده است، سپس «کمین» نیز گفته می‌شد.

آرامگاه کوروش، (مقبره مادر سلیمان)، برج سنگی معروف به «زندان سلیمان»، بخشی از بنا و استحکامات دفاعی «تل تخت» موسوم به «تخت سلیمان»، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، کاخ دروازه (که بر جرزی از آن انسان بالدار نقش بسته است)، دو تک بنا و همچنین آثار یک پل و آب نماهای گلگشت یا فردوس کوروش از بناهای تاریخی این منطقه است.

پاسارگاد

پاسارگاد یک مکان مقدس تا زمان آخرین پادشاه هخامنشی بوده و پادشاهان در آنجا تاج‌گذاری می‌کردند. از آنجا که در دوره اسلامی سنگ‌های به کار رفته در مجموعه‌های این مکان از شکوه و عظمت خاصی برخوردار بوده است، بناهایش را به سلیمان نبی نسبت داده‌اند و خود پاسارگاد هم به مشهد ام‌النبی یا مشهد مادر سلیمان شهرت یافته است.

جغرافیا

شهرستان پاسارگاد با ارتفاع ۱۷۰۰ متر‌ از سطح دریا درمیان دو رشته‌کوه زاگرس واقع شده است و بین مدارهای ۳۰ تا ۲۰و ۳۰ عرض شمالی و ۴۵٫۵۲ تا ۳۰٫۵۳ طول شرقی از نصف‌النهار مبدأ قرار دارد.

همسایگان این شهرستان از شمال شهرستان خرمبید و آباده، از غرب شهرستان اقلید و مرودشت، از جنوب شهرستان مرودشت و از شرق شهرستان بوانات و ارسنجان است.

پاسارگاد

در بخش شمالی دشت پاسارگاد، شهر قادرآباد و مرغاب همجوار با کوه تنگ حنا در دامنه تپه ماهوری­‌ها قرار گرفته­ است. کوه­‌های آهنپزان و دوزاغون و جنگل­‌های پسته وحشی (بنه) در بخش شرقی دشت قرار دارد. رشته‌کوه بلند موسی­ خانی، تپه ­ماهوری‌ها و جنگل چاه­بید سمت غرب دشت را احاطه کرده‌اند. کوه‌­های کوچک و تنگ کوهستانی بلاغی که کوتاه­ترین مسیر میان دشت پاسارگاد و منطقه کمین است، در قسمت جنوبی قرار دارد.

پاسارگاد

تنها رود دائمی منطقه رود پلوار است که از نزدیکی قصر یعقوب و خرمی در ۴۰ کیلومتر شمال پاسارگاد سرچشمه می­ گیرد و پس از آبیاری دشت پاسارگاد و کمین در نزدیکی پل خان مرودشت به رود کر متصل می‌شود. این رود در نهایت به دریاچه بختگان سرازیر می‌شود.

اقلیم

پاسارگاد آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای با زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان های معتدل دارد. متوسط بارش سالیانه ۴۰۰ میلی‌متر است، این بارش‌ها معمولا در ارتفاعات به صورت برف و در دشت‌ها به شکل باران است. توده‌های مدیترانه‌ای که از اواسط پاییز تا اوایل بهار به منطقه می‌وزند و باران آور است، توده‌های هوایی هستند که منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهند. همچنین توده‌های سردسیر، توده‌های گرم و خشک عربستان و بادهای موسمی در تابستان از اقیانوس هند وزیده شده و رگبارهای زودگذر را به وجود می‌آورند.

پاسارگاد

کشاورزی

پاسارگاد از مهم‌ترین مناطق استان فارس از نظر کشاورزی و دامداری است بیش از ۶۵٪ مردم به کشاورزی و دامپروری مشغول است. محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت، چغندر قند، صیفی جات، برنج، حبوبات، انگور، بادام، گردو و انار از محصولات کشاورزی و باغی این شهرستان است.

انار

مردم‌شناسی

بنا به سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت شهرستان پاسارگاد ۳۰٬۱۱۸ نفر است. مردم شهر از نژاد آریایی بوده و مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند. طوایف تاجیک لر، کردشولی، ترک، عرب، علی شاقلی، میش مست، کلمبه، حنایی، ایل خاص و ابو موسی در روستاهای پیرامون شهر زندگی می‌کنند. مردم به زبان‌های فارسی و تعداد کمی به زبان‌های ترکی و عربی تکلم می‌کنند.

پیراهن بلند با چاک‌هایی از کمر، دامنی پر‌چین از ۹ تا ۱۱ متر حریر، چیت یا مخمل پوشاک سنتی زنان پاسارگاد است و به وسیله قیطان‌ها و نوارهای رنگی مزین شده است. چارقدی سه گوش از جنس تور، ژرژت یا حریر، معمولا از رنگ‌های شاد از دیگر بخش‌های پوشاک زنان است که زیر آن را با سنجاقی به هم وصل می‌کرده‌اند، البته سنجاق‌ها برای اعیان و اشراف از طلا یا نقره بوده است. لباسی به نام «قبا» مورد استفاده زنان روستایی قرار می‌گرفت و زیر آن شلوار نسبتا گشادی، که در اصطلاح « تنبان» نام دارد، پوشیده می‌شد.

کلاه دو گوشی، پیراهن، آرخالق بلند، شال کمر، چقه، شلوار، پاپیچ، ملکی و کپنک نیز پوشاک سنتی مردان را تشکیل می‌دهد.

مردم محلی پاسارگاد

صنایع دستی

صنایع دستی پاسارگاد هنر عشایری و روستایی بوده که به عشایر وابسته است. قالی، گلیم، جاجیم، گبه، رند (نوعی گلیم بسیار ریزبافت و ظریف)، سیاه چادر و سنگ تراشی از صنایع دستی پاسارگاد است.

جاجیم

سوغات

انگور، کشمش، بادام، گردو، رب انار، آبغوره شوریجات و حبوبات از سوغات پاسارگاد محسوب می‌شود.

انگور

دیدنی‌های پاسارگاد

آرامگاه کوروش، تُل تخت پاسارگاد، کاخ اختصاصی، آب‌نماهای باغ شاهی، کاخ بارعام، کاخ دروازه، مقبره کمبوجیه (زندان سلیمان)، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس، تنگ بلاغی، باغ ایرانی، مسجد پاسارگاد، سنگ‌نگاره انسان بالدار، چشمه شهید بابایی، تنگه پیرچوپان، جنگل سرپنیران و باغ قوام از مکان‌های دیدنی و گردشگری پاسارگاد است.

زندان سلیمان

عکس کاور: امیر حسین کامکار

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات