استان توقات در یک نگاه

صنم وفقی
دوشنبه، ۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
استان توقات در یک نگاه

استان توقات در کشور ترکیه قرار دارد. منطقه تاریخی تاشهان، غار بالیجا و قلعه نیکسار از دیدنی‌های استان توقات به شمار می‌روند. 

استان توقات یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در نواحی شمالی کشور قرار دارد، از شمال‌غربی با استان آماسیه، از جنوب‌غربی با استان یوزگات، از جنوب‌شرقی با استان سیواس و از شمال‌شرقی با استان اردو همسایه است. مرکز استان، توقات نام دارد.

جمعیت استان توقات ۶۰۲.۶ هزار نفر و مساحت آن حدود ۱۰ هزار نفر است. بیشتر ساکنان استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو شاخه اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شود. زبان مردم توقات، ترکی است.

استان توقات مانند دیگر استان‌های کشور ترکیه، تحت حکومت مرکزی قرار دارد که از نوع پارلمانی دموکراتیک محسوب می‌شود. رئیس جمهور در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت است. حکومت از سه قوه جداگانه تشکیل می‌شود؛ قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه. قوه مقننه را مجلس ملی کبیر ترکیه می‌گرداند، قوه مجریه در دست هیئت وزرا است و قوه قضاییه سازمانی مستقل از دولت و مجلس به شمار می‌رود.

شهر توقات، مرکز استان را اولین بار در زمان هیتی‌ها بنا نهادند و در زمان سلطنت مهرداد ششم از پنتوس این شهر به یکی از پایگاه‌های او در آسیای صغیر تبدیل شد. بعدها این شهر با نام اودوکیا به قسمت‌ غربی سرزمین‌های امپراطوری ترابوزان پیوست. پس از نبرد ملازگرد، این شهر مانند بیشتر قسمت‌های آسیای صغیر تحت کنترل ترک‌های سلجوقی درآمد. با جنگ کوسه داق، این منطقه از سلطه‌ی سلجوقی‌ها خارج و تا سلطنت عثمانی‌ها توسط امیران محلی اداره شد.  

توقات

آب و هوای استان توقات گرم و معتدل به شمار می‌رود. میزان بارندگی در فصول سرد سال بیشتر است و دمای متوسط هوا در طول سال از ۷ تا ۱۹ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند.

فرودگاه توقات در مرکز استان قرار دارد و تنها پرواز آن از/ به استانبول است. با استفاده از اتوبوس نیز می‌توانید به استانبول و آنکارا که به ترتیب در فواصل ۱۲ ساعت و ۶ ساعت قرار دارند، دسترسی داشته باشید. برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌های عمومی خدمات خوبی را ارائه می‌دهند.

از مهم‌ترین شهرهای استان توقات می‌توان به توقات و نیکسار اشاره کرد.

روسری‌ و رومیزی‌های محلی در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف، قهوه و صنایع دستی محلی از سوغاتی‌های استان توقات به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید نوادا توقات» (Novada Tokat) سر بزنید.

توقات

جاذبه‌های تاریخی و مذهبی بیشترین دیدنی‌های استان توقات را به خود اختصاص می‌دهند که از آن جمله می‌توان «منطقه تاریخی تاشهان» (Tashan)، «خانه مولانا توقات» (Tokat Mevlevihanesi)، «موزه توقات» (Tokat Muzesi)، «کاروانسرای ماه‌پری خاتون» (Mahperi Hatun Kervansarayi)، «مسجد اولو» (ulu cami)، «قلعه نیکسار» (Niksar Castle)، «خانه موزه آتاتورک و موزه قوم‌نگاری» (Ataturk House & Ethnography Museum)، «خانه موزه عمارت لطیف‌اغلو» (Latifoglu Mansion Museum House) و «قلعه زیله» (Zile Kalesi) را نام برد.

توقات

دیگر دیدنی‌‌های استان توقات «غار بالیجا» (Ballica Cave)، «پارک طبیعی دریاچه زیناو» (Zinav Golu Tabiat Parki) است.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات