استان عثمانیه در یک نگاه

استان عثمانیه در یک نگاه

صنم وفقی
| پنجشنبه, ۳۱ خرداد ۹۷ ساعت ۱۸:۳۰

استان عثمانیه در کشور ترکیه قرار دارد و یکی از مقاصد مناسب برای گردشگران علاقمند به تاریخ، در ترکیه است. شهر باستانی کاستابالا، موزه روباز کارتپه اصلانتاش و آبشار کاراچای از دیدنی‌های استان عثمانیه به شمار می‌روند.

استان عثمانیه یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در نواحی جنوبی کشور قرار دارد، از جنوب‌شرقی با استان غازی عینتاب، از شمال‌شرقی و شمال با استان قهرمان مرعش، از غرب با استان آدانا و از جنوب با استان خاتای همسایه است. مرکز استان، شهر عثمانیه نام دارد.

جمعیت استان عثمانیه ۵۲۲ هزار نفر و مساحت آن، ۳٫۷ هزار کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو فرقه اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شود. زبان مردم عثمانیه، ترکی است.

استان عثمانیه مانند دیگر استان‌های کشور ترکیه، تحت حکومت مرکزی اداره می‌شود. حکومت از نوع پارلمانی دموکراتیک است و سه قوه را شامل می‌شود. قوه مقننه در دست مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مجریه در دست هیئت وزرا و قوه قضاییه سازمانی مستقل از دولت و مجلس است. رئیس جمهوری ترکیه با مقامی نسبتا تشریفاتی در راس کشور قرار می‌گیرد و بعد از آن، نخست وزیر در راس حکومت است.

عثمانیه با قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، منطقه‌ای پراهمیت به‌شمار می‌رفت و محل زندگی اقوام مختلف از جمله هیتی‌ها، فارس‌ها و رومی‌ها بود. اسلام برای اولین بار توسط هارون‌الرشید خلیفه عباسی به این منطقه آورده شد. بعد از به قدرت رسیدن عثمانی‌ها، تا مدت‌ها این منطقه به صورت خودمختار اداره می‌شد و بالاخره امپراطوری عثمانی در سال ۱۸۶۵، توانست این منطقه را تحت سلطه خود در آورد. در اوایل جمهوری، استان عثمانیه با نام جبلی برکت شناخته می‌شد و در سال ۱۹۳۳ به استان آدانا پیوست. این منطقه سرانجام در سال ۱۹۹۶، با نام امروزی عثمانیه به‌عنوان استانی مستقل شناخته شد.

عثمانیه

آب و هوای استان عثمانیه گرم و معتدل به‌شمار می‌رود. تابستان‌ها داغ و گرم، و زمستان‌ها سرد و نمناک است. بیشترین میزان بارندگی در فصول سردتر سال صورت می‌گیرد و دمای متوسط هوا در طول سال از ۱۲ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند.

نزدیک‌ترین فرودگاه به استان عثمانیه، فرودگاه خاتای است که در فاصله ۸۰ کیلومتری از مرکز استان قرار دارد. در این فرودگاه پروازهایی از / به آنکارا، استانبول، آنتالیا، ازمیر، جده، ریاض، دوحه و دوسلدورف برقرار است. ایستگاه قطار باغچه نیز با فاصله ۳۰ کیلومتر از مرکز، محل عبور قطار سریع‌السیر فرات است که آدانا را به الازیغ وصل می‌کند.

از مهم‌ترین شهرهای استان عثمانیه می‌توان به عثمانیه، قادرلی و دوزیچی اشاره کرد.

گلیم‌های کارتپه که در رنگ کردن نخ‌های پشمی آن از رنگ‌های طبیعی و گیاهی استفاده می‌شود، مهم‌ترین سوغاتی استان عثمانیه به‌شمار می‌رود. همچنین قاشق‌های چوبی و انواع صنایع دستی چوبی دیگر را می‌توان به عنوان سوغاتی از این استان تهیه کرد. 

عثمانیه

جاذبه‌های تاریخی و مذهبی بخشی بزرگ از دیدنی‌های استان عثمانیه را شامل می‌شود که از جمله می‌توان «موزه فضای باز کارتپه اصلانتاش» (Karatepe-Aslantas Open-Air Museum)، «شهر باستانی کاستابالا» (Kastabala Antik Kenti)، «موزه شهر عثمانیه» (Osmaniye Kent Muzesi)، «توپراق قلعه» (Toprakkale Kalesi)، «مسجد آلا» (Ala Mosque) و «موزه عروسک اوکو جلیل آتاسور» (OKU Celil Atasever Oyuncak Muzesi) را نام برد.

عثمانیه

دیگر دیدنی‌های استان عثمانیه «آبشار کاراچای» (Karacay Selalesi) و «پناهگاه پرندگان کرمیتلی» (Kirmitli Bird Sanctuary) است.

برچسب‌ها لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات