استان آنکارا در یک نگاه

فاطمه محمدی
دوشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
استان آنکارا در یک نگاه

آنکارا یکی از استان‌های ترکیه است که مرکز شهر آن، آنکارا است و این شهر امروزه به‌عنوان پایتخت ترکیه شناخته می‌شود.

استان آنکارا، یکی از مهم‌ترین استان‌های ترکیه است که پایتخت این کشور در آن قرار دارد و احتمال دارد در تور ترکیه جزو شهرهای مورد بازدید شما باشد. این استان زیبا در دشت‌های آناتولی مرکزی قرار دارد. جنگل‌های کوهستانی در شمال این دشت و دشت خشک قونیه در جنوب دیده می‌شود. دشت آناتولی مرکزی که محل قرارگیری استان آنکارا است، به‌وسیله رودخانه‌های قیزیل ایرماق و ساکاریا آبیاری می‌شود.

تمدن‌های زیادی ازجمله فریژی‌ها، لیدی‌ها، ایرانیان و رومی‌ها مدتی در این منطقه حکومت کردند. در دوران حکومت رومیان، آنکارا یکی از مهم‌ترین مراکز حکومت بیزانس بود. در سال ۱۹۲۳ آنکارا به‌عنوان پایتخت ترکیه انتخاب شد.

استان آنکارا

استان آنکارا مساحتی برابر با ۲۵,۷۰۶ کیلومترمربع دارد و جمعیت آن حدود ۴ میلیون و هفتصد هزار نفر است. ارتفاع استان از سطح دریا ۸۵۰ متر است. استان آنکارا استپی حاصلخیز بوده و بیشتر زمین‌های آن زیر کشت گندم قرار دارد و نواحی شمالی سرسبز و پر از دار و درخت است.

بیش از ۵۰ درصد از زمین‌های استان، برای کارهای کشاورزی استفاده می‌شود، ۲۸ درصد از اراضی را جنگل‌ها تشکیل می‌دهند و ۱۰ درصد را هم چراگاه‌ها به خود اختصاص داده‌اند. مرتفع‌ترین نقطه استان آنکارا، «کوه ایشیک داغی» است که ارتفاعی برابر با ۲٫۰۱۵ دارد.

استان آنکارا

استان آنکارا از شمال به استان‌های چانکیری و بولو و از غرب به استان اسکی شهر، از شرق به استان کرشهیر محدود می‌شود. از شهرهای آنکارا باید به آنکارا، پولاتلی، بی‌پازاری، شرفلی قوچ‌حصار، هیمنه، ناللی‌حان، قزلچه‌ حمام اشاره کرد.

آب و هوای استان آنکارا، در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و برفی است. شمال استان مرطوب‌تر و جنوب آن خشک‌تر است. بارش بیشتر در طول بهار و پاییز رخ می‌دهد.

استان آنکارا

آنکارا در یکی از خشک‌ترین نقاط کشور ترکیه قرار دارد، ولی با این تفاسیر امروز یکی از سرسبزترین شهرهای این کشور است؛ بسیاری از گردشگران برای بازدید از این شهر زیبا به ترکیه سفر می‌کنند.

از دیدنی‌های شهر و استان آنکارا می‌توان به مسجد کجاتپه، برج آتاکوله، آنیت کبیر، منطقه تاریخی اولوس، معبد آگوستوس، موزه فرهنگ و تئاتر رومی آنکارا اشاره کرد.

استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا ,استان آنکارا

برچسب‌ها مسافرت

دیدگاه