بیمه ۷۷ میلیون یورویی ۱۹ اثر کاخ گلستان برای نمایش در موزه لوور

سیامک احدی
یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵
بیمه ۷۷ میلیون یورویی ۱۹ اثر کاخ گلستان برای نمایش در موزه لوور

۱۹ اثر از آثار کاخ گلستان مربوط به دوره قاجار برای نمایش در نمایشگاه هنر قاجار موزه لوور شهر لانس فرانسه، ۷۷ میلیون و ۴۰۵ هزار یورو بیمه شدند.

به دنبال برگزاری نمایشگاه «امپراطوری گل‌های سرخ» در شهر لانس فرانسه و نگاهی جدی به دوره قاجار و هنر آن، ۱۹ اثر از کاخ گلستان که از نظر کالبدی و محتوایی یکی از گنجینه‌های مهم این دوره در دنیا محسوب می‌شود، برای نمایش در موزه لوور به فرانسه ارسال شدند.

این آثار در قالب نمایشگاه هنر قاجار از حدود هشت موزه‌دار و مجموعه‌دار بین‌المللی به همراه ۲ اثر از موزه ملی ایران و ۱۹ اثر از کاخ گلستان از هنر قاجار به نمایش درآمده‌اند.

آثار کاخ گلستان در موزه لوور

نصرتی مدیر مجموعه کاخ گلستان درباره انتخاب این آثار گفته بود که کارشناسان بخش اسلامی موزه لوور با بررسی آثار قابل نمایش در نمایشگاه لوور لانس، نخست ۲۸ اثر را انتخاب کردند، پس از این بررسی‌ها به ۲۲ اثر رسیدند و در نهایت در بررسی هیئت کارشناسی سازمان میراث فرهنگی، ۱۹ اثر برای نمایش در این نمایشگاه تایید شدند.

به طور معمول هر اثری که از ایران خارج می‌شود، باید کارشناسان آثار تاریخی روی آن قیمت‌گذاری کرده تا مبلغ بیمه آثار را محاسبه کرده و آن شی تاریخی را بیمه کنند در برخی از اوقات هزینه این بیمه بر عهده میزبان است و در برخی موارد نیز بر عهده فرستنده آثار. اما درباره بیمه‌ی آثاری که از فرانسه به ایران آمده تا در موزه ملی به نمایش درآید، «محمدرضا کارگر» مدیرکل امور موزه‌های کشور معتقد است که این بیمه برعهده متولیان موزه لوور در فرانسه بوده است، چون مبلغ آن زیاد بوده ولی نمی‌داند که دقیقا این بیمه چقدر بوده است. اما تاکید دارد که فضاسازی موزه ایران باستان برای میزبانی از این نمایشگاه بر عهده بخش خصوصی بوده که اگر این حمایت وجود نداشت، ایران نمی‌توانست این نمایشگاه را برگزار کند.

نصرتی درباره بیمه آثار ایرانی خارج شده از کاخ گلستان گفت:

بر اساس نظر هیئت کارشناسان ایرانی که از اداره کل موزه‌ها متشکل از خبره‌ترین کارشناسان آثار اموال فرهنگی و تاریخی معرفی شدند این آثار پس از بررسی و کارشناسی و ارزیابی کارشناسان مبلغ ۷۷ میلیون و ۴۰۵ هزار یورو بیمه شده است. این مبلغ بیمه جدا از بیمه دو اثر موزه ایران باستان است.

نصرتی البته از بیان جزئیات بیمه آثار خودداری کرد و افزود:

این کار غیرضروری است و درست نیست وقتی اثری در خارج از کشور حضور دارد، بگویم چقدر برای آن ارزش‌گذاری کرده‌ایم.

وی در ادامه بیان کرد:

اگرچه کارشناسی بیمه آثار تاریخی توسط کارشناسان ما انجام شده، اما موزه لوور هزینه بیمه آثار ایرانی را هم پذیرفته است. همچنین بسته‌بندی آثار نیز که در کاخ گلستان انجام شد، با نظارت ما بود، اما از ابتدا تا انتها هزینه‌ها بر عهده موزه لوور بوده است.

آثار کاخ گلستان در موزه لوور

نمایشگاه «امپراطوری گل‌های سرخ» از هشتم فروردین به مدت سه ماه در موزه لوور لانس فرانسه میزبان علاقه‌مندان به هنر ایرانی است. آثار به نمایش گذاشته از کاخ گلستان شامل ۱۹ اثر از شاهکارهای هنری است، مانند هشت تابلوی نقاشی رنگ و روغن از عکس‌های ناصرالدین شاه، یک آلبوم عکس که عکس‌های آن توسط ناصرالدین شاه گرفته شده، است، به همراه دوربین عکاسی، تاج مسی مربوط به آقا محمدخان، دو جلد قرآن نفیس خطی که یک جلد آن در دو برگ کتابت شده و شش مرقع به خط‌های ناصرالدین شاه، میرزا بابا و محمد باقر، اسدالله شیرازی، اسماعیل جلایر و جعفر خان.

مطالب مرتبط:

    منبع مهرنیوز
    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات