مقامات گردشگری تایلند به منظور حفظ شهر تاریخی آیوتایا به گردشگران آموزش می‌دهند

سحر ارجمند
یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۵
مقامات گردشگری تایلند به منظور حفظ شهر تاریخی آیوتایا به گردشگران آموزش می‌دهند

 آیوتایا با بیش از ۴۰۰ سال پایداری و سعادت، یکی از بزرگ‌ترین پایتخت‌های تاریخی در جهان است. امروزه تنها بخش‌هایی از این شهر باقی‌مانده و مقامات گردشگری تایلند برای حفظ آن در تلاش هستند.

«آیوتایا» (Ayutthaya) در سال ۱۳۵۰ تأسیس شد و پس از «سوخوتای» (Sukhothai)، دومین پایتخت پادشاهی سیامی (تایلند) بوده است. برمه‌ای‌ها این شهر را در قرن ۱۸ میلادی تخریب کردند و امروزه تنها برج‌های حکاکی شده نوک‌ تیز و بلند و مجسمه‌های غول‌پیکر از آن باقی‌مانده که همه آن‌ها یادآور شکوه این شهر در گذشته هستند.  

اوج شکوفایی شهر تاریخی آیوتایا، از قرن ۱۴ تا ۱۸ بوده است که در طول این زمان به یکی از بزرگ‌ترین و جهانی‌ترین مناطق شهری و مرکز دیپلماسی و تجارت جهانی تبدیل شد.

شهر تاریخی آیوتایا، تایلند

در سال ۱۷۶۷، این شهر مورد حمله و آسیب ارتش برمه قرار گرفت. آن‌ها شهر را آتش زدند و ساکنین را مجبور به ترک آنجا کردند. شهر آیوتایا هرگز در مکان قدیمی خود بازسازی نشد و امروزه به عنوان یکی از وسیع‌ترین سایت‌های باستان‌شناسی شناخته می‌شود.

آیوتایا در سال ۱۹۹۱ در فهرست سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این شهر تاریخی در حال حاضر به عنوان یک پارک تاریخی اداره می‌شود. طبق قانون آثار باستانی و تاریخی، عتیقه‌جات، اشیای هنری، موزه ملی در سال ۱۹۶۱ و اصلاحیه آن در سال ۱۹۹۲ در قانون اساسی تایلند، این شهر به ثبت رسیده و تحت حفاظت است، همچنین وزارت هنرهای زیبا و وزارت فرهنگ باید در اجرای این قانون کوشش کنند.

شهر تاریخی آیوتایا، تایلند

شهر آیوتایا در سال ۲۰۱۶، بیش از ۲ میلیون گردشگر را به خود جذب کرد.

برچسب‌ها یونسکو

دیدگاه  

    تبلیغات