کاهش مالیات برارزش افزوده در هتل ها

کاهش مالیات برارزش افزوده در هتل ها

طیبه فلاحتی
| شنبه, ۱۵ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۲:۱۰

طرح کاهش مالیات برارزش افزوده از ۹ به ۳ درصد در هتل‌های یک تا سه ستاره در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد.

تلاش برای حذف مالیات بر ارزش افزوده از خدمات سفر و گردشگری درحالی از دو سال پیش آغاز شده که رییس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری در اظهارنظرهای مختلفی بارها تاکید کرده این قانون را کامل نمی‌توان از گردشگری حذف کرد، با این حال علی‌اصغر مونسان به تازگی در جمع برخی از فعالان گردشگری از رضایت نمایندگان مجلس به کاهش این مالیات در هتل‌ها خبر داد و اعلام کرد:

خوشبختانه بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس مقرر شد نرخ ترجیحی مالیات بر ارزش افزوده در هتل‌ها از ۹ به ۳ درصد کاهش یابد.

مسؤولان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هنوز درباره جزییات بیشتر اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در گردشگری توضیحی نداده‌اند و این خبر را خیلی کلی اعلام کرده‌اند.

مالیات برارزش افزوده در هتل‌های یک تا سه ستاره از ۹ به ۳ درصد کاهش یافت، این درحالی است که هتل‌های ۴ و ۵ ستاره که گران‌تر هستند روی رویه قبلی، همان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مردم دریافت خواهند کرد.

جمشید حمزه زاده رییس جامعه هتلداران ایران که پیگیر حذف این نوع مالیات از گردشگری است در توضیحات کامل‌تری درباره تصمیم گرفته‌شده به ایسنا گفت:

طرح کاهش مالیات بر ارزش افزوده از ۹ به ۳ درصد فعلا در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شده و تنها مشمول هتل‌های یک تا سه ستاره می‌شود و تمام هتل‌ها را در برنمی‌گیرد.

او افزود:

قانون مالیات بر ارزش افزوده در هتل‌های ۴ و ۵ ستاره همچنان مطابق گذشته جاری است و در آن تغییری بوجود نیامده است.  

رییس جامعه هتلداران ایران درباره زمان ابلاغ و اجرای قانون اصلاح شده‌ی مالیات برارزش افزوده در هتل‌ها، گفت:

اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده فعلا در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شده که در صحن علنی مجلس نیز به رأی گذاشته خواهد شد و پس از آن در شورای نگهبان بررسی می‌شود که تا ابلاغ آن، چند ماه زمان می‌برد و شاید اجرای آن به نیمه دوم سال برسد.

حمزه‌زاده گفت:

تا زمان ارائه این لایحه در صحن علنی مجلس، فرصت داریم پیگیری کنیم تا این اصلاحیه مشمول تمام هتل‌ها شود، نه فقط هتل‌های یک تا سه ستاره‌.

او درحالی از تلاش برای اصلاح این قانون برای تمام هتل‌ها سخن گفت که ترجیح داد فعلا درباره شرایط هتل آپارتمان‌ها و سایر اقامتگاه‌های رسمی در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار نظری نکند.

مجریان تور نیز مهم‌ترین علت گرانی سفر ایران را در قیاس با سایر کشورها ناشی از هزینه بالای اقامت می‌دانند و تعدد دریافت این مالیات از مسافر را از نقطه ضعف‌های آن برشمرده‌اند.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات