افتتاح موزه مشاهیر گیلان

افتتاح موزه مشاهیر گیلان

طیبه فلاحتی
| شنبه, ۱۵ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۰۹:۳۰

ساختمان موزه مشاهیر گیلان جهت آشنایی گردشگران داخلی و خارجی با سنت‌ها، آداب و رسوم و فرهنگ اصیل ایرانی افتتاح شد.

ساختمان موزه مشاهیر گیلان در زمینی به مساحت ۳۶۵ مترمربع، با سطح اشغال ۱۸۰ متر مربع در سه طبقه و با اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد ریال با حضور دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهور افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

دکتر محمد باقر نوبخت در بازدید از موزه میراث روستایی گیلان و افتتاح ساختمان موزه مشاهیر، ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دست‌اندکاران موزه میراث روستایی به ویژه دکتر طالقانی، گفت:

زمانی که در مراحل آغازین ایجاد موزه روستایی برای نخستین بار در خدمت دکتر طالقانی که یکی از شخصیت‌های برجسته و از خانواده‌های اصیل گیلانی هستند برای ارائه طرح و نیز فراهم‌سازی مقدمات و انجام ایده بودیم، از خاطر نمی‌رود.

معاون رییس جمهور افزود:

باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا گردشگران و مهمانان داخلی و خارجی با سنت‌ها، آداب و رسوم و فرهنگ اصیل ایرانی آشنا شوند.

وی توجه به بوم گردی برای انتقال فرهنگ و آیین معنوی را از الزامات عنوان و تاکید کرد:

باید شرایط را برای تبدیل واحدهای واجد شرایط مسکونی روستایی به بوم‌گردی در جهت اسکان مهمانان و مسافران تسهیل کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ، با بیان اینکه واحدهای مسکونی روستایی برای تبدیل به بوم‌گردی در اولویت پرداخت تسهیلات هستند، گفت:

اینگونه اسکان مسافر در خانه‌های بوم‌گردی علاوه بر درآمدزایی برای روستاییان، حاوی انتقال پیام و انتقال فرهنگ به مسافران است و به همین جهت دولت به این مساله توجهی ویژه دارد.

ایشان، با تاکید بر اینکه تمهیدات لازم برای تسهیل در پرداخت تسهیلات به متقاضیان واحدهای بوم‌گردی فراهم شده، بیان کرد:

با توجه به اینکه سازمان برنامه و بودجه وظیفه نظارت بر پرداخت تسهیلات را برعهده دارد، در صورت ارائه هرگونه گزارش مبنی بر عدم همکاری بانک‌ها، این سازمان وارد عمل شده و شرایط تسهیل پرداخت مبالغ را تا حصول نتیجه لازم فراهم می‌سازد.

معاون رییس جمهور، با اشاره به وجود انگیزه لازم بین بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به واحدهای بوم‌گردی به دلیل حمایت دولت از این طرح، خاطرنشان کرد:

توصیه می‌کنم کسانی که خانه‌های روستایی دارند، ولی هنوز اقدام نکرده‌اند، با انگیزه مشارکت در انتقال فرهنگ و همچنین مباحث اقتصادی واحدهای بوم‌گردی به عنوان واحدهای اقتصادی درآمدزا برای روستاییان و خانوارها وارد عمل شوند.

منبع ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات