حقایق جالب درباره دروازه قرآن شیراز

فاطمه محمدی
پنجشنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵
حقایق جالب درباره دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز، یکی از قدیمی‌ترین دروازه‌های شیراز است که امروز از آن به‌عنوان یک اثر تاریخی یاد می‌شود. بنای این دروازه به دوره عضدالدوله دیلمی بازمی‌گردد.

شیراز، شهر زیبایی‌ها و عشق، آثار تاریخی و طبیعی زیادی را در دل خود جای‌داده است و همه ما شیراز را به‌عنوان یکی از بهترین و زیباترین شهرهای ایران می‌شناسیم. یکی از آثار تاریخی که زیبایی شیراز را چندین برابر کرده است، دروازه قرآن است که پیشینه‌ای تاریخی دارد. این دروازه زیبا در دسته قدیمی‌ترین دروازه‌های ایران قرار دارد و بنای اولیه آن به دست عضدالدوله دیلمی ساخته‌شده است. که امروزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌شود.

سفر به شیراز به خصوص در فصل بهاربسیار دلنشین است، از این رو تورهای مختلفی برای ایام نوروز و سایر زمان‌ها برای شیراز وجود دارد که سفری برنامه‌ریزی شده و راحت را برای مسافران رقم می‌زد.

اگر شما نیز قصد سفر به شیراز و یا هر مقصد داخلی و خارجی دیگری را دارید کجارو در انتخاب تور به شما کمک می‌کند.

شما می‌توانید تور شیراز را در کجارو جستجو کنید، از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید و در نهایت ارزان‌ترین تور به مقصد مورد نظرتان را انتخاب کنید.

تورهای نوروزی مختلفی وجود دارد که کجارو به معرفی آن‌ها پرداخته است شما می‌توانید برای سفر به مقاصد مختلف داخلی و خارجی به خصوص به شیراز در ایام نوروز  تور نوروز را انتخاب کنید و از میان لیست تورهای نوروز به مقصد مورد نظرتان، سفر خوبی را برای خودتان رقم بزنید.

دروازه قرآن شیراز

عکس از: ویکی پدیا

در این مطلب به سراغ حقایق و مطالب جالب در رابطه با دروازه قرآن شیراز رفته‌ایم، با ما همراه باشید تا این دروازه تاریخی را بهتر بشناسید:

۱. شیراز درگذشته دارای شش دروازه بود که نام این دروازه‌ها عبارت است از: دروازه قرآن، دروازه اصفهان، دروازه سعدی، دروازه قصابخانه، دروازه کازرون و دروازه شاه داعی الی اله.

دروازه قرآن شیراز

۲. دروازه قرآن ابتدا در زمان عضدالدوله ساخته شد و قرآنی در آن جای‌داده شد تا مسافرانی که از زیر این دروازه رد می‌شوند، بیمه و متبرک شوند. در دوران کریم‌خان زند، این دروازه بازسازی شد.

۳. در بازسازی دوران زندیه، اتاقی در بالای دروازه اضافه شد و دو جلد قرآن نفیس به خط «سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری»، در این اتاقک قرار داده شد.

۴. قرآن‌های نفیس ساخته‌شده در عصر زندیه به دلیل بزرگ بودن و سنگین بودن آن‌ها به قرآن «هفده من» معروف است، امروز قرآن‌های قدیمی دروازه قرآن به موزه پارس شیراز منتقل‌شده‌اند.

دروازه قرآن شیراز

۵. در عصر قاجار دروازه قرآن براثر عوامل طبیعی و زلزله، آسیب زیادی دید ولی در سال‌های بعد به دست «محمد زکی خان نوری» مرمت و بازسازی شد.

۶. این بنا درگذشته در نزد مردم از اهمیت بالایی برخوردار بود و مردم در روزهای اول ماه قمری از شهر خارج می‌شدند و دوباره از زیر این دروازه وارد شهر می‌شدند.

دروازه قرآن شیراز

۷. در سال ۱۳۱۵ خورشیدی، بنای تاریخی دروازه قرآن، به دست شهردار وقت شیراز تخریب شد و در سال ۱۳۲۸ دروازه جدیدی در نزدیکی بنای دروازه قدیمی به همت بازرگان شیرازی، «حاج حسین ایگار» معروف به «اعتماد التجار» ساخته شد.

 ۸. دروازه جدید تفاوت‌هایی با دروازه کهن داشت، این دروازه ابعادی بزرگ‌تر داشت و شامل دهانه قوس تیزه دار و دو ورودی کوچک در دو طرف دروازه، می‌شد.

دروازه قرآن شیراز

۹. در بنای دروازه قرآن جدید آیاتی از قرآن به خط ثلث و نسخ دورتادور بنا نوشته‌شده است.

۱۰. در پیشانی شمالی طاق جدید، آیه ۹ سوره اسرا و بر پیشانی جنوبی و به سمت شهر شیراز، آیه ۸۸ سوره اسرا، در گوشه غربی طاق هم آیه ۹ سوره حجر نوشته‌شده است.

دروازه قرآن شیراز

۱۱. در کنار دروازه قرآن شیراز، مجموعه‌ای تفریحی وجود دارد و قبر خواجوی کرمانی، شاعر ایرانی در آن واقع‌شده است و به همین دلیل به بوستان خواجوی کرمانی شهرت دارد. بالاتر از مقبره خواجوی کرمانی، سه غار وجود دارد که یکی از آن‌ها محل خلوت کردن عرفا و زاهدان به خدا بوده است. غار بعدی، دهانه‌ای بلند با طاق ضربی دارد و قبر خواجه عمادالدین محمود، وزیر معروف شاه شیخ ابواسحاق اینجو، قرار دارد.

دروازه قرآن شیراز

۱۲. در سمت چپ دروازه قرآن، اتاق کوچکی وجود دارد که به دره کنار مشرف است، بر اساس وصیت اعتماد التجار یا حاج حسین ایگار، او در این بخش مدفون‌شده است.

۱۳. در گذشته دروازه قرآن بر سر راه ورودی به شیراز قرارداشت ولی پس از مرمت‌های اخیر جاده ورودی به شیراز را برای آسیب نرسیدن به آن در کنار این اثر تاریخی قرار دادند.

۱۴. دروازه قرآن در تاریخ ۱۳۷۵/۹/۱۹ با شماره ۱۸۰۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

اگر برای سفر به شیراز به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید می‌توانید از موتور جستجوی پرواز کجارو پایین‌ترین قیمت بلیط‌ها را از بین فروشنده‌های معتبر مشاهده کرده و بلیط سفر خود را ارزان‌تر از همه جا تهیه کنید.

برچسب‌ها شیراز حقایق

دیدگاه  

    تبلیغات