استادیوم روستوف آرنا؛ میزبان رقابت های جام جهانی روسیه

استادیوم روستوف آرنا؛ میزبان رقابت های جام جهانی روسیه

علیرضا حیدری
| شنبه, ۱۲ خرداد ۹۷ ساعت ۱۹:۱۵

استادیوم روستوف آرنا منتظر هواداران است؛ جادوی فوتبال باعث می‌شود، هرتابرلین و ورزشگاه المپیکش را با علی دایی و شهر روستوف و استادیومش را با سردار آزمون بشناسیم، استادیومی که میزبان یک بازی از برزیل در جام جهانی فوتبال هم است.

به طور کلی آشنایی ما ایرانیان با روسیه بیشتر به شهرهایی نظیر مسکو و سن‌پترزبورگ و سوچی بازمی‌گردد؛ با این حال همانطور که برلین را بیشتر و پیش‌تر با «هرتابرلین» و حضور علی دایی در این باشگاه شناختیم؛ احتمالا شهر «روستوف» را هم از حضور چندساله سردار آزمون مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان در باشگاه این شهر می‌شناسیم.

روسیه از سال ۱۷۴۹، روستوف را با اسم و رسم فعلی‌اش، به عنوان یکی از شهرهای خود می‌شناسد، با این وجود قدمت این منطقه از زمین به دوران حکایت‌های تاریخی-اساطیری هرودوت می‌رسد، جایی که اقوام جنگجو و وحشی سِکا معرفی می‌شوند؛ سرزمین دشت‌های مسطح بی‌پایان که به رودخانه دون، یکی از معروف‌ترین رودخانه‌های روسیه و حتی اروپا، منتهی می‌شود.

رودخانه های اروپا

نمایی از رودخانه دون

زمانی قزاق‌های روسی که آرام و قرار نداشته و یکجا بند نمی‌شدند، از این دشت‌ها می‌گذشتند و در کنار رودخانه دون اطراق می‌کردند! ولی حالا زمان گذشته و دوره عوض شده است. قرار است جام جهانی در اینجا برگزار شده و مردم از سراسر دنیا گرد هم آیند؛ به هر حال، اکنون روستوف شهری است با جمعیت ۱٫۱ میلیونی که ۱۱۰۹ کیلومتر تا مسکوی پایتخت فاصله دارد.

ورزشگاه روستوف

تیم روستوف در روسیه قرار است در استادیوم تازه افتتاح شده و ۴۵ هزار نفری روستوف آرنا از فصل آتی به میدان برود. البته باشگاه روستوف اسم و رسم تیم‌هایی نظیر زنیت سن‌پترزبورگ و لکوموتیو و دینامو مسکو را ندارد، اگرچه میزبانی از باشگاه‌های مطرح اروپایی نظیر بایرن‌مونیخ، منچستر‌یونایتد و اتلتیکومادرید در رقابت‌های فوتبال لیگ قهرمانان اروپا باعث شده است که باشگاه روستوف و در نتیجه شهر آن، بیشتر بر سر زبان‌ها بیفتد.

میزبانی استادیوم روستوف آرنا در مرحله گروهی جام‌ جهانی روسیه بی‌شک اما، رخداد خوبی برای شهر، باشگاه و مردم شهر روستوف محسوب می‌شود، به خصوص که این ورزشگاه میزبان یکی از دیدارهای تیم ملی برزیل در دور گروهی خواهد بود؛ جایی که برزیل به مصاف رقیب اروپایی‌اش سوییس می‌رود؛ اروگوئه و عربستان، کره جنوبی در مصاف با مکزیک و ایسلند در برابر کرواسی از دیگر مصاف‌های دور گروهی است که در ورزشگاه روستوف آرنا برگزار می‌شود.

طرح نهایی ورزشگاه روستوف در سال ۲۰۱۲ تایید و اجرای طرح آن به شرکت معروف طراحی و معماری پوپولوس واگذار شد؛ نهایتا در سال ۲۰۱۵ روند عملیاتی ساخت ورزشگاه شکلی جدی به خود گرفت و با یکسال تاخیر در ۱۵ آوریل ۲۰۱۸ و با بازی دو تیم روستوف و خاباروفسک، افتتاح شد.

طرح این ورزشگاه از تپه‌ها و کوه‌های قدیمی این منطقه الهام گرفته شده و قرار است بعد از جام جهانی ۲۰‌ هزار نفر از صندلی‌های آن کم شده و به ورزشگاهی ۲۵‌ هزار نفری تبدیل شود.

چطور به ورزشگاه روستوف برویم؟

موقعیت ورزشگاه روستوف روی نقشه

استادیوم در ساحل جنوبی رودخانه دون واقع شده و از این جهت چندان از مرکز شهر روستوف دور نیست. یعنی با ۱۵ دقیقه پیاده‌روی از مرکز شهر به پل وروشیلوفسکی که بر فراز رودخانه دون واقع شده است، می‌رسید و با گذر از آن می‌توانید خود را به ساحل جنوبی رودخانه که محل استادیوم روستوف آرنا است، برسانید.

اگر راه ساده‌تر را هم بخواهید، ایستگاه راه‌آهن شهر در غرب مرکز شهر واقع شده که  از طریق تراموا قابل دسترس است و شما را به ۴ کیلومتری استادیوم می‌رساند. یعنی از اینجا با استادیوم فاصله چندانی ندارید. در اینجا کافی است که در ایستگاه پل وروشیلوفسکی پیاده شده و از آنجا قدری پیاده به سمت استادیوم بروید، یا نه می‌توانید اتوبس شماره ۳۹ را سوار شده و ظرف مدت کوتاهی جلوی استادیوم پیاده شوید.

به طور کلی نگران جابه‌جایی در روستوف نباشید. روستوف اگرچه به سبک تمام شهرهای روسی خیابان‌های فراخ و بزرگی دارد، ولی چندان هم بزرگ نیست و رفتن از هر نقطه شهر به نقطه دیگر آن زحمت زیادی از شما نمی‌گیرد.

سردار آزمون در روستوف

سردار آزمون مهاجم روستوف و تیم ملی ایران

خورد و خوراک در روستوف

غذا در روسیه

روستوف شهری با بهترین غذاهای دریایی شامل انواع ماهی و خرچنگ تازه است که از رودخانه دون صید می‌شوند. بهترین مکان‌ها برای غذا خوردن، در مرکز شهر، در کناره شمالی رودخانه است؛ با این حال در حوالی استادیوم، در کناره جنوبی رودخانه، بهترین‌ها رستوران‌ها، آن‌هایی هستند که در نزدیک‌ترین فاصله از کناره رودخانه قرار گرفته‌اند.

خرید در روستوف

مرکز خرید روستوف

مرکز خرید روستوف

برای دوست‌داران خرید هم یک مرکز خرید بزرگ در فاصله ۱۰ دقیقه‌ای از استادیوم به سمت مرکز شهر وجود دارد، مرکز خرید مگامگ گزینه خوبی برای قبل یا بعد از تماشای بازی‌های فوتبال محسوب می‌شود؛ خوبی این مرکز خرید این است که  فودکورت‌هایی در آن وجود دارند، پس از بابت خرید و خورد و خوراک خیال‌تان راحت باشد.

هتل در روستوف

هتل های روسیه

هتل پتروفسکی پریشال روستوف

در مورد اقامت در هتل هم، اگرچه بهترین گزینه‌ها همان هتل‌های مرکز شهر هستند، با این حال در نزدیکی استادیوم روستوف هم هتل‌هایی برای اقامت وجود دارند که اگر پیه دوری هتل به مرکز شهر را به تن‌تان بمالید، می‌توانند گزینه‌های مناسبی محسوب شوند!

هتل‌هایی مثل گلوبایا وُلنا (Golubaya Volna) و ویوسکی برِژ پارک هتل (Vysokii Bereg Park Hotel) گزینه‌های خوبی هستند. البته با انتخاب هتل‌هایی مانند هرمیتاژ (Hermitage Hotel) و مرکور (Mercure Rostov Hotel) در مرکز شهر می‌توانید اقامت باکیفیت‌تری را تجربه کنند.     

منبع Stadiumguide

دیدگاه  

    تبلیغات