لوور فقط هشت روز دیگر مهمان تهرانی ها است

زلیخا رحمانیان
چهار شنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۵
لوور فقط هشت روز دیگر مهمان تهرانی ها است

تهرانی‌ها فقط هشت روز دیگر امکان بازدید از لوور شعبه تهران را دارند و این آثار تاریخی قرار است بعد از ۱۹ خرداد برای نمایش در موزه‌ی بزرگ خراسان آماده شوند.

سال گذشته، ۵۶ اثر تاریخی لوور پاریس برای برگزاری نمایشگاه «گنجینه‌هایی از مجموعه‌ی ملی فرانسه» با عنوان «موزه‌ی لوور در تهران» از فرانسه به تهران رسید و ۱۵ روز بعد، یعنی ۱۴ اسفند، این آثار بعد از چیدمان ویترینی و تأمین امنیت کامل، آماده‌ی بازدید گردشگران و علاقه‌مندان آثار تاریخی شد. این آثار تاریخی قرار است بعد از ۱۹ خرداد برای نمایش در موزه‌ی بزرگ خراسان آماده شوند.

هر چند از بین آثار انتخاب شده برای نمایش در موزه‌ی ملی ایران فقط دو شیء تاریخی متعلق به تاریخ پیش از اسلام یعنی «تبر کتیبه‌دار» از کاوش‌های علمی باستان‌شناسی محوطه‌ی چغازنبیل و «شیء برنزی از لرستان» متعلق به بورس اوراق بهادار باقی‌مانده از عصر آهن و با حدود سه هزار سال قدمت برای نمایش در کشور خود انتخاب شدند؛ اما با نگاهی به آمار ارائه شده از سوی مسئولان موزه ملی ایران، این عامل هم باعث نشد تا از علاقه‌مندی بازدیدکنندگان از آثار تاریخی لوور کم شود.

جبرئیل نوکنده، مدیر کل موزه ملی ایران، ۱۹ اردیبهشت امسال در آخرین آماری که از بازدیدها از لوور تهران و در کنار آن از موزه ملی ایران اعلام کرد، بیان کرد:

در طول ۶۵ روز، بیش از ۱۷۰ هزار نفر به دیدن «لوور شعبه تهران» رفته‌اند؛ اما علاوه بر در نظر گرفتن این آمار، نکته‌ی حائز اهمیت، توجه بازدیدکنندگان «لوور کوچک در تهران» به موزه ملی ایران بود؛ توجهی که آماری قابل توجه را پشت خود دارد.

از ۱۴ اسفند سال گذشته و زمان افتتاح «لوور تهران» در موزه ملی ایران تا ۱۶ اردیبهشت امسال، ۱۷۰ هزار و ۹۳۱ نفر، از همه طیف‌ها و اقشار جامعه از «لوور شعبه تهران» دیدن کرده‌اند و از سوی دیگر، درخواست‌های مختلفی از ادارات، مؤسسات تحقیقاتی و دیگر دستگاه‌ها برای حضور در موزه ملی ایران و بازدید از لوور تهران را داریم.

از زمان آغاز نمایش این آثار تاریخی در موزه ملی ایران، مدت زمان نمایش آن‌ها تا ۱۸ خرداد امسال اعلام شده بود؛ تاریخی که هر چند ۱۰ روز تا پایان آن باقی است؛ اما با توجه به بخشنامه‌ای که ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همه‌ی موزه‌های زیر نظر این سازمان به همه‌ی موزه‌ها ابلاغ شده است، تعطیلی هفتگی موزه‌ها و اماکن تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری لغو و از آن تاریخ موزه‌ها فقط در ۶ روز از سال تعطیل خواهند بود.

بر اساس این بخشنامه، موزه‌ها، کاخ موزه‌ها و اماکن فرهنگی - تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، در روزهای ۱۴ خرداد به مناسبت رحلت حضرت امام خمینی (ره)، بیست و یکم ماه رمضان به مناسبت شهادت حضرت امام علی (ع)، بیست و پنجم شوال به مناسبت شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، نهم و دهم محرم به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی و بیست و هشتم ماه صفر به مناسبت رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) تعطیل است.

بنابراین دو روز از مدت زمان امکان بازدید از لوور شعبه تهران در این فرصت کم می‌شود و فقط هشت روز برای دیدن گنجینه‌ی انتخاب شده برای نمایش در موزه ملی ایران که توسط مسئولان لوور پاریس گزینش شده است، فرصت باقی است.

محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه‌ها، با تأکید مدت زمان باقی مانده برای نمایش لوور تهران می‌گوید:

این مدت زمان تمدید نمی‌شود و بر اساس تفاهم‌های انجام‌شده، باید آثار برای نمایش در موزه خراسان بزرگ آماده شوند.

منبع ایسنا

دیدگاه