ایالت نگری سمبیلان در یک نگاه

صنم وفقی
یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
ایالت نگری سمبیلان در یک نگاه

نگری سمبیلان یکی از ایالت‌های ساحلی در کشور مالزی‌ است. امروزه این ایالت با جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و سواحل هیجان‌انگیز به یکی از مقاصد توریستی تبدیل شده است.

ایالت نگری سمبیلان واقع در کشور مالزی و در قاره آسیا است که در تور مالزی می‌توانید از آن بازدید کنید. این ایالت در ساحل غربی شبه‌جزیره مالایا قرار گرفته و از شمال با ایالت سلانگور، از شرق با ایالت پاهانگ و از جنوب با ایالات ملاکا و جوهور همسایه است. مرکز نگری سمبیلان، سرمبان نام دارد.

جمعیت نگری سمبیلان حدود ۱ میلیون نفر و مساحت این ایالت، ۶,۶۸۶ کیلومترمربع است. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، ۶۰٪ مردم این ایالت را مسلمانان و ۲۱٪ را بودایی‌ها‌ تشکیل می‌دهند. هندویسم با ۱۳٪ و مسیحیت با ۲.۵٪ در رده‌های بعدی قرار دارند. هرچند مردم ایالت نگری سمبیلان از نژادهای متفاوت هستند و هر کدام به زبان و گویش محلی خود صحبت می‌کنند؛ اما زبان رسمی مردم این ایالت مالای نگری سمبیلان است.

بر اساس قانون اساسی ایالت نگری سمبیلان، حاکم شهر و فرمانداران محلی صاحب تمام قدرت و رهبر مسلمانان در ایالت محسوب می‌شوند و سرچشمه تمامی افتخار و جلال نگری سمبیلان هستند. حاکم شهر برخلاف ایالت‌های دیگر مالزی تنها با رای فرمانداران محلی انتخاب می‌شوند و تنها ۴ تن از فرمانداران حق رای در این انتخابات را دارند.

از شهرهای مهم این ایالت می‌توان از پورت دیکسون، «باهائو» (Bahau)، نیلای و «سری منانتی» (Seri Menanti) که پایتخت سلطنتی است، نام برد.

سرمبان در سال ۱۸۷۳ دچار جنگ داخلی شد و ارتش انگلیس جهت حفظ منافع اقتصادی خود در این درگیری مداخله کرد. بدین ترتیب سرمبان زیر سلطه انگلستان رفت و پس از آن جلبو و بقیه شهرهای ایالت‌ در سال ۱۸۹۵، تحت حاکمیت انگلستان واقع شدند. بین سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ و مصادف با جنگ جهانی دوم، نگری سمبیلان توسط نیروهای ژاپنی اشغال شد و در سال ۱۹۴۸، به فدراسیون مالایا پیوست. این ایالت سرانجام در سال ۱۹۶۳ با عنوان ایالت نگری سمبیلان به رسمیت شناخته شد.

دست‌ساز‌های چوب صندل یکی از سوغاتی‌های خاص این ایالت است. همچنین کیف، کلاه و صندل‌های بومی را می‌توانید از بازارچه‌های محلی با قیمتی مناسب خریداری کنید.

همچنین برای خرید می‌توانید به «پالم مال» (Palm Mall) در سرمبان سر بزنید.

نگری سمبیلان

«موزه‌ سلطنتی سری منانتی» (Seri Menanti Royal Museum) یکی از دیدنی‌های نگری سمبیلان محسوب می‌شود. این موزه ۵ طبقه، از چوب سخت و سیاه ساخته شده و در ساخت آن از میخ و پیچ استفاده نشده است. این بنا که تا سال ۱۹۹۲ محل سکونت خانواده سلطنتی نگری سمبیلان بوده است، امروزه به محلی برای نمایش لباس‌های محلی، سلاح‌ و اسناد خاندان سلطنتی تبدیل شده است. در این موزه شما می‌توانید از تخت‌های شاه و ملکه، اتاق بازی کودکان و حتی میز سلطنتی غذاخوری دیدن کنید.

نگری سمبیلان

اگر به تاریخ نوسنگی نگری سمبیلان علاقه دارید، به «موزه ایالت نگری سمبیلان» (Negeri Sembilan State Museum) در سرمبان سر بزنید. شما می‌توانید در محوطه بیرونی این مجموعه، از قصر آمپانگ تنگی متعلق به ۱۸۷۰ و خانه نگری سمبیلان بازدید کنید.

نگری سمبیلان

برای تعطیلات مفرح و هیجان‌انگیز در نگری سمبیلان، به شما سواحل پورت دیکسون را پیشنهاد می‌کنیم. بلو لاگون، تلوک کمانگ، باگان پینانگ و باگان لالانگ از جمله سواحل معروف پورت دیکسون به شمار می‌روند.

از دیگر جاذبه‌های نگری سمبیلان می‌توان به «موزه ارتش» (Army Museum) و «فانوس دریایی کیپ راچادو» (Cape Rachado) اشاره کرد. 

برچسب‌ها مالزی

دیدگاه  

    تبلیغات