جشنواره ویوید سیدنی – تلفیق هنر، فناوری و کمی سحر و جادو

جشنواره ویوید سیدنی – تلفیق هنر، فناوری و کمی سحر و جادو

زینب موحدی
| سه شنبه, ۸ خرداد ۹۷ ساعت ۰۹:۳۰

سیدنی، شب‌هایی پر از رنگ و نور و موسیقی را تجربه می‌کند. این جشنواره تا ۱۶ ژوئن ادامه دارد.

جمعه‌ی گذشته، همزمان با مراسم افتتاحیه‌ی جشنواره‌ی ویوید سیدنی در استرالیا، بزرگ‌ترین جشنواره‌ی نور، موسیقی و ایده‌های جهان، رنگ و نور سرتاسر آسمان شب سیدنی را فرا گرفت.

جشنواره‌ی ویوید سیدنی (Vivid Sydney)، که از ۲۵ ماه مه تا ۱۶ ژوئن ۲۰۱۸ به مدت سه هفته برگزار خواهد شد، فقط یک نمایش زیبا از چیدمان‌ها، تصویرپردازی‌ها و پرفورمنس‌هایی از ستاره‌های موسیقی ملی و بین‌المللی نیست؛ بلکه محلی برای تبادل ایده‌ها، برگزاری کارگاه‌های عمومی و گفتگو با چهره‌های معاصر جهان هنر، علم، فناوری و دانشگاه است.

جشنواره‌ی امسال با هنرنمایی «جاناتان زاوادا» (Jonathan Zawada) در مراسم سنتی «نورپردازی بال‌ها» آغاز شد. این هنرمند استرالیایی، نمای تالار معروف اپرای سیدنی را با اشکال متنوعی از اشیاء دیجیتال و حیوانات در حال تکاملی که دور هم پیچ و تاب می‌خوردند و تغییر شکل می‌دادند، با رنگ و نور پوشاند. این چیدمان بخشی از پروژه‌ی او به نام «متا مثی مجیکال» (Metamathemagical) است.

امسال، همه‌ی بخش‌های منطقه‌ی محافظت شده‌‌ی بارانگارو، بندرگاه دارلینگ، بندر سرکیولار کوای، منطقه‌ی تاریخی راکس، چاتسوود (Chatswood)، باغ گیاه‌شناسی سلطنتی سیدنی، باغ وحش تارونگا و لونا پارک (Luna Park) از این نورپردازی سهم داشتند – لونا پارک که برای اولین بار نورپردازی می‌شد، میزبان نمایش نور «Spirit of Fun on Coney Island» در این جشنواره است.

ویوید سیدنی

«گلادیس بریجیکلیان» (Gladys Berejiklian)، نخست وزیر نیو ساوت ولز (NSW)، گفت:

همیشه از این که شهر را در یک سمفونی رنگ و حرکت می‌بینیم، خوشحال می‌شویم و نمی‌توانیم برای دیدن هیجان و لذت بازدیدکنندگانی که برای لذت بردن از دهمین جشنواره‌ی ویوید سیدنی طی ۲۳ روز به این‌جا می‌آیند، صبر کنیم.

جشنواره‌ی سال ۲۰۱۸ شامل اجراهای محلی هاییتسا کایوت (Hiatus Kaiyote) و روول (Ruel) در کنار محبوب‌ترین آثار آیس کیوب، مزی استار - ستاره‌های موسیقی راک دهه‌ی ۹۰ - و همچنین سولانج نولز، خواهر کوچک‌تر بیانسه و چندین ستاره‌ی دیگر است.

ایگناتیس جونز، مدیر خلاق این رویداد با شکوه، گفت:

جشنواره‌ی ویوید سیدنی، محلی برای آشتی هنر با فنآوری با کمی چاشنی سحر و جادو برای سرگرم‌کردن بازدیدکنندگان است.

امسال، هنرمندان محلی و بین‌المللی، دیدگاه‌های نوآورانه‌ی خود را به صورت چیدمان‌هایی تعاملی و وسیع و طرح‌هایی مبتکرانه در جشنواره عرضه کرده‌اند و ساختمان‌های مهم، مکان‌های دیدنی و مناظر مختلف سیدنی - از تالار اپرای سیدنی و پل بندرگاه سیدنی گرفته تا بوم‌های نقاشی طبیعی در باغ گیاه‌شناسی سلطنتی سیدنی و بندرگاه دارلینگ - را به شکلی دیگر در آورده‌اند.

برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات