استان دنیزلی در یک نگاه

استان دنیزلی در یک نگاه

صنم وفقی
| پنجشنبه, ۱۷ خرداد ۹۷ ساعت ۲۰:۰۰

استان دنیزلی با استخر‌های آبگرم طبیعی پاموکاله، ویرانه‌های شهرهای باستانی لاودیکیا و هیراپلیس و دیگر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در کشور ترکیه به شمار می‌رود.

استان دنیزلی یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این کشور که در ناحیه اژه‌ای و در غرب آناتولی قرار دارد، از شمال با استان عشاق، از شرق با استان‌های بوردور، اسپارتا و افیون قره‌ حصار، از غرب با استان‌های آیدین و مانیسا و از جنوب با استان موغله همسایه است. مرکز این استان، دنیزلی نام دارد.

استان دنیزلی حدود ۱ میلیون نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد ۱۲ هزار کیلومترمربع دارد. بیشترین ساکنان دنیزلی مسلمانان هستند که شامل اهل تسنن و شیعیان می‌شوند. زبان رسمی استان ترکی است.

استان دنیزلی زیر نظر حکومت مرکزی ترکیه اداره می‌شود. این حکومت از نوع پارلمانی دموکراتیک محسوب می‌شود. در راس کشور رئیس جمهور قرار دارد که بیشتر مقامی تشریفاتی است. در راس حکومت نیز نخست وزیر است. قوه مجریه ترکیه توسط شورای وزرا اداره می‌شود، قوه مقننه در دست مجلس ملی کبیر ترکیه قرار دارد و قوه قضایی سازمانی مستقل از مجلس و وزارت‌ها است.

بر اساس بقایای تاریخی، قدمت این منطقه به زمان قبل از امپراطوری هیتی‌ها برمی‌گردد. اولین مناطق مسکونی در این منطقه توسط یونانی‌های باستان و الکساندر کبیر بنا شده‌اند که از آن جمله می‌توان لاودیکیا و هیراپلیس را نام برد. در کتاب مکاشفه یوحنا به این منطقه تحت عنوان لاودیکیا اشاره می‌شود. این منطقه در سال ۱۰۷۰ مورد هجوم افشین بی از ارتش سلجوقی قرار گرفت و ترک‌ها برای اولین بار در این منطقه ساکن شدند.  

دنیزلی

هوای این استان معتدل به شمار می‌رود. دمای هوا در تابستان‌ها تا ۵۵ درجه سانتی‌گراد افزایش و در زمستان‌ها تا -۵ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد. این استان در ۸۰ روز از سال بارندگی را تجربه می‌کند که بیشتر آن در روزهای زمستانی است.

در حال حاضر قطارهای استانبول با نام پاموکاله اکسپرس در حال تعمیر است و تنها قطارهای دنیزلی به مقصد ازمیر حرکت می‌کنند. فرودگاه دنیزلی کاردیک در فاصله ۴۵ دقیقه‌ای از شهر دنیزلی قرار دارد و هر روزه پروازها‌یی از استانبول و آنکارا در آن به زمین می‌نشیند. همچنین با استفاده از سرویس‌های اتوبوس می‌توانید از دنیزلی به شهرهای نوشهیر، استانبول، فتحیه و سلجوق بروید.

از شهرهای مهم استان دنیزلی می‌توان به دنیزلی و پاموکاله اشاره کرد.

صنایع دستی بومی مانند حصیری‌جات، صنایع چرمی، سفالی‌جات، محصولات مسی، پارچه‌ها و محصولات سوزن‌دوزی و کنده‌کاری‌های چوبی به همراه منسوجات معروف دنیزلی، از سوغاتی‌های این استان به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «فروم چاملیک» (Forum Camlik) و «تراس پارک آلیسوریس مرکزی» (Teras Park Alisveris Merkezi) سر بزنید.

دنیزلی

بسیاری از دیدنی‌های استان دنیزلی در شهر پاموکاله قرار دارد. شما در این شهر می‌توانید از شهر باستانی هیراپلیس، تئاتر باستانی هیراپلیس، چشمه‌های آبگرم کاراهاییت، غار کاکلیک، استخرهای کلئوپاترا، «استخرهای آبگرم طبیعی پاموکاله» (Pamukkale Thermal Pools)، «پارک طبیعی پاموکاله» (Pamukkale Natural Park) و «گورستان آناتولی» (Anatolia Cemetery) دیدن کنید.

دنیزلی

از دیگر دیدنی‌های استان دنیزلی نیز می‌توان به موزه باستان‌شناسی هیراپلیس، کلیسای لاودیکیا و «پارک ملی کوه هوناز» (Mount Honaz National Park) اشاره کرد.

دیدگاه  

    تبلیغات