فرودگاه خلیج فارس عسلویه ؛ معرفی فرودگاه‌ های ایران

فرودگاه خلیج فارس عسلویه ؛ معرفی فرودگاه‌ های ایران

سعیده خلیلی‌صفا
| دوشنبه, ۱۴ خرداد ۹۷ ساعت ۱۱:۰۰

فرودگاه خلیج فارس عسلویه نخستین و یکی از مجهزترین فرودگاه‌های کشور متعلق به وزارت نفت است که برای جابجایی نیروهای متخصص داخلی و خارجی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس احداث شده است.

بندر عسلویه شهری بندری و مرکز شهرستان عسلویه از توابع استان بوشهر در جنوب ایران و در کرانه خلیج فارس است. منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به حوزه گاز پارس جنوبی که در میان خلیج فارس واقع شده (دنباله حوزه گنبد شمالی قطر) دسترسی دارد.

فرودگاه خلیج فارس عسلویه نام فرودگاهی در این منطقه است که با وجود کوچک بودنش یکی از مجهزترین ترمینال‌های مسافربری در سطح استاندارهای بین‌المللی را دارد و با هدف جابجایی آسان و سریع نیروهای متخصص داخلی و خارجی در این منطقه تاسیس شده است. در حال حاضر، ۶ ایرلاین بزرگ کشور مشغول خدمات‌رسانی مسافرتی و هوایی در این فرودگاه هستند و به طور میانگین روزانه قریب به دو هزار نفر مسافر از فرودگاه بین‌المللی خلیج فارس عسلویه جابجا می‌شوند. همچنین، برقراری روزانه ۶۰ تا ۸۰ سورتی پرواز (هواپیما و هلی کوپتر) از نکات برجسته این فرودگاه محسوب می‌شود.

فرودگاه عسلویه

تاریخچه

به دلیل موقعیت استراتژیک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و در راستای بهره‌برداری از منابع نفت و گاز‌، جذب سرمایه‌گذاری های داخلی و خارجی، اشتغال‌زایی در سطح منطقه و فرامنطقه‌ای، استفاده از سرمایه‌ها و نیروهای متخصص خارجی، پروژه احداث فرودگاهی سازگار با استانداردهای بین‌المللی در خرداد سال ۱۳۸۲ آغاز و در اسفند ۱۳۸۴ به پایان رسید. این فرودگاه از نظر سخت‌افزاری با دارا بودن باند پروازی به طول ۴۰۰۰ متر و پهنای ۴۵ متر با دو شانه ۷٫۵ متری امکان نشست و برخاست هواپیماهای پهن‌پیکر را فراهم کرده است.

فرودگاه عسلویه

در حال حاضر، این فرودگاه با انجام روزانه ۱۰ پرواز (به طور میانگین) ، رفت و برگشت (۲۰ سورتی پرواز) در مسیرهای مختلف هوایی و جابجایی دست کم ۱۹۰۰ مسافر در روز، دهمین فرودگاه پرترافیک و فعال در کشور محسوب می‌شود که با توجه به راه‌اندازی سایت ۲ منطقه (پروژه میدان گازی پارس شمالی) و همچنین پروازهای خارجی بر حجم فعالیت آن افزوده خواهد شد. ظرفیت اسمی این فرودگاه بین‌المللی، جابجایی سالانه ۷۵۰,۰۰۰ مسافر است که هم‌اکنون به ۹۰ درصد ظرفیت اسمی آن رسیده و در صورت آماده شدن زیرساخت‌های لازم، رسیدن به حجم بیشتر دور از انتظار نیست.

پایانه‌ها و امکانات رفاهی

پایانه فرودگاه خلیج‌فارس در حد استاندارهای بین‌المللی ساخته شده و دارای امکاناتی مانند اینترنت، بانک، گمرک، پلیس گذرنامه، امکانات پزشکی و اورژانس و... است.

مشخصات فرودگاه

  • نوع فرودگاه: مسافری
  • کد یاتا: PGU
  • کد ایکائو: OIBP
  • ارتفاع از سطح دریا: ۸ متر
  • فاصله هوایی تا تهران: ۹۳۳ کیلومتر معادل یک ساعت و ۴۰ دقیقه پروازی

موقعیت جغرافیایی

این فرودگاه در ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی فرودگاه عسلویه قرار گرفته است.

اطلاعات پرواز

شرکت‌های هواپیماییمقصدهای پروازی
هواپیمایی کاسپینمهرآباد، شهید بهشتی اصفهان، شهید دستغیب شیراز، شهید مدنی تبریز، سردار جنگل رشت، ساری
هواپیمایی آسماناراک، شهید بهشتی اصفهان، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، سردار جنگل رشت، شهید دستغیب شیراز، مهرآباد
هواپیمایی نفت ایراناهواز، بوشهر، شهید بهشتی اصفهان
کیش ایرشهید بهشتی اصفهان، کیش، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، شهید دستغیب شیراز، مهرآباد
هواپیمایی ماهاندبی، شهید بهشتی اصفهان، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، مهرآباد، اهواز، رشت
هواپیمایی سپهرانشهید دستغیب شیراز، مهرآباد

دیدگاه  

    تبلیغات