استان چومپون در یک نگاه

صنم وفقی
پنجشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
استان چومپون در یک نگاه

استان چومپون با پیشینه‌ای طولانی در تاریخ، دروازه جنوبی ورود به کشور تایلند به‌شمار می‌رود. سواحل زیبای چومپون از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این استان است.

استان چومپون یکی از استان‌های جنوبی کشور تایلند، واقع در قاره آسیا است. این استان که در خلیج تایلند قرار دارد، با استان‌های پراچواب خیری خان، سورات تانی و رانونگ در تایلند و با استان تانینتاریی در کشور میانمار همسایه است. مرکز این استان، چومپون نام دارد.

استان چومپون نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد ۶ هزار کیلومتر مربع دارد. حدود ۹۰٪ جمعیت این استان را بودایی‌ها تشکیل می‌دهند و مسلمانان و مسیحیان درصد بسیار کمی را به خود اختصاص داده‌اند. زبان مردم چومپون تایلندی است.

استان چومپون تحت حکومت مرکزی تایلند قرار دارد. این حکومت یکپارچه، از نوع پادشاهی مشروطه است. در راس، سران نظامی و ارتشی قرار می‌گیرند و سه قوه مجریه، قضایی و مقننه دولت را تشکیل می‌دهند. به دلیل وجود سران نظامی در بالاترین مقام‌‌های حکومتی، نوعی دیکتاتوری بر جو تایلند حکمفرما است.

کمتر از یک قرن پیش، قسمت جنوبی استان چومپون، به عنوان استانی جداگانه‌ شناخته می‌شد که لانگ سوان نام داشت. این دو استان در سال ۱۹۳۲ ادغام شدند. در نوامبر سال ۱۹۸۹، توفان گای در این استان تلفات سنگینی به جا گذاشت. میزان کشته‌ها به بیش از ۵۰۰ نفر تجاوز کرد و ۱۶۰ هزار نفر خانه خود را از دست دادند. توفان گای ۱۹۸۹، تنها توفان استوایی در تاریخ بود که توانست با آن قدرت به مرزهای تایلند برسد.

آب و هوای استان چومپون استوایی است. بیشترین میزان بارندگی در تابستان صورت می‌گیرد و در فصل زمستان این میزان کاهش می‌یابد. دمای متوسط در این استان حدود ۲۶ درجه سانتی‌گراد گزارش شده است.

فرودگاه چومپون در ۳۰ کیلومتری شمال شهر چومپون واقع شده است و پروازهایی روزانه‌ به مقصد بانکوک در آن به زمین می‌نشیند. سیستم قطار ملی در مرکز شهر چومپون قرار دارد و قطارهای سریع‌السیر به مقصد بانکوک و دیگر شهرها به صورت روزانه برقرار است. برای جابجایی‌های درون‌شهری می‌توانید از اتوبوس‌های عمومی، تاکسی، تاکسی‌های موتوری و سانگتیو استفاده کنید.

از مهم‌ترین شهرهای این استان می‌توان به چومپون و لانگ سوان اشاره کرد.

سوغاتی‌های استان چومپون شامل موز‌های محلی، میوه رامبوتان، میوه منگوستین و قهوه دوریان می‌شود. یکی از خاص‌ترین و گران‌ترین سوغاتی‌های چومپون، لانه پرنده نام دارد. این خوراکی مغذی برای کودکان و زنان توصیه شده است. شما برای خرید می‌توانید به «بازار شبانه خیابانی» (Street Night Market) در شهر چومبون سر بزنید.

چومپون

یکی از دیدنی‌های استان چومپون سواحل منطقه پاتیو است. این سواحل با طول ۳۰ کیلومتر در نزدیکی فرودگاه چومپون قرار گرفته‌اند.

چومپون

دیدنی‌های استان چومپون شامل موزه‌های متنوع می‌شود که از آن جمله می‌توان «کاخ سلطنتی کروم لوانگ چومپون خت اودومساک» (Krom Luang Chumphon Khet Udomsak Royal Palace) و «موزه ملی چومپون» (Chumphon National Museum) را نام برد.

چومپون

از دیگر دیدنی‌های استان می‌توان به «منطقه کائو ماتسی» (Khao Matsee)، «ساحل تونگ ووا لائن» (Thung Wua Laen Beach)، «پارک ملی مو کو چومپون» (Mo Ku Chumphon National Park) و «مقبره شاهزاده چومپون» (Prince of Chumphon Shrine) اشاره کرد.  

گالری عکس‌های استان چومپون

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات