سوغات دزفول چیست؟

فاطمه محمدی
شنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
سوغات دزفول چیست؟

دزفول شهری است در جنوب غربی ایران،با مساحت ۴۷۶۲ کیلومتر مربع.این شهر زیبا آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است و به دلیل فرهنگ غنی صنایع دستی بسیار زیبایی هم دارد.

دزفول، شهر جلگه‌ای استان خوزستان، شهری در جنوب غربی ایران است که آن را می‌توان یکی از نقاط سرسبز استان خوزستان دانست. پیشینه تاریخی دزفول به عصر ساسانی می‌رسد، اما ایلامی‌ها و امپراتوری هخامنشیان هم در این سرزمین قدم گذاشته‌اند. به‌احتمال‌زیاد نام دزفول از «دژپل» و از کلمه دژ مشتق شده است، کلمه دژ به معنی قلعه است. تپه‌های باستانی زیادی اطراف دزفول وجود دارد و از این تپه‌های باستانی آثار ارزشمندی مثل اولین سند دریانوردی جهان، لوح‌های تکامل موسیقی و مهرهای استوانه‌ای چند هزارساله کشف شده است.

در این مطلب به سراغ سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی دزفول رفته‌ایم؛ شهر دزفول در زمینه صنایع‌دستی بسیار غنی است و هیچ گردشگری از این شهر دست‌خالی بیرون نمی‌رود.

سوغاتی‌های خوراکی

کلوچه دزفولی

کلوچه دزفولی

کلوچه دزفولی یکی از سوغاتی‌های خوشمزه دزفول است که نوعی کلوچه محلی است و زنان محلی آن‌ها را می‌پزند. مواد اولیه این کلوچه آرد سفید، زیره، روغن و کره، خرمای بدون هسته، شیر، زنجبیل، دارچین و خمیرمایه است. تهیه این کلوچه کمی سخت است.

حلواارده

از دیگر سوغاتی‌های خوراکی دزفول می‌توانیم به حلوا قبیت (حلوایی سفیدرنگ و شیرین که از شیره و شکر تهیه می‌شود)، حلوا گردو، حلواشکری و لوز کنجدی اشاره کنیم.

سیلان نوعی شیره خرما است که در دزفول عمل‌آورده می‌شود و بسیار لذیذ و مقوی است. شاید برای بسیاری از شما عجیب باشد که دزفول مرکبات بسیار مرغوبی دارد و به قطب کشاورزی خوزستان مشهور است.

صنایع دستی

کپو بافی

کپو بافی

یکی از زیباترین صنایع‌دستی دزفول، که امروزه طرفداران زیادی هم دارد، کپو بافی است. کپو بافی از پیچیدن ساقه‌های تازه و جوان نخل، دورتادور ساقه‌های کرتک شکل می‌گیرد. کپوبافان پس از ساخت ظرف‌ها و وسایل آن‌ها را با کامواهای رنگین تزئین می‌کنند. از مهم‌ترین مناطق کپوبافی منطقه خوزستان، منطقه شهیون دزفول است. کپو به اشکال مختلفی ازجمله کاسه، سبدهای درب‌دار و بدون درب به بازار عرضه می‌شود.

خراطی

خراطی

مهم‌ترین مرکز محصولات خراطی، دزفول است. خراطی در دزفول قدمت زیادی دارد و شهرت جهانی پیدا کرده است. تولیدکنندگان محصولات خراطی در دزفول، از سازمان جهانی یونسکو مهر اصالت دریافت کرده‌اند. در صنعت خراطی از چوبی با نام «جغ» تهیه می‌شود. ازجمله آثار تولیدشده در صنعت خراطی می‌توانیم به گلدان، ظروف هنری، میز و صندلی و بسیاری آثار دیگر اشاره کنیم.

قلم نی

قلم نی

یکی از مهم‌ترین و مرغوب‌ترین صنایع‌دستی دزفول، قلم نی است. بسیاری از خوش نویسان مطرح از قلم نی‌های دزفول استفاده می‌کنند. قلم دزفول تنها قلمی است که چوب آن رنگ‌دانه‌های زیبایی دارد. قلم نی دزفول تنها قلمی که با جذب رنگ استحکام خودش را از دست نمی‌دهد. قدمت ساخت قلم نی به هزاران سال پیش می‌رسد. دلیل کیفیت و خاص بودن قلم نی‌های دزفول شرایط برداشت و رشد محصول است، تنها تعداد کمی از خانواده‌های دزفولی دستور کاشت و برداشت نی را دارند و همین موضوع باعث خاص شدن کیفیت این محصول است.

از دیگر صنایع‌دستی دزفول می‌توانیم به نمدمالی، گیوه‌دوزی، زرگری و ورشوسازی است.

برچسب‌ها صنایع دستی

دیدگاه  

    تبلیغات