محلات در یک نگاه

زهرا  آذرنیوش
سه شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
محلات در یک نگاه

محلات یکی از شهرهای زیبای ایران است که طبیعت زیبای وپرورش گل در این شهر آن را به شهر گل یا هلند ایران معروف کرده است.

آنچه محلات را برای گردشگران تبدیل به جاذبه‌ای بی‌نظیر و ارزشمند کرده است، گلهایی است که در این شهر پرورش می‌دهند. محلات به شهر گل ایران معروف است و گاهی به دلیل داشتن گلهای خاص و بی‌نظیرش به هلند ایران شهرت دارد. شهرت داشتن محلات به شهر گل سبب شده است که برخی تصور کنند محلات تنها همین یک جاذبه را دارد، در صورتی که اینطور نیست محلات نیز مثل دیگر شهرهای ایران جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است که گل‌های آن پررنگ‌ترین جاذبه آن است. در این نوشتار سعی بر این است تا در یک نگاه مختصر، محلات را بررسی کنیم.

محلات

جغرافیا

محلات در جنوب تهران قرار گرفته و در حدود ۲۶۲ کیلومتر با پایتخت ایران فاصله دارد. این شهر که در جنوب شرقی استان مرکزی قرار دارد، از شمال به قم و آشتیان، از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از غرب به خمین و اراک و از طرف شرق به دلیجان محدود می‌شود. شهر محلات دارای هوایی پاک است و همین هوای پاک، نبود آلودگی و شرایط مساعد طبیعی سبب شکل‌گیری مزارع گل در این شهر شده و امروزه مهد پرورش گلهای زینتی و پایلوت گل‌کاری کشور را به خود اختصاص داده است. آب و هوای محلات در بهار ملایم و مطبوع، در تابستان گرم و در زمستان سرد و خشک است. این شهر مطابق با سرشماری سال ۱۳۹۵ در حدود ۵۵۳۴۲ نفر جمعیت است. آب مصرفی که در کشاورزی و صنعت و شرب شهر محلات و دیگر همسایگان این شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد، از سرچشمه‌های رود دز در شهرستان الیگودرز تامین می‌شود.

محلات

تاریخچه شهر

محلات را همان‌گونه که از نامش پیدا است، به دلیل داشتن محله‌های مختلف و فرهنگ‌های متنوع که تشکیل یک مجموعه به هم پیوسته را داده‌اند، «محلات» نام‌گذاری کرده‌اند. این منطقه را در روزگار باستان بخش کوچکی از ایالت ماد می‌دانستند. از کتیبه‌های برجای مانده مشخص می‌شود که این منطقه در روزگار عهد هخامنشی با نام ورکان نامیده می‌شد. از آثار باستانی که در این شهر باقی مانده است، آتشکده آتشکوه است که سابقه آن به دوره ساسانی می‌رسد. وجود همین آتشکده می‌تواند نشانی از مسکونی بودن محلات در عصر ساسانیان باشد. در دوران اسلامی این منطقه جزی جبال به حساب می‌آمد. از دوره سلجوقیان به بعد محلات جزی عراق عجم محسوب می‌شد و در منابع نام خاصی برای آن ذکر نشده است. محلات دارای شخصیت‌ها و مشاهیر بسیاری در تاریخ معاصر ایران مثل صدرالاشراف و شیخ فضل‌الله محلاتی بوده است که با مطالعه تاریخ این شهر می‌توان به بررسی این شخصیت‌ها پرداخت.

اتشکده اتشکوه

مردم‌شناسی

مردم محلات مسلمان و دارای مذهب شیعه هستند. محلات به تبع اراک جزو شهرهای مهاجرپذیر است.گویش مردم شهر محلات زبان فارسی است. اما در روستاهای اطراف محلات زبان‌های ترکی، بختیاری و لری نیز دیده می‌شود. اکثر روستاهای اطراف محلات دارای لهجه محلی هستند. مردم این شهر اکثرا به کشاورزی و پرورش گل و اشتغال در معادن سنگ این شهر مشغول هستند. به طور کلی اقتصاد شهر محلات وابستگی بسیاری به صنعت سنگ دارد. در این شهر چندین واحد کارخانه کوچک وجود دارد که حلواارده تولید می‌کنند.

معروف‌ترین سوغات محلات حلواارده است. از دیگر سوغاتی‌های شهر عرقیات و داروهای گیاهی و صنایع دستی مثل گلیم و ...را می‌توان نام برد. مردم شهر محلات شغل‌های کوچکی برای خود تشکیل داده‌اند که در زمینه آن‌ها فعالیت می‌کنند. این مشاغل کوچک در زمینه‌های مختلفی مثل گل و گیاه یا تولید پوشاک و صنعت حمل و نقل به صورت متنوع انجام می‌شوند.

حلواارده

گلهای محلات

جاذبه‌های گردشگری

محلات دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری است. یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر محلات بازار سنتی این شهر است که امروزه بازسازی و مرمت شده است. سایت تاریخی خورهه از مهم‌ترین آثار باستانی و جاذبه های مهم محلات است که پژوهش‌های باستان‌شناسی سابقه آن را به هزاره دوم قبل از میلاد رسانده‌ است. 

سایت تاریخی خورهه

از دیگر آثار مهم باستانی شهر محلات می‌توان از آتشکده آتشکوه یاد کرد که از دوره ساسانی برجای مانده است و در نزدیکی روستای آتشکوه قرار دارد. این آتشکده با آجرهای چهارگوش و نمای سنگ ساخته و جزی آتشکده‌های بزرگ بوده است. قلعه گبری یا قلعه جمشیدی از دیگر جاذبه‌های شهر است.

اتشکده اتشکوه

قلعه گبری محلات

سد باستانی نیم‌ور از دیگر آثار شهر است که سابقه آن را به دوره ساسانی می‌رسانند. پل تاریخی باقرآباد که بنای آن به دوره قاجاریه برمی‌گردد نیز گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.دهکده گل و گیاه محلات با داشتن ۱۱۰ هکتار مساحت از مهم‌ترین جاذبه‌های شهر است.

سد باستانی نیم‌ور

دهکده گل محلات

غار یکه چاه از غارهای طبیعی محلات است که سابقه آن را به سده‌های باستانی می‌رسانند. علاوه بر این شهر محلات دارای جاذبه‌های طبیعی دیگری نیز مثل بوستان سرچشمه، با امکانات رفاهی، چنار ۲هزار ساله و چشمه‌ آب گرم،  و ...است که توضیح دادن در مورد آن‌ها نوشتار طولانی‌تری را می‌طلبد.

غار یکه چاه

بوستان سرچشمه محلات

از رستورانهای معروف شهر محلات می‌توان رستوران منصوری شهر را نام برد. گردشگرانی که از شهر محلات دیدن می‌کنند، برای اقامت در این شهر می‌توانند از هتل آبگرم این شهر در روستای دودهک استفاده کنند و اگر مایل نبودند در شهر اراک هتل‌ها و مهمانپذیرهای بسیاری است که می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

هتل آبگرم محلات

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه