شروع مسافرگیری خط ۵ متروی تهران در روزهای جمعه

فرناز رهبران رنجبر
سه شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۵
شروع مسافرگیری خط ۵ متروی تهران در روزهای جمعه

خط ۵ متروی تهران در روزهای جمعه نیز مسافرگیری خواهد کرد.

فرنوش نوبخت، مدیر عامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه گفت:

از فروردین ماه ۱۳۹۶ به‌دلیل انجام عملیات بهسازی، خط ۵ متروی تهران و حومه جمعه‌ها پذیرش مسافر نداشت که از ۴ خردادماه سال جاری با اتمام فاز یک عملیات بهسازی، سرویس‌دهی به مسافران این خط روزهای جمعه نیز انجام می‌شود.

دانلود نقشه تهران

او افزود:

خط ۵ متروی تهران و حومه، جمعه‌ها از ساعت ۸ تا۲۱:۳۰ با فاصله حرکت هر نیم ساعت یک قطار فعال خواهد بود. حدود ۲۰ سال از زمان بهره‌برداری خط ۵ می‌گذرد که باعث ایجاد فرسودگی شده بود. گذر این زمان بهسازی خط را ضروری کرده بود؛ به همین دلیل فاز نخست عملیات بهسازی این خط از دی ماه سال ۹۵ آغاز شد. در این مدت بیش از ۳۶۵۰ نفر روز کار مشاوره، ۳۲ هزار و ۸۵۰ نفر روز کار عملیاتی و ۱۲٬۷۰۰ نفر روز کار کارشناسی و نظارتی انجام شده است.

خط تهران - گلشهر، در دو دهه فعالیت، «بالاست و زیرساخت‌های موجود» خاصیت ارتجاعی و نگهداشت خود را از دست داده بود که این موضوع ضربات بیشتری به ناوگان هنگام عبور قطار وارد می‌کرد. نتیجه این رویداد آسیب به تجهیزات‌‌ و تحت‌تاثیر قرار‌ گرفتن آسایش مسافران متروی تهران و حومه می‌شد. با توجه به این موضوع بالغ بر ۸۰ هزار متر مکعب «بالاست» در فاز اول بهسازی خط ۵، عوض شد. از دیگر عملیات این پروژه بهسازی کامل ۹ دستگاه سوزن، تعویض بیش از ۱۴۰۰ قطعه تراورس و ۶۰ شاخه ریل است.

تابه‌حال ۳۰ میلیارد تومان هزینه برای عملیات بهسازی خط ۵ متروی تهران‌ شده است. کارگران تنها در فرصت ۱۲ شب تا ۴ صبح و جمعه‌ها قادر به انجام کار بودند؛ چراکه باز بودن خط و سرویس‌دهی به مسافران از اولویت‌های کار بود. فاز دوم بهسازی خط ۵، حدفاصل ایستگاه کرج تا ایستگاه گلشهر نیز به‌صورت شبانه‌ و بدون تعطیلی خط انجام می‌شود.

نوبخت ابراز امیدواری کرد که افزایش کیفیت خدمات، روان شدن مسیر حرکت قطارها و آسایش بیشتر مسافران از نتایج مجموع اقدامات این شرکت در بهسازی خط ۵ باشد.

منبع ایسنا
برچسب‌ها مترو

دیدگاه  

    تبلیغات