زیباترین رودهایی که در اروپا جریان دارند

سحر مردانه
شنبه، ۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰
زیباترین رودهایی که در اروپا جریان دارند

اروپا قاره‌ای سر‌سبز و زیبا که طبیعت بکر آن همیشه زبانزد بوده است. زیبا‌ترین رودخانه‌های اروپا نیز بخشی از این طبیعت هستند که همیشه مورد توجه قرار گرفته‌اند.

رودخانه، یکی از بهترین و شگفت‌انگیز‌ترین مناظر در طبیعت است. اگر به گردشگری در طبیعت و کروز علاقه‌مند هستید، با کشتی‌های تفریحی به دل رودخانه‌های بزرگ بزنید. اروپا، قاره‌ای سبز و زیبا که دارای بهترین رودخانه‌ها در سطح جهان است که باید آن‌ها را کشف کرد. در این مقاله همراه ما باشید تا با زیبا‌ترین رودخانه‌های اروپا آشنا شوید.

۱. رود دانوب

رود اروپا

دانوب، رودی که از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه گرفته و از میان ۱۰ کشور و مسیر‌های پر پیچ و خم می‌گذرد. این رود در نهایت در دلتای دانوب در رومانی که از نظر زیست محیطی بسیار قابل توجه است، به دریای سیاه می‌ریزد. دانوب راه خود با دو دره زیبا برخورد دارد و از چهار پایتخت مهم یعنی وین پایتخت اتریش، براتیسلاوا پایتخت اسلواکی، بوداپست پایتخت مجارستان و بلگراد پایتخت صربستان می‌گذرد. جاذبه‌های گردشگری و بنا‌های تاریخی در مسیر دانوب بسیار فراوان هستند که بر زیبایی و بزرگی این رود می‌افزایند.

۲. رود راین

رود اروپا

راین، رودی است که از نظر کروز بسیار محبوب است، زیرا این رود طولانی، قابلیت کشتیرانی دارد. رود راین از کوه‌های آلپ سرچشمه گرفته و از کشورهای سوئیس، آلمان، فرانسه و هلند عبور می‌کند. این رود از طریق چندین کانال به برخی از رودخانه‌های مهم در اروپای غربی متصل می‌شود، به همین دلیل است که به عنوان یکی از مراکز اصلی کشتیرانی و حمل و نقل محسوب می‌شود. همچنین باید بدانید که بخشی از این رود به عنوان مرز میان فرانسه و آلمان قرار دارد و از چشم‌انداز‌های بی‌نظیر اطراف آن نمی‌توان به راحتی گذشت.

۳. رود اسپری (Spree)

اسپر

در حالی که رود راین بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، به سادگی نباید از کنار رود اسپری گذشت. این رود زیبا در قلب قلمرو‌های قدیمی پادشاهی ساکسونی (Saxony)، بوهمیا (Bohemia) و باواریا (Bavaria)، جایی که معماری‌های قرون وسطایی به چشم می‌خورد، جریان دارد.

۴. رود البه (Elbe)

رود اروپا

البه، نام رودی است که در اروپای مرکزی قرار دارد. این رود که از کوه‌های شمال غربی جمهوری چک سرچشمه می‌گیرد، پس از گذر از شمال بوهمیا و هامبورگ، به دریای شمال می‌ریزد. بخش قابل ملاحظه‌ای از این روز از ملنیک که در نزدیکی پراگ واقع شده و از مگدبورگ که چندان از برلین دور نیست، قرار دارد. اغلب هتل‌هایی که در نزدیکی این رود قرار دارند، تور‌هایی برای کروز در امتداد البه اختصاص می‌دهند. چشم‌انداز‌های اطراف این رود بسیار دیدنی و هیجان‌انگیز است.

۵. رود دورو (Douro)

رود اروپا

رود دورو، از مهم‌ترین رودخانه‌های شبه‌جزیره ایبری است. این رود از اسپانیا سرچشمه گرفته و از پرتغال می‌گذرد و در نهایت به اقیانوس اطلس می‌ریزد. بسیاری از شهر‌هایی که در اطراف و در امتداد این رود قرار دارند و قدمت آنها به قرن نوزدهم میلادی باز می‌گردد، به خوبی حفظ شده‌اند. پورتو، شهری در پرتغال که قسمت عظیمی از آن در کرانه شمالی رود دورو واقع شده، یکی از پس زمینه‌های زیبا در امتداد این رود است.

۶. رود دوردونی و گارون (Dordogne and Garonne)

رود اروپا

رود دوردونی،یکی از زیبا‌ترین رود‌های فرانسه است که در نهایت به رود گارون می‌پیوندد. زمین‌های زراعی بارور و تاکستان‌های زیبایی در اطراف این رود به چشم می‌خورند. شهر‌های مهم توریستی از نظر معماری و تاریخ نیز در مسیر این رود‌ها قرار گرفته‌اند. وجه تمایز این رود‌ها با دیگر رود‌های اروپا در این است که: این رود‌ها از ویژگی جز و مد همانند دریا بر‌خورد هستند، به همین دلیل بسیار مورد توجه اسکی‌بازان و موج‌سواران قرار می‌گیرد.

۷. رود رون و سون (Rhône and Saône)

رود

رود سون، از شمال فرانسه سرچشمه گرفته و در کوه‌های آلپ که منبع سرچشمه‌ی رود رون است، برخورد دارد. این رود‌ها از قسمت جنوبی استان عبور کرده تا به دریای مدیترانه برسند. شهر‌های بزرگ تاریخی و شهر‌های ثروتمندی در مسیر این رود قرار دارند و کروز در آن با استقبال زیادی مواجه شده است. برنامه قایق‌رانی از جمله تفریحات مورد توجه در این منطقه است.

۸. رود لوآر (Loire)

رود

رود لوآر، با بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر، طولانی‌ترین رود در فرانسه به حساب می‌آید، هر‌چند که در تمامی بخش‌های آن امکان کشتیرانی وجود ندارد. این رود از میان روستا‌های کوچک قرون وسطایی، تاکستان‌ها و مناظر چشم‌نوازی در فرانسه می‌گذرد.

۹. رود سن (Seine)

رود اروپا

رود سن، دارای ۷۸۰ کیلومتر طول است که یکی دیگر از طولانی‌ترین رود‌های فرانسه محسوب می‌شود. در این رود، ترافیک تجاری و حمل و نقل بیشتر از دیگر آب‌راه‌ها به چشم می‌‌خورد. این رود در شمال غربی فرانسه جریان دارد و از میان شهر پاریس هم می‌گذرد. این رود از بورگاندی سرچشمه می‌گیرد و به کانال مانش می‌ریزد. کناره‌های رود سن دارای جذابیت‌های فراوان به جا مانده از قرون وسطا است که وارد فهرست میراث جهانی یونسکو هم شده است.

۱۰. رود گوادالکویر (Guadalquivir)

رود اروپا

هر رودی دارای زیبایی خاص خود است، اما هر کدام به شیوه‌ی خود چشم‌نواز هستند. رود گوادالکویر، رودی گسترده و تقریبا بی‌صدا که از میان ایالت آندلس در جنوب اسپانیا می‌گذرد. زیبایی‌های طبیعی در اطراف این رود دست‌نخورده و بکر باقی‌ مانده است، زیرا رد پای زندگی انسان‌ها در آن محدوده کمتر به چشم می‌خورد. به غیر از چندین ماهیگیر در قایق‌های کوچک در لبه‌ی رود، مزرعه‌هایی که با فاصله از هم قرار گرفته‌اند و گاو‌هایی که در حال چرا هستند، چیز زیادی در اطراف این رود به چشم نمی‌خورد.

۱۱. رود نرتوا (Neretva)

رود اروپا

نرتوا، رودی که از کشورهای کرواسی و بوسنی و هرزگوین می‌گذرد و به دریای آدریاتیک می‌ریزد. این رود که هنوز جریان‌های اصلی آن کشف نشده است با رنگ زمردین خود بسیار چشم‌نوازی می‌کند. رود نرتوا، یکی از تمیز‌ترین رود‌های اروپا است که آب آن دارای استاندار‌د‌های لازم برای نوشیدن، از جایی که سرچشمه می‌گیرد تا تقریبا اواسط رود، است. یکی از سرد‌ترین رود‌ها به شمار می‌آید، زیرا منبع آن رشته‌کوه‌های آلپ دیناری (Dinanic Alps) است که فقط یک مایل بالاتر از سطح دریا قرار دارد. آلپ دیناری نام رشته‌کوه‌های شرق کوه‌های آلپ است که در امتداد سواحل دریای آدریاتیک گسترده شده است. شهر موستار (Mostar)، شهری که در نزدیکی رودخانه‌ی نرتوا قرار دارد، با پل سنگی سفید از قرن شانزدهم، یکی از زیبا‌ترین ایستگاه‌هایی است که در مسیر این رودخانه واقع شده است.

 

مطالب مرتبط:

    منبع telegraph
    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات