آیا بلیت موزه ها الکترونیکی می‌شود؟

زلیخا رحمانیان
شنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۵
آیا بلیت موزه ها الکترونیکی می‌شود؟

به منظور سهولت بازدیدکنندگان از موزه‌ها و اطلاع از تعطیلی موزه‌ها، قرار است تعداد زیادی از موزه‌های کشور به بلیت الکترونیکی مجهز شوند.

موزه‌ها قرار است که به بلیت الکترونیکی مجهز شوند، بلیت‌هایی که بازدیدکنندگان آن‌ها را از قبل تهیه می‌کنند تا دیگر در صف طولانی قرار نگیرند یا اینکه از تخفیف‌های آن بهره‌مند شوند و بتوانند زمان دلخواه بازدیدشان را خودشان مشخص کنند؛ اما تا فراگیر شدن این طرح در همه موزه‌های کشور راهی دراز مانده است. اکنون پس از سال‌ها تلاش برای انجام این طرح و وعده‌های مسئولان برای اجرای آن تنها چند موزه هستند که اقدام به چنین کاری کرده‌اند. موزه کاخ گلستان، کاخ موزه نیاوران و سعدآباد و موزه ملی ایران در حال حاضر غیر از بلیت‌های کاغذی، بلیت الکترونیکی نیز می‌فروشند.

اطلاع از تعطیلی موزه‌ها هنگام خرید الکترونیکی بلیت

بازدیدکنندگان به سایت این موزه‌ها رفته و اقدام به خرید بلیت می‌کنند، در این هنگام است که اگر موزه‌ای بنا به هر دلیل در یکی از روزهای مورد درخواست بازدیدکننده بسته باشد، همان‌جا کاربر متوجه خواهد شد و دیگر از اینکه بازدیدکننده پشت درهای بسته قرار گیرد، جلوگیری می‌شود. به‌عنوان مثال بسیاری از روزها کاخ سعدآباد به دلیل مهمانی‌های سیاسی بسته است و بازدیدکنندگانی که بدون اطلاع می‌خواهند به کاخ بروند، با درهای بسته رو به رو می‌شوند یا اینکه برخی از موزه‌ها روزهای تعطیل در هفته دارند که معمولا بازدیدکننده از آن اطلاعی ندارد؛ اما با مراجعه به سایت برای تهیه بلیت این مشکل حل خواهد شد.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه مراسم روز جهانی موزه‌ها که چند روز پیش زودتر از موعد برگزار شد، از الکترونیکی شدن بیشتر موزه‌ها خبر داد و گفت:

در سال ۹۷ کمتر موزه‌ای را خواهید دید که صاحب وب‌سایت و ارتباطات مجازی نیست. البته این مسائل جدا از بلیت الکترونیکی و حفاظت فیزیکی موزه‌ها نیست. سال ۹۷ باید همه موزه‌های ما صاحب وب‌سایت و شناسنامه نرم‌افزاری اشیا شوند.

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز با اشاره به ضرورت استفاده از مشارکت بخش غیردولتی درباره الکترونیک شدن موزه‌ها گفت:

راه‌اندازی بلیت الکترونیکی در موزه‌ها توسط بخش غیردولتی یکی از اقداماتی است که در راستای مشارکت بخش غیردولتی انجام داده‌ایم.

البته مونسان به این موضوع اشاره نکرد که در دوره او کدام یک از موزه‌ها دارای بلیت الکترونیکی شده‌اند.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین معتقد است که فروش بلیت الکترونیک، شفافیت مالی و قدرت خرید مردم را بالا می‌برد و با این طرح هرکس در خانه‌ خود نیز می‌تواند بلیت تهیه کند.

او به نحوه‌ فروش بلیت در مجموعه‌ سعدآباد اشاره کرده و گفته که این اتفاق در مجموعه‌هایی مانند سعدآباد اصلا خوب نیست، فقط در ورودی مجموعه بلیت فروخته می‌شود، اما اگر کسی در میانه‌های بازدید تمایل به بازدید از یک مجموعه جدید داشته باشد، باید همه راه را تا در ورودی مجموعه‌ به این بزرگی بازگردد و بار دیگر بلیت تهیه کند؛ این اتفاق خوب نیست.

پرینت به جای بلیت کوچک کاغذی

اکنون چند ماهی است که از ورود مونسان به سازمان میراث فرهنگی می‌گذرد، اما هنوز روند بسیاری از موزه‌های کشور همان روند قدیمی فروش بلیت کاغذی است بلیت‌هایی که محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های کشور گفته بود که به زودی حذف می‌شود و تا وقتی که هنوز بلیت کاغذی وجود داشته باشد همان‌ها را می‌فروشند و دیگر سفارش بلیت کاغذی جدید نمی‌دهند؛ این گفته کارگر در حالی است که اگرچه بلیت کاغذی کوچکی مانند گذشته فروخته نمی‌شود، اما پرینت بلیت‌های الکترونیکی بزرگ‌تر از بلیت‌های کاغذی گذشته است، چون در بسیاری از مواقع مردم پرینت بلیت را تهیه می‌کنند و با خود به موزه می‌آورند.

با این وجود اتفاق الکترونیکی شدن بلیت موزه‌ها هنوز در بسیاری از استان‌های کشور اجرایی نشده است. موزه زاهدان هم قرار بود این طرح را اجرایی کند، با شکست مواجه شد؛ در موزه‌های دیگر نیز هنوز زیرساخت‌ها برای انجام این کار فراهم نیست، در حالی که بسیاری از آن‌ها بازدیدکننده زیادی دارند و متصل شدن به فضای مجازی برای آن‌ها ضروری است.

الکترونیکی شدن موزه‌ها تنها به حذف کاغذ منجر نمی‌شود، بلکه حفاظت فیزیکی نیز قرار است الکترونیکی شود و نیروهای حفاظت کمتر در دید مردم باشند، چون به عقیده مسئولان موزه و میراث فرهنگی، این فضاها فرهنگی هستند و باید حفاظت از این فضاها غیرملموس شود.

 

دیدگاه