کاشمر در یک نگاه

پویا جوانمرد
دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
کاشمر در یک نگاه

کاشمر شهری زیبا است که در جنوب غربی استان خراسان رضوی واقع شده و از قدمتی بسیار بالا برخوردار است.

کاشمر شهری در مرکز شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی و شرق ایران است. این شهر با مرکز استان یعنی شهر مشهد در حدود ۲۴۰ کیلومتر فاصله دارد. کاشمر دارای ۵ هزار کیلومترمربع وسعت بوده و بر اساس آخرین سرشماری‌ها، جمعیتی در حدود ۱۰۲ هزار نفر در آن ساکن هستند. مردم این شهر به زبان فارسی و با گویش کاشمری و خراسانی سخن می‌گویند.

آرامگاه شهید مدرس کاشمر

شب زنده داری مردم کاشمر در شبی از ماه رمضان در آرامگاه شهید مدرس          عکاس: جواد افتخاری

قدمت شهر کاشمر به بیش از دو هزار سال می‌رسد و از نام‌های قدیمی فراوان آن می‌توان به «کشمر»، «ترشیز»، «ترسیس» و «سلطان آباد» اشاره کرد. ساخت این شهر را به «بهمن» پسر «اسفندیار» و نوه «گشتاسب» نسبت داده‌اند. کاشمر در قرون دوم و سوم اسلامی بین امرای صفاری و طاهری دست به دست می‌شد. در قرون بعد نیز این شهر تجربه تصرف و غارت شدن توسط «سلطان سنجر سلجوقی»، «هلاکوخان مغول» و «امیر تیمور گورکانی» را داشته، هر چند در این میان روزهایی نیز وجود داشته‌اند که این شهر طعم آبادانی را چشیده است. در کل باید ادعا کرد که کاشمر تاریخ بسیار پرفراز و نشیبی را تجربه کرده و وجود آثار تاریخی فراوان در این شهر، سندی بر این ادعا است.

تاریخ کاشمر

تصویری قدیمی از شهر کاشمر

ناحیه جغرافیایی که شهرستان کاشمر در آن قرار گرفته است، شامل ارتفاعات «فغان بجستان» در جنوب، منطقه کوهستانی «کوه سرخ» در شمال، ناحیه‌ای خشک و کویری در غرب و جنوب و یک جلگه حاصلخیز در حومه شهر و قصبات آن است. شمال این شهرستان به دلیل کوهستانی بودن، آب و هوای سرد، مرکز آن معتدل و نواحی جنوبی آن که در نزدیکی کویر قرار دارند، آب و هوای گرم و خشک دارند.

کاشمر

تصویری از امامزاده سید مرتضی و کوه‌های شمال شهر کاشمر

ساخت صنایع دستی در میان مردم کاشمر رواج خوبی دارد. بدون شک می‌توان یکی از مهم‌ترین آثار ارزشمند تولید شده به دست کاشمری‌ها را قالی زیبای این شهر دانست که با مرغوبیت بافت بالا و طرح‌ها و رنگ‌های جذابش معروف است. علاوه بر قالی و قالیچه، صنایع دستی دیگری همچون «گلیم بافی»، «گیوه دوزی» و «حصیربافی» نیز در کاشمر محبوبیت دارند. همچنین مشاغل سنتی که برخی از مردم کاشمر به آن‌ها می‌پردازند، شامل نجاری، آهنگری و مسگری است.

قالی کاشمر

قالی کاشمر از زیباترین قالی‌های ایران

گزینه‌های متعددی برای معرفی به عنوان سوغاتی شهر کاشمر وجود دارند. با توجه به وجود باغ‌های انگور فراوان، یکی از این سوغاتی‌ها کشمش کاشمر است که جنبه صادراتی نیز دارد. همچنین در سال‌های گذشته زعفران و انار نیز به عنوان سوغاتی‌های این شهر به حساب آمده‌اند. علاوه بر این‌ها، هیچ شکی در این نیست که صنایع دستی کاشمر همچون گیوه‌ها، حصیرها و گلیم‌ها نیز در فهرست مهم‌ترین سوغاتی‌های این شهر قرار دارند.

کشمش کاشمر

کشمش کاشمر از سوغاتی‌های مهم این شهر که جنبه صادراتی نیز دارد

هر شهری دارای غذاهای محلی لذیذی است که با توجه به ذائقه و سلیقه مردم آن‌ها تهیه می‌شود. در مورد کاشمر ابتدا باید بگوییم که نان‌های محلی مختلفی در این شهر و روستاهای اطراف آن پخته می‌شود که وجود افزودنی‌هایی همچون روغن و تخم مرغ، آن‌ها را بسیار لذیذتر می‌کند. زنان روستاها در پخت نان تافتون، فتیر، قطاب، قلیفی و روغن جوشی مهارت بسیاری دارند. از این‌ها که بگذریم، نوبت به معرفی تعدادی از غذاهای محلی شهر کاشمر است. از جمله این غذاهای خوشمزه که حتما باید امتحان کنید، می‌توان به انواع اشکنه همچون «اشکنه قروتی» یا «اشکنه کشک»، «اشکنه بلغور با شیر»، «اشکنه گوجه فرنگی»، «اشکنه نیلکوک»، «اشکنه دنه»، «اشکنه بنه»، «اشکنه قرمه»، «اشکنه قاقرو» و غذاهای دیگری همچون «کم جوش» یا «کل جوش»، «توگی»، «آش کمای»، «گرماست» و «لیچار» اشاره کرد.

اشکنه قروتی

اشکنه قروتی یا اشکنه کشک، یکی از غذاهای محلی محبوب در کاشمر و استان خراسان رضوی

جاذبه‌های گردشگری شهر کاشمر را می‌توانیم به دو دسته تاریخی و طبیعی تقسیم کنیم. از مهم‌ترین دیدنی‌های طبیعی این شهر می‌توانیم «یخچال طبیعی بند قرا» در ۷ کیلومتری روستای بندقرا، «آبگرم معدنی کریز» در ۳ کیلومتری روستای کریز، «روستای نمونه گردشگری کوهسرخ» با آب و هوا، پوشش گیاهی و بافت پلکانی زیبایش، «یخدان فروتقه» عظیم‌ترین یخدان کاشمر و «پارک جنگلی سید مرتضی» را نام ببریم.

آبگرم کریز

آبگرم کریز

اما همان‌گونه که اشاره کردیم، کاشمر به دلیل تاریخ کهنی که دارد، دارای آثار تاریخی فراوانی نیز است. از جمله این آثار باستانی می‌توان به «خرابه‌های ارگ قدیم» در ضلع شمال غربی میدان مرکزی شهر، «قلعه گبر حصار» در شمال شرق روستای خضربیگ، «کاروانسرای حاج کاظم مدرسی» مربوط به اوایل دوران پهلوی، «آرامگاه سید حسین مدرس» از شخصیت‌های برجسته تاریخ معاصر ایران، «مسجد جامع کاشمر»، «امامزاده سید مرتضی»، «آرامگاه حمزه بن موسی کاظم» معروف به «باغمزار»، «بقایای قلعه ریگ» و «آسیاب‌های آبی قوژد» اشاره کرد.

آرامگاه حمزه بن موسی کاظم کاشمر

آرامگاه حمزه بن موسی کاظم کاشمر

در این میان باید به این نکته اشاره کنیم که اماکن زیارتی کاشمر از محبوبیت فراوانی در نزد مسافران برخوردار هستند.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه