ایران کشور چهار فصل برای جذب گردشگر ورزشی

طیبه فلاحتی
چهار شنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۰
ایران کشور چهار فصل برای جذب گردشگر ورزشی

گردشگری ورزشی یک الگوی جدید در توسعه گردشگری است و ایران می‌تواند از آن بهره ببرد.

ایران به دلیل داشتن اقلیم‌های متفاوت و چهار فصل در یک زمان دارای ظرفیت جذب گردشگر، ازجمله گردشگر ورزشی است. طاهر حسن‌بیگی کارشناس ورزشی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این مطلب در نشست بررسی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری ورزشی مطرح ساخت.

ایشان  با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان‌های کشور گفت:

باتوجه به خصوصیات اقلیمی و جغرافیایی و هم‌چنین توانمندی‌های موجود در مناطق آزاد تجاری و اقتصادی، امکان بهره‌برداری از ورزش و تعامل با فدراسیون‌ها، برندهای ورزشی و تیم‌های ورزشی خارجی فراهم شده و رونق اقتصادی بیشتری در جوامع محلی را به دنبال خواهد داشت.

او هم‌چنین با اشاره به وجود تعاریف مختلف از گردشگری گفت:

از بعد اجتماعی، گردشگری فصل مشترک بین زندگی عادی ساکنان بومی و زندگی غیرعادی گردشگران است .از بعد جغرافیایی، گردشگری زمانی از فعالیت گذران اوقات فراغت یا تفریح تعریف می‌شود که مستلزم غیبت شبانه از مکان مسکونی عادی است.

حسن‌بیگی توریست یا گردشگر را بر اساس تعریف بین‌المللی فردی دانست که برای تفریح، بازدید از نقاط دیدنی، معالجه، تجارت، ورزش و زیارت به کشور دیگری سفر می‌کند مشروط بر این‌که مدت اقامت او از 24 ساعت کمتر و از 6 ماه بیشتر نباشد و در فاصله‌ای کمتر از  70کیلومتر انجام نگیرد.

ایشان در ادامه افزود:

تلفیق صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع مهم و برترجهان و ورزش به عنوان یکی از صنایع قدرتمند و با اهمیت جهان باعث پیدایش یکی از شگفت‌انگیزترین صنایع خدماتی، به نام صنعت گردشگری ورزشی شد به طوری‌که کشورهای مختلف دنیا، همواره در تلاش هستند تا با تدوین استراتژی‌های مختلف، بیشترین بهره‌برداری را از این صنعت بزرگ و ارزشمند کسب کنند.

او گردشگری ورزشی را یک الگوی جدید در توسعه گردشگری دانست و گفت:

هم اکنون صنعت گردشگری ورزشی به عنوان یکی از بزرگترین و متنوع‌ترین صنایع گردشگری دنیا به شمار می‌آید و کارشناسان این صنعت را به عنوان منبع اصلی اشاعه فرهنگ ملل، اشتغال زایی، رشد اقتصادی و توسعه زیرساخت‌ها می‌دانند.

حسن بیگی در ادامه به توضیح انواع گردشگران ورزشی پرداخت و از کشورهای اسپانیا، استرالیا، آمریکا و فرانسه به عنوان کشورهای موفق در حوزه گردشگری ورزشی نام برد.

در آسیا کشورهایی مانند امارات و ترکیه حضور در عرصه گردشگری ورزشی را تجریه و درآمدهای خوبی نیز داشته‌اند. اندونزی از طریق ورزش تفریحی قادر به افزایش کیفیت زندگی مردم شده است.

ایشان فواید کوتاه مدت و مستقیم حضور گردشگران ورزشی در کشور میزبان را پول، ثروت و ایجاد فرصت‌های شغلی اعلام کرد و گفت:

از فواید بلندمدت و غیرمستقیم این امر، رشد و توسعه زیرساخت‌های صنعتی و اقتصادی کشورها است که این امر از طریق حضور متمادی و مستمر گردشگران در مناطق مختلف حاصل می‌شود.

گردشگری ورزشی فرصت‌های شغلی بسیاری ازجمله برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های گردشگری، تربیت بدنی، صنایع دستی و حتی سایر رشته‌ها ایجاد می‌کند.

او در ادامه به توضیح ظرفیت‌های گردشگری ورزشی در ایران پرداخت و گفت:

ایران به دلیل داشتن اقلیم‌های متفاوت و چهارفصل در یک زمان دارای ظرفیت جذب گردشگر، از جمله گردشگر ورزشی است.

حسن بیگی از وجود 51 فدراسیون ورزشی در کشور خبر داد و گفت:

با توجه به وجود این تعداد فدراسیون ورزشی در کشور ظرفیت برگزاری رویدادهای مختلف ورزشی ازجمله فستیوال‌ها، جشنواره‌ها، مسابقات با نگرش گردشگری و استفاده از بخش دولتی و خصوصی و ایجاد هم‌افزایی وجود دارد که این امر علاوه بر توزیع سفر، باعث اشتغال و رونق اقتصادی مناطق و جوامع ملی می‌شود.

او به جز مسابقات ورزشی از ورزش‌های بومی و محلی، ورزش‌های آبی، کوهنوردی و صخره نوردی، جامپینگ، کایت سواری، بالن سواری، گلایدر، پاراگلایدر، اسکی، اسکی وحشی، برف‌پیمایی، رالی، کویرنوردی و تورهای دوچرخه‌سواری به عنوان بخشی از توانمندی‌های جذب توریست ورزشی نام برد.

 

 

 

 

 

منبع ایلنا

دیدگاه