دیدنی های بافق ؛ شهر نخلستان های پهناور یزد

شیدا خرمشاهی
جمعه، ۱۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۶
دیدنی های بافق ؛ شهر نخلستان های پهناور یزد

بافق یکی از شهرهای قدیمی استان یزد محسوب می‌شود که در دل خود نادیده‌های فراوانی را جای داده است و در سفر به این شهر حتما باید از آن‌ها دیدن کنید.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۸ به‌روزرسانی شده است.

بافق یکی از شهرهای استان یزد در ایران است که به خاطر کویر و معماری کویری خود، یکی از بهترین‌های گردشگری در این شهر است. نخلستان‌های پهناور و زیبا، کویر سحرانگیز و صنایع‌دستی زیبا، از جمله گزینه‌هایی هستند که باعث جذب گردشگر به این شهر می‌شوند. بافق در دل خود نادیده‌هایی را جای داده که در سفر به این شهر حتما باید از آن‌ها دیدن کنید. در این مطلب با ما همراه شوید تا سری به جاهای دیدنی بافق بزنیم.

قلعه باقرآباد

مردم در حال بالا رفتن ار دیوار قلعه باقر آباد

عکس‌ از وب‌سایت علاءالدین

یکی از شاخصه‌هاش شهر بافق، قلعه باقرآباد است که در سال ۱۳۲۰ به دستور «عبدالرحیم خان» فرزند «محمدتقی خان بافقی» در سه مرحله ساخته شد. ابتدا تنها برج شمالی این قلعه که دو طبقه، سه سنگ‌انداز و صد و چهل تیرانداز و هشت متر ارتفاع داشت، ساخته شد و پس از گذشت ده سال، برج جنوبی آن بنا شد.

کویر درانجیر

کوه های مرتفع پشت کویر درانجیر

عکس‌ از مجله اینترنتی پامپا

بیابان یا کویر درانجیر، بزرگ‌ترین شوره‌زار استان یزد در شمال‌غربی است که بر اثر شوراب‌های رودخانه شور پدید آمده است.

مسجد جامع بافق

نخل های حیاط مسجد جامع بافق

عکس‌ از وب‌سایت ایران بهتر

مسجد جامع بافق یکی از قدیمی‌ترین مساجد این شهر با سبک معماری دوران حکومت صفویان است. این مسجد زیبا در دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی شده است. در پیشانی مسجد جامع بافق و شبستان آن، کاشی‌کاری قاجاری دیده می‌شود که روی آن نام موسس این بنا به نام «ملا محمد باقر» حک شده است.

دره سنگاب بیشه در

آب های خروشان در دره سنگاب بیشه در

عکس‌ از وب‌سایت تریپ‌یار

دره سنگاب بیشه در در جاده بافق به بهاباد واقع شده است. اگر مسیر رودخانه فصلی شرق این منطقه را طی کنید، می‌توانید وارد این دره شوید. در انتهای این دره و در نزدیکی قله، طاق سنگی بزرگی وجود دارد که به جذابیت‌های این منطقه افزوده است.

 • آدرس: بافق، مسیر بافق به بهاباد

کویر صادق آباد

تورهای کویرگردی در کویر صادق آباد

عکس‌ از مجله اینترنتی پامپا

کویر صادق‌آباد یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران در هفده کیلومتری بافق در روستایی به همین نام است که نزدیک به ۱۵۰۰ هکتار و بیش از پنجاه متر ارتفاع دارد. این کویر دارای تپه‌هایی از شن‌های روان بدون جهت است. کمپ تفریحی نیز در این کویر با تفریحاتی چون ریگ‌نوردی، شتر‌سواری، موتور سواری، پرواز با چتر پاراسل، حمام آفتاب و زمین بدمینتون برای گردشگران در این منطقه فراهم شده است.

چنار تاریخی روستای باجگان

مردم محلی اطراف چنار تاریخی روستای باجگان

عکس‌ از مجله اینترنتی پامپا

چنار تاریخی روستای باجگان از درختان قدیمی و کهنسال کشور در صد کیلومتری جنوب‌شرق بافق در منطقه باجگان است که دارای ۳۴ متر ارتفاع و قدمتی نزدیک به یک‌هزار سال است.

کمپ کویر نوردی شن و شادن

نخل های قطع شده و آلاچیق های کمپ کویر نوردی شن و شادن

عکس‌ از وب‌سایت تریپ‌یار

کمپ کویرنوردی شن و شادن یکی از کمپ‌های کویری بافق است که دارای خدماتی چون شتر‌سواری، موتورسواری، سافاری، موتور چهار چرخ، آش محلی، چای آتش و اجرای موسیقی زنده است. این کمپ برای ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی فراهم شده است.

 • آدرس: بافق، ابتدای جاده شادکام و قطرم، اولین فرعی بعد از پل قطار، منطقه ریگزار پتکستان (مشاهده در نقشه)

چشمه پیروزه

چشمه پیروزه و آبگیر بوجود آمده در دل کویر

عکس‌ از وب‌سایت ایرنا

در برخی بافت‌های خشک و کویری استان یزد، چشمه‌هایی وجود دارند که این مناطق را مانند بهشتی در دل کویر کرده‌اند. چشمه پیروزه یا فیروز یکی از این چشمه‌ها است که در حاشیه کوه‌های بافق قرار گرفته است. به واسطه وجود این چشمه، دره‌های اطراف آن بسیار سرسبز و دیدنی هستند.

کویر مغستان

کویرنوردان در حال راهپیمایی در کویر مغستان

عکس‌ از مجله اینترنتی پامپا

کویر مغستان یا ریگ زرین یکی از یزد در فاصله چهل کیلومتری شمال کویر بافق، یعنی کویر درانجیر است. این کویر از دو قسمت تشکیل شده که توسط ارتفاعاتی که از میانه، کویر را قطع می‌کند به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. از جمله تنوع زیستی کویر مغستان می‌توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، لاسرتا، بزمجه، انواع مار، انواع عقرب، تیهو، عقاب و شاهین اشاره کرد. توصیه می‌کنیم که در فصل بهار به این کویر سفر کنید.

میدان خان بافق

حجره ها و نخل های میدان خان

عکس‌ از وب‌سایت ایران بهتر

میدان خان متعلق به دوران زندیه و قاجاریه است که در وسط شهر بافق واقع شده است. در وسط این میدان، حوض آبی با درختان خرما وجود دارد که زیبایی آن را دو چندان کرده است. در نزدیکی میدان خان بافق، بناهای باارزشی از جمله کاروان‌سرا، آب‌انبار و مسجد جامع قرار گرفته که اهمیت و ارزش این میدان تاریخی را بیشتر کرده است.

 • آدرس: بافق، بخش مرکزی، جنب امامزاده عبدالله

منطقه حفاظت شده کالمند

آهو ها و غزال ها در منطقه حفاظت شده کالمند

عکس‌ از وب‌سایت ایران بهتر

منطقه حفاظت‌شده کالمند در جنوب شهر بافق و یکی از دیدنیهای اطراف یزد با مساحتی برابر ۲۵۰ هزار هکتار قرار گرفته است. این منطقه حفاظت‌شده، مکان بسیار مناسبی برای تخم‌گذاری پرنده با ارزش و کمیاب «هوبر» است.

روستای گردشگری قطرم

باغ ها و منطقه سرسبز ییلاقی روستای قطرم

عکس‌ از وب‌سایت میزان

روستای گردشگری قطرم، ماسوله‌ای در دل کویر است که در پنجاه کیلومتری شمال راه‌آهن زرند به بافق با آب و هوایی معتدل و خشک جای گرفته است. باغ‌ها و خانه‌های اهالی این روستا درست مانند روستای ماسوله در استان گیلان به‌صورت پلکانی ساخته شده است. اگر به بافق سفر کردید، به هیچ عنوان تماشای این روستای زیبا و بهشتی را از دست ندهید.  

امامزاده عبدالله بافق

گنبد و چراغانی های امامزاده عبدالله بافق

عکس‌ از وب‌سایت ایسنا

امامزاده عبدالله بنایی تاریخی است که به خاطر سبک گنبد، کاشی‌کاری و تزیینات داخلی آن، ارزشمند به شمار می‌رود. این امامزاده که در شهر بافق در استان یزد قرار دارد، از دوران آل مظفر به یادگار مانده است.

روستای گردشگری شادکام

روستای گردشگری شادکام و منطقه ییلاقی و روستای مه آلود

عکس‌ از وب‌سایت مشرق‌نیوز

روستای گردشگری شادکام از جاذبه‌های طبیعی سحرآور و شگفت‌انگیزی برخوردار است. نماد و سمبل این روستا سرو هزار ساله‌ای است که در فهرست آثار طبیعی ملی کشور نیز به ثبت رسیده است. روستای شادکام میان دره باریکی قرار گرفته که چشمه‌سارها و زیبایی‌های زیادی را در دل خود جای داده است.

ارگ عبدالرضا خان بافقی

دیوارهای خرابه ارگ عبدالرضا خان بافقی

عکس‌ از وب‌سایت curiosity

ارگ عبدالرضا خان بافقی، قلعه‌ای عظیم با سه برج به ارتفاع دوازده متر است که قدمت آن به اوایل دوران حکومت قاجار باز می‌شود. برج‌های این ارگ از سه طبقه و سی و شش پله تشکیل شده‌اند. ارگ عبدالرضا خان بافقی دارای دیوارهایی هفت متری با ضخامت یک ونیم متری بوده که قسمتی از این دیوارها هنوز باقی مانده است.

باغ تیتو

حیاط و جوض سنتی باغ تیتو

عکس‌ از وب‌سایت curiosity

باغ تیتو، باغی با سبک معماری بسیار زیبا به‌جای مانده از دوران صفوی است که در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارد. مصالح استفاده شده در بنای این باغ خشت و گل است. نمای ساختمان باغ تیتو نیز با آجرهای زیبا تزیین شده و ایوان آن دارای ستون‌های استوانه‌ای شکل است که به زیبایی آن افزوده است. از دیگر خصوصیات بنای این باغ می‌توان به بادگیر، اتاق‌های گچ‌کاری شده، پوشش درختان نخل و انار و حوضی زیبا اشاره کرد.

 • آدرس: بافق، بلوار امام علی، فرعی ۱۶

حمام کاکامیر

منطقه گرم و خشک در ناحیه حمام کاکامیر

عکس‌ از مجله اینترنتی پامپا

حمام کاکامیر نمادی از سبک معماری دوران زندیه در شهر بافق است. این حمام از چهار هشتی تشکیل شده و بنای آن با استفاده از مصالح ساروج و آجر بنا شده است. ورودی حمام کاکامیر با سیزده پله به‌صورت مدور به هشتی وارد می‌شود.

 • آدرس: بافق، خیابان شیخ محمدتقی بافقی ، کوچه شهید متولی

قلعه شهرآباد

دیوارهای طولانی و خشتی قلعه شهرآباد

عکس‌ از وب‌سایت میزان

قلعه شهرآباد در شمال‌شرقی بافق با مساحتی برابر نهصد مترمربع واقع شده است. قدمت این بنا به دوره قاجاریه می‌رسد و به دستور «رستم» از زرتشتیان یزد احداث شده و بعدها به فرزندش «شهریار» واگذار شده است. قلعه شهرآباد از یک برج با شانزده جایگاه تیراندازی و یک سنگ‌انداز در بالای ورودی قلعه تشکیل شده است.

 • آدرس: بافق، بلوار انقلاب 

خانه وحشی بافقی

خمره ها و دیوارهای کاهگلی خانه وحشی بافقی

عکس‌ از وب‌سایت تیشینه

«کمال‌الدین یا شمس‌الدین محمد وحشی بافقی» یکی از شاعران معروف قرن دهم ایران است که در سال ۹۳۹ هجری قمری در شهر بافق به دنیا آمده است. دوران زندگانی این شاعر نامدار با پادشاهانی چون «طهماسب صفوی»، «شاه اسماعیل دوم» و «شاه محمد خدابنده» هم‌زمان بوده است. در حال حاضر خانه وحشی بافقی به‌دلیل معماری زیبا، ابزار و ظروفی که در آن وجود دارد، به یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی بافق تبدیل شده است.

نخلستان‌های بافق

نخلستان های بافق و درختان خرمای یزد

عکس‌ از وب‌سایت تریپ‌یار

نخلستان‌های بافق از جمله جاذبه‌های گردشگری زیبا و دیدنی این شهر هستند که مناطق بسیار زیادی را دربر گرفته‌اند. جالب است بدانید که شهر بافق از جمله مناطق خرماخیز کشور نیز به شمار می‌رود و بیشتر درختان خرمای این شهر به‌صورت توده‌ای و خودرو رشد می‌کنند.

عکس‌ کاور از وب‌سایت جاذبه‌ها

مطالب مرتبط:

  منبع bafgh seeiran irna
  برچسب‌ها دیدنی ها

  دیدگاه