شاهین‌ شهر در یک نگاه

زهرا  آذرنیوش
پنجشنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
شاهین‌ شهر در یک نگاه

شاهین‌ شهر یکی از شهرهای نوپای استان اصفهان است که در شمال شهر اصفهان قرار گرفته، برای آشنایی با شاهین‌شهر نظری بر این نوشته می‌اندازیم.

شاهین‌ شهر در زمان پهلوی توسط آقامحمدخان برومند از ملاکین آن زمان به صورت مزرعه و باغات انار، انگور، میوه و پسته بنا شد. با شروع ساخت پالایشگاه و نیروگاه اصفهان در زمان حاکمیت پهلوی این شهر توسط آمریکایی‌ها به عنوان یک شهر توریستی که شامل نمونه‌های مختلف شهرهای ایران و جهان باشد نقشه‌برداری و بنا شد. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و خروج اتباع بیگانه و آغاز جنگ تحمیلی مهاجرت اقوام گوناگون به این شهر رو به گسترش نهاد و به شهری مهاجرپذیر و مرکز شهرستان با جمعیتی بیش از ۱۲۰هزار نفر تبدیل شد.

شاهین شهر

شاهین‌شهر در شمال شهر اصفهان قرار دارد.این شهر یک شهر نوساز است و سابقه شهری چندانی ندارد. این شهر را محل سکونت خانواده‌های ارتش ایران و آمریکا دانسته‌اند. شهر شاهین‌شهر قبل از اینکه تبدیل به شهر شود با نام مزرعه امیرآباد شهرت داشت و زیر کشت کشاورزی بود. این منطقه قبل از شهر شدن زیر نظر مالکیت محمدخان برومند از خوانین منطقه گز برخوار بود.

جغرافیا

شاهین‌شهر اولین شهر جدید و از پیش طراحی شده در ایران است که در ۱۹ کیلومتری شمال اصفهان و میان آزادراه معلم و بزرگراه آزادگان و حدفاصل منطقه بختیاردشت و امیرآباد که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند واقع شده است. شاهین‌شهر در سال ۱۳۸۵ به دلیل داشتن موقعیت بهتر و جمعیت بیشتر، به عنوان مرکز شهرستان شاهین‌شهر انتخاب شد. شاهین‌شهر دارای آب و هوایی خشک است و به دلیل داشتن پالایشگاه و پتروشیمی، جزو شهرهای آلوده و یک شهر جدید و صنعتی محسوب می‌شود.

نام شاهین‌شهر از شکل و تصویر نقشه آن گرفته شده است. چون تصویر شاهین‌شهر بر روی نقشه، شبیه یک عقاب و شاهین است، از این رو به شاهین‌شهر نام گرفته است.

شاهین شهر

عکس از حسین زنبوری

مردم‌شناسی شهر

اکثریت مردم شاهین‌شهر از لحاظ نژادی، بختیاری هستند. این جمعیت اکثرا از بختیاری‌های خوزستان تشکیل شده‌اند که شغل آنها کارمند و یا بازنشسته شرکت نفت بوده است. بقیه مردم شهر از سایر مناطق ایران به این شهر مهاجرت کرده‌اند. اقلیتی از ارامنه مسیحی نیز به این شهر مهاجرت کرده‌ و در آنجا ساکن شده‌اند. شهر شاهین‌شهر به دلیل نوساز بودن دارای جاذبه‌های تاریخی و گردشگری خاصی نیست و بیشتر جزو شهرهای بازنشسته ایران محسوب می‌شود. تنها سرگرمی شهر، خیابان فردوسیاین شهربوده که بسیار پر تردد است. به طور کلی این شهر دارای تنوع قومیتی بسیاری است و پایه آن بر مهاجرت گذاشته شده است. اما بیشترین مردم شهر بختیاری هستند.

سوغات شاهین‌شهر را شیره انگور، کشمش و بادام و گردو می‌دانند.

شاهین‌شهر

جاذبه‌های شهر

همانطور که گفته شد شاهین‌شهر دارای جاذبه‌های خاصی نیست. اما روستای مورچه‌خورت که در نزدیکی شاهین‌‌شهر قرار دارد دارای آثار تاریخی است که نمونه آن ارگ خشتی و کاروانسرای عباسی است که در ۲۰ کیلومتری شهر قرار دارد. اگر از شهر شاهین‌شهر گذشتید می‌توانید از این جاذبه دیدن کنید.

کاروانسرای عباسی در غرب جاده اصلی قرار دارد. این کاروانسرا از لحاظ وسعت، استحکام و زیبایی بسیار مورد توجه است و در زمان شاه عباس صفوی بنا شده و متعلق به خاندان سلطنتی بوده است و به عنوان محلی برای آمد و شد سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف در نظر گرفته شده بود. هزینه ساخت این کاروانسرا را مادر شاه به عنوان نذری، پرداخته از این رو به کاروانسرای مادرشاهی نیز معروف است. این مکان هم‌اکنون توسط بخش خصوصی خریداری و و زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی مرمت ‌می‌شود. این مکان دارای امکانات رفاهی بسیاری از جمله فضای سبز، آلاچیق، پارکینگ، غرفه‌های صنایع دستی، رستوران و چایخانه و...است.

کاروانسرای مادرشاه اصفهان

کاروانسرای مادر شاه اصفهان

ارگ مورچه‌خورت که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد بنایی است که از خشت ساخته شده است. این بنا که در نزدیکی شاهین‌شهر قرار دارد در مرکز روستا قرار گرفته است. بنا دارای ابعاد ۱۲۰ در۱۲۰ است که در هر ضلع آن، ۳ برج دیده‌بانی قرار دارد که جمعا ۸ برج در ۴ ضلع بنا واقع شده است. ارگ دارای ۱۵۰۰متر مربع مساحت است. برخی پژوهشگران این ارگ را بعد از ارگ بم، مهمترین قلعه تاریخی خشتی در ایران می‌دانند.

ارگ مورچه خورت

موزه مرم‌شناسی شاهین‌شهر توسط بخش خصوصی با همکاری شهرداری شاهین‌شهر و برخوار در سال ۱۳۹۰در محل فرهنگسرای اشراق دایر شد. قرار شد پس از پایان یافتن بازسازی ساختمان محل دایمی آن، موزه مردم‌شناسی شاهین‌شهر به آنجا منتقل ‌شود. در این موزه ۴۵۲ قطعه تاریخی و ۴۹۰ قطعه مردم‌شناسی از انواع مختلف ظروف چینی از دوره قاجار تا دوره معاصر شامل نسخ خطی، سکه‌های تاریخی، اسکناس، تمبر و در معرض دید مردم قرار می‌گیرد.

موزه شاهین شهر

عکس از حسین زنبوری

مجموعه تفریحی –گردشگری شاهین‌شهر با مساحت ۱۵هکتار در شرق شاهین‌شهر قرار دارد. این مجموعه تفریحی با داشتن ۹۰ آلاچیق و دارا بودن امکانات رفاهی مکان آرام و فرح بخشی را برای همگان فراهم می‌کند. در این مجموعه سیاه‌چادرهای عشایری نیز برگزار می‌شود و غذاهای محلی برای گردشگران ارایه می‌شود.

شاهین شهر

شاهین‌شهر دارای پارک‌های بسیاری است که معروفترین آنها پارک بانک استان است. این پارک زیبا دارای امکانات رفاهی بسیاری است و در روزهای جمعه بسیار شلوغ است.تصویر زیر شهره‌بازی پارک شاهین‌شهر است.

پارک بانک استان

عکس از حسین زنبوری

هتل اطلس شاهین‌شهر به عنوان معروفترین اقامتگاه شهر محسوب می شود. این هتل در بلوار امام خمینی شهر و در خیابان جمهوری قرار گرفته است و از امکانات رفاهی خوبی برخوردار است.

هتل اطلس شاهین شهر

هتل اطلس شاهین شهر

شاهین‌شهر با وجود نوبنیاد بودن هر ساله گردشگرانی را به سمت خود جذب‌ می‌کند.

 

منبع
برچسب‌ها اصفهان

دیدگاه