راهنمای سفر به تیچینو، سوئیس

محبوبه رستمی | چهار شنبه, ۲۳ خرداد ۹۷ ساعت ۱۴:۰۰

تیچینو یکی از کانتون‌های کشور سوئیس است که به خاطر طبیعت منحصر به فرد، دره‌های بزرگ، باغ‌های سرسبز جنوبی، دریاچه‌ها و شهرهای آرام و همچنین نداشتن شهرهای بزرگ و شلوغ شهرت دارد.

سوئیس کشوری نسبتا کوچک محسوب می‌شود، با این وجود تقسیمات کشوری زیادی دارد که شامل ۲۶ کانتون (ایالت) می‌شود. این کشور به خاطر قرار گرفتن در دامنه‌ی رشته کوه‌های آلپ و داشتن دریاچه‌های بی‌شمار شهرت دارد. این شرایط تقریبا برای هر ۲۶ کانتون آن صدق می‌کند. کانتون تیچینو که در بخش جنوبی این کشور قرار دارد نیز از این قاعده مستثنی نیست. 

تیچینو

اطلاعات ضروری

زبان رسمی

 ایتالیایی

واحد پول

فرانک سوئیس

نوع برق شهری

۲۳۰ ولت، ۵۰ هرتز و دوشاخه‌های برق نوع J و C

دوشاخه نوع سی

دوشاخه نوع جی

شماره‌های اضطراری

پیش شماره کشور =۴۱+

پلیس، آتشنشانی، اورژانس =۱۱۲

جهت رانندگی

راست

فرودگاه بین‌المللی

(Zurich International Airport (ZRH

(Bern Airport (BRN

(Genève Aéroport (GVA

(Lugano Airport (LUG

وضعیت آب و هوایی

کشور سوئیس به خاطر داشتن آب و هوای آلپی شهرت دارد. کانتون تیچینو با وجود اینکه ویژگی‌های آب و هوایی منطقه‌ی آلپ را حفظ کرده، اما از بقیه‌ی مناطق سوئیس ملایم‌تر است. در این کانتون می‌توانید از روزهای آفتابی بیشتری لذت ببرید و به‌طور کلی با آب و هوای گرم‌تری روبرو هستیم.

در سوئیس آلمانی زبان، به منطقه‌ی تیچینو Sonnenstube، به معنای ایوان خورشید می‌گویند. دلیل این نامگذاری این است که کانتون تیچینو هرساله بیش از ۲۳۰۰ ساعت نور خورشید (در مقایسه با ۱۷۰۰ ساعت در زوریخ) دریافت می‌کند.  

هزینه‌های مرسوم

هزینه‌ی اقامت

کانتون تیچینو از نظر هتلداری در جایگاه خوبی قرار دارد و می‌توان انواع‌ هتل از تک ستاره تا هتل‌های لوکس و مجلل را در آن پیدا کرد. میانگین قیمت انواع هتل بر اساس تعداد ستاره و کیفیت به شرح زیر است:

۱ ستاره        ۴۶۸,۰۰۰ تا ۴۷۸,۰۰۰ تومان

۲ ستاره        ۲۵۵,۰۰۰ تا ۶۳۴,۰۰۰ تومان

۳ ستاره        ۳۴۳,۰۰۰ تا ۱,۵۱۵,۰۰۰ تومان

۴ ستاره        ۵۲۸,۰۰۰ تا ۲,۶۹۴,۰۰۰ تومان

۵ ستاره        ۱,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲,۸۷۰,۰۰۰ تومان

نکته: همانطور که مشاهده می‌کنید در کمال تعجب، میانگین قیمت انواع هتل ۱ ستاره از حداقل قیمت هتل‌های ۲ ستاره بسیار بیشتر است. بنابراین بهتر است در انتخاب هتل مورد نظر دقت بیشتری به خرج دهید.

هزینه‌ی مواد خوراکی

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقه‌مند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به‌ترتیب حدود ۵۱۲,۰۰۰ و ۳۹۴,۰۰۰ تومان تهیه کنید.

به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، گوشت قرمز گاوی، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

قیمت یک وعده غذا در رستوران‌های نیمه ارزان حدود ۸۹,۰۰۰ تومان هزینه دربر دارد. هر وعده مک دونالد نیز حدود ۴۸,۰۰۰ تومان می‌شود.

هزینه‌ی حمل و نقل

بلیت تک سفره در سیستم حمل و نقل محلی        ۹۳۰۰

بلیت یک ماهه         ۱۷۵۰۰ تومان

تعرفه دربست تاکسی در این ایالت حدود ۴۶۰۰ تومان می‌شود که به ازای هر یک کیلومتر ۱۴۹۰۰ تومان به آن اضافه می‌شود. به‌طور کلی تاکسی در سوئیس گران است و توصیه می‌کنیم تا جایی که امکان دارد، از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس استفاده کنید.

جاذبه‌های تفریحی

مونته سان سالواتوره (Monte San Salvatore)

مونته دی سالواتوره

اگرچه ارتفاع این کوه تنها ۹۱۲ متر است اما، مونته سان سالواتوره یکی از زیباترین و وسیع‌ترین چشم‌اندازهای تمام منطقه‌ی آلپ را ارایه می‌دهد. در تصاویر دریاچه‌ی لوگانو را می‌بینید که به طرز زیبایی با دامنه‌های شیب‌دار مملو از درختچه‌های مختلف پیوند خورده است.

مونته دی سالواتوره

به سمت دریاچه‌ و شهرک ساحلی کنار کوه که نگاه کنید، تعداد زیادی قله در افق خواهید دید که به زیبایی این محیط می‌افزایند.

اگر دوست داشتید، می‌توانید به کوه مونته سان سالواتوره صعود کنید. با این وجود اغلب گردشگران ترجیح می‌دهند تا سوار بر تله کابین از دیدن مناظر دیدنی اطراف لذت ببرند.

تفرجگاه و پارک ساحلی لوگانو (Lugano's Lakeside Parks and Promenade)

تفرجگاه و پارک ساحلی لوگانو

پارک‌های سرسبز عظیم کنار دریاچه در انتهای شمالی لوگانو، مملو از درخت‌های گوناگون است که بر جای جای آن سایه افکنده‌اند.

بنابراین تفرجگاه و پارک ساحلی لوگانو مکانی عالی برای پیک نیک و تفریح به همراه خانواده محسوب می‌شود. این خط ساحلی طولانی با پوششی از درختان مقدس و گیاهان گرمسیری و همچنین مجسمه‌های مدرن پر شده است.

علاوه بر این‌ها تعدادی ساختمان قدیمی قرن هجدهمی هم ارزش تاریخی مناسبی به این ناحیه می‌دهد.

قلعه‌های بلینزونا (The Bellinzona Castles)

قلعه‌های بلینزونا

سه قلعه‌ی بلینزونا در فهرست آثار تحت نظارت میراث جهانی یونسکو قرار دارند.  این مجموعه متشکل از سه قلعه به نام‌های کسل‌گراند، مونته‌بلو و ساسو کوربارو است. قدیمی‌ترین قلعه کسل گراند است که روی یک قله‌ی سنگی مشرف به یک دره و یک سری دیوار که از شهر قدیمی محافظت می‌کردند، قرار دارد.

قلعه‌های بلینزونا

قلعه‌های بلینزونا

ساسو کوربارو نیز مرتفع‌ترین قلعه از بین این سه بنا محسوب می‌شود. قدمت این بناها به که از نظر استراتژیک اهمیت بسیاری داشتند، به قرون وسطی باز می‌گردد. اگر به بناهای تاریخی و معماری‌های قرون وسطایی علاقه‌مند هستید، به هیچ وجه بازدید از این قلعه‌ها را از دست ندهید.

سنتووالی (Centovalli)

سنتووالی

سنتووالی (به معنای صد دره) نام یک دره و منطقه‌ی شهری در  منطقه‌ی لوکارنو در کانتون تیچینوی کشور سوئیس است. یکی از دیدنی‌ترین مسیرهای ریلی اروپا از این ناحیه عبور می‌کند.

سنتووالی

در طول هزاران سال برف‌های ذوب شده در ارتفاعات آلپ باعث پدید آمدن رودخانه‌ها و دره‌های عمیق شده است که تعداد فراوانی از این دست نقاط در منطقه‌ی سنتووالی یافت می‌شود.

حال به این دره‌ها، پوشش سرسبز گیاهی را هم اضافه کنید تا بدانید با چه مقصد زیبایی روبرو هستید. به‌طور کلی مسیرهای ریلی کشور سوئیس شهرتی جهانی دارند.

مناظری که در طول این مسیرها مشاهده خواهید کرد، به حدی دیدنی هستند که حتما باید دست کم برای یک بار آن را تجربه کنید.

شهر قدیمی لوگانو (Lugano's Old Town)

کلیسای سن لورنزو

کلیسای سن لورنزو

شهر قدیمی لوگانو یا لوگنو از سه میدانی که تالار شهر را احاطه کرده‌اند، شروع به گسترش پیدا می‌کند. خیابان‌های این شهر با سنگفرش‌های قدیمی پوشیده شده است و به‌خوبی حال و هوای قرون گذشته را تداعی می‌کنند. کلیسای جامع لوگانو و کلیسای سن لورنزو از جمله جاذبه‌های این شهر محسوب می‌شوند.

شهر قدیمی لوگانو

شهر اصلی متعلق به دوران رومی‌ها است، اما در قرن‌های سیزدهم و چهاردهم میلادی شروع به توسعه کرد و در قرن‌های هفدهم و هجدهم به شدت دستخوش تغییر شد.  خیابان‌های پرپیچ و خم این شهر قدیمی مکانی عالی برای قدم زدن و سفر در دل تاریخ و گذشته‌ی این شهر هستند.

کلیسای سانتا ماریا دگلی آنجیولی (Santa Maria degli Angioli)

کلیسای سانتا ماریا دگلی آنجیولی

کلیسای «سانتا ماریا دگلی آنجیولی» در واقع یک صومعه بود که بعدها به کلیسا تبدیل شد. این کلیسا روبروی دریاچه‌ای در انتهای شیک‌ترین خیابان خرید لوگانو قرار دارد.

درون کلیسا می‌توانیم یکی از تاثیرگذارترین گنجینه‌های هنری کانتون تیچینو را پیدا کنیم. این گنجینه‌ی ارزشمند یک دیوار بزرگ است که در قرن شانزدهم میلادی، توسط برناردینو لویینی، نقاش معروف ایتالیایی اهل لومباردی طراحی شده است.

گاندریا (Gandria)

گاندریا

گاندریا روستایی در نزدیکی شهر لوگانو است که روی شیب‌های کوه مونته بری در ساحل شمالی  دریاچه لوگانو قرار دارد. معماری پلکانی این روستا، پس‌زمینه‌ی کوه مونته بری و دریاچه‌ی لوگانو، چشم‌اندازهایی را خلق کرده‌اند که کمتر جایی می‌توان نمونه‌ی آن را پیدا کرد.

گاندریا

مرکز تاریخی محافظت شده در روستای گاندریا از طریق اتومبیل قابل دسترسی نیست، با این وجود همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند.

جاده‌ای موسوم به مسیر زیتون که از میان درختان پرتعداد زیتون عبور می‌کند، یکی از بهترین مسیرها برای دسترسی به این روستا است.

اگر به عکاسی و دیدن مکان‌های بسیار خاص علاقه‌مند هستید، به هیچ وجه بازدید از این مکان را از دست ندهید.

مونته بری (Monte Brè)

مونته بری

مونته بری کوهی کوچک در شرق شهر لوگانو است. این کوه که مشرف به خلیج لوگانو است، چشم اندازهای زیبایی را پیش روی گردشگران قرار می‌دهد.

مسئولان شهری تعداد خط ریلی به سوی قله‌ی کوه تعبیه کرده‌اند که می‌توان با استفاده از آن‌ها به‌راحتی از آن بالا رفته و برخی از زیباترین مناظر کانتون تیچینو را از نظر بگذرانید.

مونته بری

مونته بری آفتاب گیرترین کوه تمام سوئیس محسوب می‌شود که دلیل خوبی برای توضیح رشد فراوان رزهای کریسمس در این منطقه است.

توصیه ما این است که برای مدتی روی قله‌ی کوه توقف کرده و از تماشای محیط اطراف هنگام میل کردن غذا در یکی از دو رستوران آن لذت ببرید. ارتفاع مونته بری تنها ۹۲۵ متر است.

آزکونا (Ascona)

شهر آزکونا در بخش لوکارنو از ایالت تیچینوی کشور سوئییس قرار دارد. در طول زمان، شهر آزکونا از یک روستای کوچک ماهیگیری در کنار دریاچه‌ی مگیوری به یکی از پرطرفدارترین مقصدهای گردشگری سوئیس تبدیل شده است. زمستان‌های این شهر کوتاه بوده و اغلب روزهای آن آفتابی است.

آزکونا

متاسفانه حضور گسترده‌ی گردشگران باعث شده است تا برخی از بخش‌های روستا ظاهری مدرن به خود بگیرد، با این وجود هنوز هم می‌توان ترکیبی جذاب از معماری ایتالیایی و سوئیسی با تعدادی ساختمان قدیمی را در منطقه‌ی بندری آن مشاهده کرد.

دیدگاه  

    تبلیغات