بازگشایی آب انبار ۱۶۰۰ ساله تئودوسیوس استانبول برای بازدید عموم

زینب موحدی
جمعه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۵
بازگشایی آب انبار ۱۶۰۰ ساله تئودوسیوس استانبول برای بازدید عموم

بعد از ۸ سال تعمیر و بازسازی، بالاخره آب انبار تئودوسیوس در استانبول برای بازدید مردم و علاقه‌مندان به معماری بیزانس گشوده شد. 

در روزهای آخر آوریل، با بازگشایی آب‌انبار تئودوسیوس (Theodosius Cistern)، که متعلق به قرن پنجم است و در محله‌ی شامبرلیتاس (Çemberlitaş) در شبه جزیره‌ی تاریخی شهر قرار دارد، بخش جدیدی از سیستم باستانی و وسیع آبرسانی استانبول به روی عموم باز شد.

واسیپ شاهین، استاندار استانبول، ترکیه، در مراسم افتتاحیه‌ی این بنای تاریخی که روز ۲۴ آوریل برگزار شد، گفت که این آب‌انبار ۱۶۰۰ ساله که در ترکیه به نام «سریفیه سرنیکی» (Serefiye Sarnici) شناخته می‌شود، نمونه‌ای بسیار مهم از زیرساخت‌های پیچیده‌ای است که در دوران حاکمیت بیزانس ساخته شده و در زمان حاکمیت امپراتوری عثمانی توسعه یافته است. او می‌گوید:

استانبولی که در کتاب‌های تاریخی در مورد آن خوانده‌ایم، یک بار دیگر به صورت شهری نمایان شده است که بناهای ساخته شده در آن به نمایش گذاشته می‌شوند و به شهر، جلوه‌ای زیباتر می‌بخشند.

آب انبار تئودوسیوس

ورودی مدرن آب انبار تئودوسیوس در استانبول

آب‌انبار تئودوسیوس که گفته می‌شود در زمان حاکمیت تئودوسیوس دوم، امپراتور بیزانس، (۴۲۸-۴۴۳) ساخته شد، در بخش زیرین یک عمارت قرن بیستمی و یک ساختمان شهرداری که در سال ۱۹۵۰ ساخته شد، کشف شد. این ساختمان شهری در سال ۲۰۱۰ تخریب شد تا پروژه‌ی بازسازی هشت ساله‌ی این آب‌انبار آغاز شود. پروژه‌ی بازسازی توسط شهرداری کلان شهر استانبول، وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه و اداره کل بنیادهای ترکیه انجام شد.

آب‌انبار تئودوسیوس، با مساحت ۱۱۲۵ متر مربع و ارتفاع  متر که توسط ۳۲ ستون مرمری نگه داشته شده‌اند، کوچک‌تر از آب‌انبار باسیلیکا است که در همان منطقه قرار دارد. آب‌انبار باسیلیکا در سال ۵۳۲ ساخته شده و یکی از پر طرفدارترین جاذبه‌های گردشگری استانبول است. سومین آب‌انبار زیرزمینی این منطقه، آب‌انبار فیلوکسنوس (Cistern of Philoxenos) است که به ترکی «Binbirdirek Sarnıcı» خوانده می‌شود و قدمت آن، به قرن چهارم می‌رسد.

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا بزرگ‌ترین آب انبار زیرزمینی باستاتی در استانبول

هر سه آب‌انبار، بخشی از یک سیستم ۲۵۰ کیلومتری هستند که آب شیرین را از قنات والنس (Aqueduct of Valens) در جنگل بلگراد تامین می‌کرد؛ این جنگل در بخش شمالی شهر واقع شده است و آب این قنات در نهایت به چشمه‌هایی نوشیدنی زیبایی سرازیر می‌شد که هنوز هم در اطراف استانبول دیده می‌شوند.

آب‌انبار تئودونیوس در «Piyer Loti Caddesi 23»، در منطقه‌ی فاتح قرار دارد و هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ عصر برای بازدید عموم باز و میزبان نمایشگاه‌ای هنری دوره‌ای و رویدادهای دیگر است. ورودی این آب‌انبار رایگان است.

منبع lonelyplanet

دیدگاه  

    تبلیغات