باغ های اسرارآمیز آمستردام، بهشت شهر پنهان

امید جعفری
پنجشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
باغ های اسرارآمیز آمستردام، بهشت شهر پنهان

آمستردام یکی از مناطق مهم گردشگری است، اما زیبایی نهفته در داخل خانه‌های کانالی این شهر را تبدیل به یکی از اسرارآمیزترین مقاصد سفر کرده است. سفری که فقط یک‌بار در سال فرصت دارید، تجربه‌اش کنید.

مجموعه خانه‌های کانالی عظیم آمستردام یکی از خاص‌ترین معماری‌های شهر است، اما نکته‌ای که این شهر را از دیگر نمونه‌های مشابه خود در جهان متمایز می‌کند، رازی است که در آن پنهان‌ شده است؛ از این رو شهر آمستردام به «شهر پنهان» شهرت یافته است. موزه ون لون (Van Loon) سالانه فرصتی را تحت عنوان «باغ‌های بی‌حصار» در اختیار جهانگردان و علاقه‌مندان قرار می‌دهد تا بتوانند از راز پنهان در پشت خانه‌های اشرافی، آگاه شوند. اگر فردی کنجکاو هستند، این تور برای شما در حکم سفر اکتشاف گنج است، همچنین تنها روشی است که شما می‌توانید بدون اجازه از صاحبان خانه‌ها، از داخل منزل مخفی اشرافی آن‌ها عبور کنید.

باغی در امستردام

روز باغ‌های بی‌حصار

فرصت گردش در کانال آمستردام، فرصتی طلایی است که در طول سال فقط یک‌بار شانس به دست آوردن آن وجود دارد

هرساله و در سه هفته پایانی ماه ژوئن، موزه ون لون، درب بیش از ۳۰ باغ خانه خصوصی را در مرکز شهر کانالی آمستردام، به روی گردشگران و عموم باز می‌کند. در این سفر شما باغ‌های متعلق به صاحبان و طراحان آن‌ها (که همان رازی است که در قلب این شهر پنهان‌ شده است) و همچنین خانه‌های اشرافی و سکنه آن‌ها را در کنار هم مشاهده می‌کنید.

طراحان باغ‌ها که بیشتر مالکان آن هم هستند، کوشیده‌اند تا بتوانند معماری باغ‌ها را نیز همانند خانه‌های زیبا، جذاب و دیدنی خلق کنند. فرصت گردش در کانال آمستردام، فرصتی طلایی است که در طول سال فقط یک‌بار شانس به دست آوردن آن وجود دارد.

امستردام

آنچه منتظر شما است

تنها یک واژه برای ادامه این جمله می‌تواند مناسب باشد، اسرارآمیز. پس از گردش در این باغ و خانه‌ها، نظر شما و آنچه از تعریف باغ در ذهن شما، به‌عنوان محلی که در آن گل‌های رنگارنگ، درختان و درختچه‌های تزیینی به همراه محلی برای تفرج است، به کل عوض خواهد شد. شما در این باغ حصارهای تراشکاری شده، کانال‌های آبی تزیین‌ شده با گل، سرستون‌های یونان باستان، گلخانه‌های سرپوشیده، مارپیچ‌های کوچک، درختان طبیعی کهن‌سال و حیوانات سر برآورده از میان‌ برگ‌ها را مشاهده خواهید کرد. متأسفانه شما به پل‌ها و استخرها دسترسی نخواهید داشت.

البته راز این باغ‌ها و گردش شما خلاصه در این زیبایی نیست. شما در این سفر، می‌توانید با مالکان باغ‌ها صحبت کنید و از سرگذشت جالب خودشان و باغ‌هایشان آگاه شوید. ویژگی دیگری که این سفر زمانی برای شما روشن می‌شود که از میان باغ‌هایی عبور می‌کنید که صاحبان آن‌ها فقط در ماه‌های سرد آنجا ساکن بوده‌اند و عملا از زیبایی بی‌نظیر و سبزی آن بی‌بهره بوده‌اند، بنابراین شما تنها افرادی خواهید بود که زیبایی رمزآلود این باغ‌ها را در فصل سبز بودن لمس می‌کنید.

البته ناگفته نماند که در طول سال، برخی از صاحبان یا گردانندگان امور باغ‌ها، در برهه‌های زمانی خاص، درب باغ خودشان را جهت بازدید عموم به روی گردشگران باز و از آن‌ها با تکه‌های کیک و قهوه، پذیرایی می‌کنند.

در طول سال برخی از صاحبان یا گردانندگان امور باغ‌ها، در برهه‌های زمانی خاص، درب باغ خودشان را جهت بازدید عموم به روی گردشگران باز و از آن‌ها با تکه‌های کیک و قهوه، پذیرایی می‌کنند.

برای رسیدن به بسیاری از باغ‌ها شما باید از داخل منازل شخصی عبور کنید، به همین دلیل لقب «پنهان» به این باغ‌ها داده شده است. مراحل بازدید از باغ‌ها به این شکل است که بعد از پاک کردن کفش‌های خودتان وارد منزل شده و با استقبال صاحب‌خانه مواجه می‌شوید. صاحب‌خانه‌ها برای شما، از سرگذشت خودشان، همسایه‌هایشان، تاریخچه باغ‌ها و همچنین ماجراها و داستان‌هایی که با گردشگران قبل‌تر از شما داشته‌اند، صحبت می‌کنند.

همانند خود آمستردام، هیچ دو باغی شبیه هم نیستند. برخی از باغ‌ها به‌خوبی مراقبت شده‌اند و برخی دیگر نه. باغی را که با معماری اروپایی و غرق در رزهای انگلیسی، در کنار باغی که با مشعل و درختان آسیایی تزئین شده است، مشاهده خواهید کرد. این باغ‌ها در داخل شهر قرار دارند؛ زمانی که قدم به داخل این طبیعت پنهان می‌گذارید، هیچ اثری از شلوغی و ازدحام شهری نیست. تنها صدایی که می‌شنوید صدای قایق‌ها، مردم و طبیعت است.

خانه های کانالی امستردام

نکات سفر

  • هرساله خانه‌های متفاوتی توسط موزه به نمایش درمی‌آیند؛ بهتر است قبل از سفر، از سایت موزه ون لون، نمای این خانه باغ‌ها را چک کند.
  • فاصله بین خانه‌ها اغلب ممکن است طولانی باشند، بنابراین کفش‌های راحتی به پا کند.
  • اگر علاقه‌ای به پیاده‌روی ندارید، می‌توانید از دوچرخه استفاده کنید.
  • متأسفانه شما از هر باغ فقط یک‌بار می‌توانید بازدید کنید، بنابراین نهایت استفاده را از زمان حضورتان داشته باشید.

تهیه بلیت

بلیت این سفر ماجراجویانه، در سایت موزه ون لون به قیمت ۱۶ پوند در دسترس است، اما شما می‌توانید با مراجعه حضوری این بلیت‌ها را با قیمت ۲ پوند خریداری کنید. بلیت خردسال رایگان است. بلیت شما برای سه روز گردش در داخل باغ‌ها معتبر است، همچنین این بلیت به شما امکان استفاده از راهنما را می‌دهد. هر ساله قسمتی از درآمد ناشی از این بلیت‌ها صرف بهبود و نوسازی باغ‌ها می‌شود.

زمان بازگشایی

باغ‌ها از ساعت ۲۰ صبح تا ۵ بعدازظهر جهت بازدید، گردشگران باز هستند. همچنین باید در نظر داشته باشید که در طول سال فقط یک‌بار می‌توانید از این باغ‌ها دیدن نمایید. پس با برنامه‌ریزی دقیق، سفر به آمستردام را در اولویت امسال‌تان قرار دهید.

منبع dailymail
برچسب‌ها باغ ماجراجویی

دیدگاه  

    تبلیغات