بهترین سفرهای جاده‌ای ایران را بشناسید

بهترین سفرهای جاده‌ای ایران را بشناسید

فاطمه محمدی
| یکشنبه, ۱۹ فروردین ۹۷ ساعت ۱۲:۳۰

سفر جاده‌ای، برای افراد اهل گشت‌وگذار یکی از جذاب‌ترین نوع سفر است. در سفر جاده‌ای می‌توان از منظره جاده لذت برد و مسیر را هم با دیدن زیباترین جاذبه‌های طبیعی سپری کرد.

ایران به کشور چهارفصل مشهور است و در هرزمانی از سال در یک‌گوشه آن می‌توان فصلی را تجربه کرد. همین جغرافیای متفاوت باعث شده تا اقلیم هر منطقه نسبت به مناطق دیگر متفاوت و منحصربه‌فرد باشد و بتوان در هر فصلی از سال یک منطقه را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب کرد.

همین اقلیم متنوع باعث شده تا در سراسر کشور جاده‌های زیبایی برای گشت‌وگذار وجود داشته باشد، سفر جاده‌ای را می‌توان یکی از ارزان‌ترین راه‌های سفر دانست که بسیاری از ما ایرانی‌ها به آن علاقه داریم و در بسیاری از موارد سفر جاده‌ای را به سفر با قطار و هواپیما ترجیح می‌دهیم. در این مطلب به سراغ بهترین سفرهای جاده‌ای ایران و زیباترین جاده‌ها رفته‌ایم، اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تصمیم دارید در فصل بهار و یا فصل تابستان به نقاط خوش آب‌وهوا بروید و از جاده‌های زیبا لذت ببرید، با ما همراه باشید:

جاده چالوس

جاده چالوس

بدون شک یکی از زیباترین و محبوب‌ترین جاده‌ها در ایران، جاده چالوس است، جاده‌ای که بسیاری از ایرانیان برای رفتن به شمال کشور آن را انتخاب می‌کنند. جاده چالوس به‌اندازه‌ای زیباست که می‌توان از آن به‌تنهایی به‌عنوان یک جاذبه طبیعی یادکرد. جاده چالوس یکی از مهم‌ترین جاده‌های دسترسی به شمال کشور از مسیر تهران و کرج است.

تا اواخر دوره قاجار، جاده‌ای برای ارتباط میان کرج و چالوس وجود نداشت. کارگران با زحمت بسیار تونل‌هایی در مسیر کرج چالوس حفاری کردند. ساخت تونل کندوان در سال ۱۳۱۴ آغاز و در سال ۱۳۱۷ به پایان رسید. برای ساخت جاده چالوس زحمات زیادی کشیده شد و کارگران زیادی سختی کشیدند و جاده در دوره رضاشاه به پایان رسید.

ازجمله جاذبه‌های مسیر و جاده چالوس می‌توان به باغ لاله‌های گچسر، سد امیرکبیر، تونل کندوان، رود چالوس، دهکده یوش و سیاه‌بیشه اشاره کرد.

روستای یوش یکی از زیباترین جاذبه‌های جاده چالوس است و بازدید از این روستا به‌شدت توصیه می‌شود.

جاده اسالم-خلخال

جاده اسالم-خلخال

اگر می‌خواهید بهشت را روی زمین ببینید، به جاده اسالم به خلخال بروید. این جاده یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ایران است و در هر فصلی از سال زیبایی‌های خود را دارد. این جاده زیبا یکی از رویایی ترین جاده‌های جنگلی ایران است که بازدید از آن در فصل تابستان توصیه می‌شود. این جاده در ۷۰ کیلومتری شهر اسالم در استان گیلان شروع می‌شود و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل می‌رسد.

اسالم بخشی از شهرستان تالش در استان گیلان است، شهر تالش یکی از زیباترین شهرهای شمالی کشور است که به دلیل دور بودن از تهران، کمتر مورد استقبال تهرانی‌ها قرار می‌گیرد.

جاده اسالم-خلخال

جاده از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود، در شروع سفر جاده‌ای از اسالم به خلخال با جنگل‌های انبوه مواجه می‌شوید که بسیار پیچ‌درپیچ است ولی بافاصله گرفتن از اسالم، منظره کوهستانی و سرسبز زیبایی مشاهده می‌شود.

گردنه حیران

جاده اسالم-خلخال

گردنه حیران از جاده‌های مسیر ارتباطی آستارا اردبیل است و درواقع آخرین منطقه حفاظتی استان اردبیل به‌حساب می‌آید. گردنه حیران در بیشتر ایام سال در مه غرق‌شده است و از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که گردنه حیران ارتفاع زیادی ندارد و ارتفاع آن از آب‌های آزاد ۱۵۰۰ متر است. علت وجود مه در این گردنه، رطوبت دریای خزر است و ارتفاع دلیل این مه نیست.

حیران روستایی ییلاقی در شهرستان آستارا در استان گیلان است و مسیر گردنه حیران میان آستارا و اردبیل قرار دارد.

 اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان امکانات تفریحی و گردشگری در مسیر تأسیس کرده و در سال ۱۳۹۰ با راه‌اندازی تله‌کابین حیران این منطقه به‌سرعت توسعه یافت.

جاده ساحلی چابهار-پریس

جاده ساحلی چابهار-پریس

جاده ساحلی چابهار-پریس یکی از جاده‌های کنار دریا است که جاذبه‌های زیادی دارد. اولین جاذبه این جاده، سواحل صخره‌ای بوده که در ابتدای جاده وجود دارد. در آغاز مسیر صخره‌هایی دیده می‌شود که سوراخ‌های عمیقی دارد که این سوراخ‌ها به دلیل فرسایش آب ایجادشده است.

جاذبه بعدی این مسیر، تالاب لیپار است که در فاصله ۱۵ کیلومتری این جاده قرار دارد. کوه‌های مینیاتوری و جنگل حرا از دیگر جاذبه‌های مسیر است.

جاده عباس آباد-کلاردشت

جاده عباس آباد-کلاردشت

یکی از زیباترین جاده‌های شمال کشور، جاده عباس‌آباد به کلاردشت است که مناظری بکر و سرسبز دارد، این جنگل در بیشتر روزهای سال پوشیده از مه است و می‌توان بازدید از آن را به همه گردشگران توصیه کرد.

جاده مرزی ارس-جلفا

جاده مرزی ارس-جلفا

جاده مرزی ارس-جلفا، یکی از زیباترین جاده‌های مرزی در شمال کشور است که در شمال غربی و در امتداد رود ارس قرار دارد. جاده از محدوده ارسباران آغاز می‌شود و در جلفا به اتمام می‌رسد. در طول مسیر شما در یک سمت جنگل‌های انبوه و زیبا دیده می‌شود و در سمت دیگر رود ارس جریان دارد.

جاده شاهرود-گرگان

جاده شاهرود-گرگان

جاده شاهرود به گرگان از جاده‌های زیبای شمال کشور است که مسیری پرپیچ‌وخم و زیبا دارد. جاده از جنگل توسکستان عبور می‌کند و به سمت گرگان میزان این درخت‌ها کاهش پیداکرده و درختان ارس دیده می‌شود.

جاده سراوان-فومن

جاده سراوان-فومن

جاده سراوان به فومن، در مسیر جاده رشت قرار دارد، برای انتخاب این مسیر باید به سمت جاده دست چیتان -سمت فومن بروید. سرسبزی مسیر قابل وصف نیست و خانه‌های روستایی در طول مسیر زیبایی آن را دوچندان کرده است.

جاده زنجان-منجیل

جاده زنجان-منجیل

زمانی که از اتوبان زنجان به سمت قزوین در حال حرکت هستید، جاده‌ای به سمت شمال دیده می‌شود که در ۱۵ کیلومتری جاده قرار دارد. این مسیر بسیار پرپیچ‌وخم است و حتی می‌توان جاده چالوس را انگشت کوچک آن دانست! ابتدای مسیر سربالایی‌هایی با زاویه زیادی دیده می‌شود و در ادامه سرپایینی‌های شدیدی وجود دارد. در طول مسیر می‌توانید از نمای زیبای دریاچه سد منجیل لذت ببرید.

جاده سپیدان

جاده سپیدان

جاده سپیدان به یاسوج، دشت ارژن، دشت برم از زیباترین جاده‌های شمالی استان فارس است. در طول مسیر مزارع و زمین‌های کشاورزی در کنار دشت‌های سرسبز و کوه‌های استوار، نظرتان را جلب خواهد کرد. در طول مسیر بارها به رودخانه‌ها و چشمه‌های زیبا برخورد می‌کنید.

جاده تهران-شیراز

جاده تهران-شیراز

مسیر تهران به سمت شیراز یکی از جذاب‌ترین مسیرهای جاده‌ای است که در طول مسیر می‌توان از شهرها و جاذبه‌های زیادی بازدید کرد. در طول مسیر گردشگران می‌توانند از شهرهای قم، کاشان، ابیانه، اصفهان دیدن کرده و سپس به سمت شیراز حرکت کنند.

مسیر ارومیه –زنجان

مسیر ارومیه –زنجان

مسیر ارومیه به سمت زنجان با گذشتن از شهرهای تکاب، مراغه به سمت ارومیه است که کجارو برنامه سفر اختصاصی در رابطه با این مسیر منتشر کرده است. در طول مسیر آثار تاریخی مثل تخت سلیمان، رصدخانه مراغه و کوه قلعه بلقیس قرار دارد. اگر به تاریخ علاقه دارید حتماً این مسیر را برای سفر به ارومیه انتخاب کنید.

مسیر اهواز-بوشهر

مسیر اهواز-بوشهر

مسیر اهواز به سمت بوشهر با گذر از شهرهای خرمشهر، آبادان و بندر ماهشهر، یک سفر به‌یادماندنی در شهرهای جنوبی کشور است. این مسیر هم در قالب یک برنامه سفر مجزا در کجارو ارائه‌شده است. در طول مسیر می‌توان از جاذبه‌هایی مثل مسجد جامع خرمشهر، جزیره مینو، خور موسی دیدن کنید و سپس با حرکت به سمت بندر ماهشر از جاذبه‌های آن دیدن کنید.

جاده یزد-نایبند

جاده یزد-نایبند

جاده یزد به نایبند یکی از مسیرهای موردعلاقه اهالی کویر است. نایبند روستایی ناشناخته است که در میانکوه‌های بیابانی قرار دارد و منظره اطراف آن دیدنی است.

جاده کرند غرب-بابایادگار

کرند غرب

پوشش کوهستانی استان کرمانشاه بسیار زیبا و منحصربه‌فرد است. یکی از دیدنی‌ترین جاده‌های این استان، خروجی بابایادگار از جاده کرند غرب به سرپل ذهاب است. در دو طرف این جاده درخت‌های بلوط و جنگل‌های سرسبز و زیبا وجود دارد و هرازگاهی در طول مسیر صخره‌های زیبایی دیده می‌شود.

جاده هجیج-اورامانات

جاده هجیج-اورامانات

مسیر پاوه به هجیج یکی از مسیرهای زیبا است و ادامه این مسیر به سمت اورامانات زیبایی دوچندانی دارد و کمتر گردشگری از زیبایی این جاده مطلع است. در طول مسیر آبشارها و چشمه‌های زیادی وجود دارد. عرض این جاده کم است و کوهستانی بودن مسیر خطرناک بودن آن را دوچندان کرده است، سفر به این منطقه و بازدید از جاده در فصل تابستان توصیه می‌شود.

جاده طبس-خور-بیابانک

طبس

یکی از زیبایی‌های جاده‌های کویری، جاذبه‌های طول مسیر است، در مسیر طبس-خور-بیابانک دیدنی‌های زیادی مثل تل‌ماسه‌ها، قلعه‌های اسماعیلی، درخت‌های کهنسال و سدهای تاریخی زیادی وجود دارد و به همین دلیل بازدید از این جاده و سفر به طبس و مناطق کویری توصیه می‌شود.

جاده جندق-معلمان

خندق

بازهم یک جاده برای علاقه‌مندان به کویر، جاده جندق به معلمان یکی از زیباترین جاده‌های کویری است. تنوع بافتی در طول این مسیر دیده می‌شود، در بخش‌هایی از جاده هیچ‌چیزی دیده نمی‌شود و در بخش‌هایی هم تپه‌های سرخ‌رنگی خودنمایی می‌کنند.

دیدگاه  

    تبلیغات