هیجان انگیزترین صحراهای جهان را بشناسید

هیجان انگیزترین صحراهای جهان را بشناسید

سحر مردانه
| شنبه, ۲۵ فروردین ۹۷ ساعت ۱۹:۱۵

صحرا، همانند تصورات، دقیقا جایی است که از جالب‌ترین چیز‌ها شکل گرفته است. صحرا، دارای محیطی کاملا نشاط‌بخش است که تجربه‌ای بی‌نظیر را برای شما رقم خواهد زد.

صحرا، کویر یا بیابان، جایی که داشته‌های نا‌محدود خود را بی‌دریغ در اختیار بازدید‌کنندگان قرار می‌دهد. کسانی که به کشف بیابان‌ها و گردشگری در صحرا علاقه‌مند هستند، آن را دقیقا مانند فصل بهار، زیبا می‌بینند. اگر بخواهیم فراتر از تعریف‌های کلیشه‌ای از صحرا پیش برویم، باید از شن و ماسه و آفتاب سوزان و شب‌های سرد آن چشم بپوشیم و بیشتر به کوه‌ها، دره‌ها، حیات‌وحش بسیار نادر، اجتماع شگفت‌انگیز و زیست‌گاه‌های مدرن و متروکه در کنار هم توجه بیشتری کنیم.

تجربه ثابت کرده که سفر به صحرا، امری عادی نیست، زیرا با چیز‌های عجیب و غریب فراوانی روبرو خواهید شد. شاید فکر کنید که محیط و شرایط آب و هوایی صحرا چندان مهمان‌دوستانه نباشد، اما روش‌های زیادی وجود دارد که بر شرایط خاص آن غلبه کرد و از کسب تجربه لذت برد.

«ویلفرد تسیجر»، صحرانورد و نویسنده سفرنامه می‌گوید: « صحرا تنها جایی است که تفاوت‌های نژادی و رنگی، ثروت و موقعیت اجتماعی تقریبا بی‌معنی است، تظاهر و پوشش‌های فریبانه دور ریخته می‌شوند و حقایق اساسی آشکار می‌شود».

۱. گبی (Gobi)

صحرا

بزرگ‌ترین صحرای آسیا که در شمال چین و جنوب مغولستان واقع شده است، بیابان گبی است که ممکن است دارای مقداری زیادی شن و ماسه باشد، اما از کوه‌های سر‌سبز، جنگل و تپه‌‌های پوشیده شده از گیاه در اطراف آن نمی‌توان ساده گذشت. همچنین در قسمتی مهم از این صحرا، فسیل دایناسور‌ها یافت شده است. هنگام سفر به این صحرا، می‌توانید در ارودگاه‌ها اقامت داشته باشید.

۲. ساهارا (Sahara)

صحرا

بیابان ساهارا را بدون در نظر گرفتن قطب شمال و جنوب، می‌توان گفت که بزرگ‌ترین بیابان جهان است، زیرا قسمت بزرگی از شمال آفریقا یعنی تونس، مراکش، مصر و الجزایر را دربر گرفته است. افراد همچنین آن را با نام صحرای بزرگ آفریقا هم می‌شناسند. علامت‌ها نشان می‌دهد که این صحرای گرم بیش از هزاران سال است که خالی از سکنه مانده است.

۳. کالاهاری (Kalahari)

صحرا

بیابان کالاهاری، کشور بوتسوانا و بخش‌هایی از کشورهای نامیبیا و آفریقای جنوبی را دربر گرفته است و دامنه‌های آن تا زیمبابوه و آنگولا نیز ادامه یافته است. بارندگی سالانه‌ای که در این بیابان اتفاق می‌افتد، سپس رویش گیاهان و تامین تغذیه‌ی حیوانات می‌شود. بعد از باران، این صحرا به مکانی فوق‌العاده زیبا برای مشاهده‌ی گوزن‌ها، گورخر‌ها و پرندگان مهاجر تبدیل می‌شود.

۴. نامیب (Namib)

صحرا

نامیب، صحرایی است که با عنوان صحرای ساحلی شناخته شده و در جنوب آفریقا قرار دارد. این بیابان پهناور، همچنین از سمتی در امتداد اقیانوس اطلس گسترده شده است و جاده‌ی کنار آن، مقصدی فوق‌العاده محبوب برای رانندگی محسوب می‌شود. این منطقه تقریبا خالی از سکنه است.

۵. آتاکاما (Atacama)

صحرا

این یک خیال نیست، پرواز فلامینگو‌های صورتی بر فراز این بیابان واقعیتی محض است. بیابان آتاکاما، بیشتر از شن‌زار و نمک‌زار تشکیل شده و به خشک‌ترین مکان روی زمین مشهور است. دلیل این خشکی هم محصور بودن از دو طرف میان کوه‌های آند و ارتفاعات ساحلی اقیانوس آرام است.

۶. تار (Thar)

صحرا

بیابان تار، بیابانی که در شبه قاره هند و دقیقا در راجستان واقع شده است. این بیابان از تپه‌های شنی و دشت‌های شنی تشکیل شده است و البته امکان زندگی برای حیات‌وحش و همچنین انسان‌ها در اطراف آن وجود دارد. یکی از جالب‌ترین مکان ها در این شبه قاره که مسافران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

۷. عربستان (Arabian)

صحرا

صحرای عربستان، بیابانی وسیع و پهناور که گرمای آن شبیه به یک شمشیر کشنده است. این صحرا از یمن تا خلیج فارس و عمان تا اردن و عراق امتداد دارد و بیشتر شبه جزیره عربستان را پوشش داده است. در این بیابان گونه‌های کمی از گیاهان و حیوانات قابل مشاهده است، اما بهترین مکان برای رصد ستارگان و آسمان است.

۸. وادی رم (Wadi Rum)

صحرا

بیابان وادی رم که با عنوان دره ماه نیز شناخته می‌شود، در شرق عقبه یعنی در اردن واقع شده است. این صحرا دارای ماسه‌های رنگارنگ است و سنگ‌نگاره‌ها و نقاشی بر روی سنگ‌ها نشان از آن دارد که در زمان‌های قدیم انسان‌هایی در آنجا سکونت داشته‌اند. برخی از اردوگاه‌ها در این صحرا برای بازدید‌کنندگان سرگرمی‌هایی نظیر تورهای جیپ‌سواری، شتر و اسب‌سواری و پیاده‌روی در نظر می‌گیرند.

۹. سونورا (Sonoran)

صحرا

در ایالات متحده آمریکا بیابان‌های فراوانی وجود دارد، اما بیابان سونورا از نظر ظاهر بیشتر شبیه به بیابان‌های کارتونی است. این بیابان بین مرز ایالات متحده آمریکا و مکزیک قرار دارد، به همین دلیل نام خود را از ایالات سونورا در مکزیک گرفته است. این بیابان بخش‌های بزرگی از ایالت‌های آریزونا و کالیفرنیا در آمریکا و ایالت سونورا در مکزیک را می‌پوشاند.

۱۰. رد سنتر استرالیا (Australia’s Red Centre)

صحرا

فلات و دشتی به رنگ قرمز آتشین که از نظر فیزیک و معنوی، مکان مهم و قابل توجهی برای استرالیا محسوب می‌شود. این تنها قسمتی از بیابان باستانی استرالیا است که بسیار ارزشمند است. راهنمایان تور‌هایی که بازدید‌کنندگان را هدایت می‌کنند نیز متشکل از افراد محلی هستند، به همین دلیل بهترین تجربه را در این مکان کسب خواهید کرد.

 

منبع telegraph
برچسب‌ها بیابان

دیدگاه  

    تبلیغات