کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا، شاهکار معماری گائودی در اسپانیا

مریم آقائی
پنجشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا، شاهکار معماری گائودی در اسپانیا

کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا در بارسلونای اسپانیا، مرتفع‌ترین بنای مذهبی دنیا است که بیش از ۱۲۰ سال از آغاز ساخت آن می‌گذرد؛ اما هنوز به اتمام نرسیده است. با این حال این کلیسا یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری بارسلون است.

آیا تاکنون پروژه‌ای داشته‌اید که زمانی بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌کردید، نیاز داشته باشد؟ تصور کنید برای انجام یک پروژه ۱۳۴ سال زمان لازم باشد!. بله، معمار معروف اسپانیایی، آنتونی گائودی، ساخت کلیسای جامع انحصاری فدراسیون ساگرادا را در سال ۱۸۸۲ آغاز کرد و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۶ به پایان برسد. در این مقاله با کجارو همراه باشید تا با ویژگی‌های منحصربه‌فرد کلیسای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Família) آشنا شوید.

در همه‌ی کشورهای دنیا، عبادتگاه‌ها و مکان‌های مذهبی یکی از جاذبه‌های گردشگری هستند؛ زیرا معماری به‌کار رفته در این بناها در کشورهای مختلف، متفاوت و از طرفی جذاب است. کلیسای جامع ساگرادا یکی از امکان مذهبی ویژه در بارسلون است که هر ساله میزبان تعداد زیادی بازدیدکننده است.

باسیلیکا 1905

باسیلیکا در سال ۱۹۰۵

خداوند عجله ندارد

مطمئنا اگر زمانی به بارسلونا در اسپانیا سفر کرده باشید، از کلیسای کاتولیک گائودی که ۱۷۰ متر ارتفاع دارد و به سبک رومی ساخته شده است، دیدن کرده‌اید. این کلیسا به نام کلیسای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Família) یا باسیلیکا (Basilica) شناخته می‌شود. وقتی به برج‌های این عمارت نگاه کنید، تصور می‌کنید وارد یک دنیای عجیب و جادویی شده‌اید؛ البته اگر از پشت جرثقیل‌ها نگاه کنید. البته گائودی اولین معمار باسیلیکا نیست. این شاهکار معماری در سال ۱۸۸۳ و پس از استعفای معمار اول، فرانسیسکو پائولا دِل ویلاری لوزانو، به دست گائودی سپرده شد.

گائودی بیشتر عمر کاری خود را صرف تنها پروژه‌ی خود کرد و در نهایت در سال ۱۹۲۶ در حالی درگذشت که کمتر از یک چهارم باسیلیکا ساخته شده بود. این سازه هنوز هم به عنوان سازه‌ای تلقی می‌شود که بیشترین زمان ساخت را در دنیا داشته است. اما چرا اینقدر طولانی؟

چون در طی ساخت این شاهکار معماری، اسپانیا موانع زیادی را پشت سر گذاشته است که یکی از کوچک‌ترین آن‌ها جنگ داخلی در اسپانیا بود.

گائودی همواره می‌گفت؛ «مشتری من عجله ندارد» و منظور او از مشتری، «خداوند» بود. دیدگاه او در مورد باسیلیکا ساختمانی بود که تاریخ اعتقادات کاتولیک را یکجا نشان دهد. سرپرست قبلی معماران، جُردی بونت ای آرمنگل می‌گوید؛ «باسیلیکا در واقع ندای صلح گائودی بود و قرار بود نماد بشریت باشد». پس از مرگ گائودی، ادامه روند ساخت باسیلیکا از سال ۱۹۵۲ آغاز شد.

موقعیت باسیلیکا روی نقشه

سال ۲۰۲۶، سال موعود برای اتمام باسیلیکا

گائودی می‌دانست که تا زمان پایان کار ساخت کلیسا زنده نخواهد ماند، به همین دلیل در سال‌های پایان عمرش تلاش کرد تا مدل‌های سه بعدی از آن تهیه کند. بسیاری از این مدل‌ها در جنگ داخلی اسپانیا نابود شد و تنها تعداد اندکی از آن‌ها باقی ماند. این مدل‌های باقی مانده برای معمارانی که قرار بود پس از گائودی گام‌های بعدی را بر اساس طرح گائودی بردارند، بسیار اهمیت داشت. اگر باسیلیکا واقعاً تا سال ۲۰۲۶ تکمیل شود، دقیقاً در یکصدمین سال درگذشت گائودی تمام شده است. این کلیسا بلندترین سازه‌ی مذهبی در اروپا خواهد بود و به عقیده‌ی ما، تأثیرگذارترین آن‌ها.

لینک دانلود فیلم نمای بیرونی کلیسا

 لینک دانلود فیلم نمای داخلی کلیسا

مطالب مرتبط:

    منبع curiosity
    برچسب‌ها

    دیدگاه