تورهای ورودی برای گردش در خطوط راه‌آهن راه اندازی می‌شود

سیامک احدی
دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۵
تورهای ورودی برای گردش در خطوط راه‌آهن راه اندازی می‌شود

تورهای ورودی برای گردشگران خارجی در مسیر گردشگری راه‌آهن ایران برای آشنایی گردشگران خارجی با با راه‌آهن ایران به زودی اجرا می‌شود.

«محمد محسنیان» مدیر طرح گردشگری راه‌آهن گفت:

تاکنون بیش از چهار هزار نفر در طرح گردشگری ریلی و راه‌آهن شرکت کرده‌اند. در نظر داریم تا گردشگران خارجی نیز از این مسیر استفاده کرده و با راه‌آهن ایران آشنا شوند. ما اکنون در هر مسیر، سه یا چهار گردشگر خارجی نیز داریم که از کشورهای مختلف مانند کشورهای اروپایی یا آسیای جنوب شرقی و حتی آمریکایی بوده‌اند.

وی ادامه داد:

زمانی که حرف از راه‌آهن شمال می‌شود، برای برخی از افراد قسمت‌های کوهستانی تداعی می‌شود. در حالی که وقتی از تهران خارج می‌شویم دشت حاصلخیز ورامین را داریم و دو سه کیلومتر بعد از آن بیابان گرمسار وجود دارد. فاصله کم این دو پدیده بسیار جذاب است گردشگران خارجی فاصله گرمسار تا فیروزکوه را بسیار دوست دارند چون این بخش از مسیر جنبه متفاوتی از طبیعت را دارد. حتی آن‌ها از وجود دودکش‌های جن هم متحیر می‌شوند.

محسنیان گفت:

مسیرهای دیگر نیز برای لرستان و خوزستان وجود دارد که آن را نیز به گردشگران نشان می‌دهیم. آشنایی آن‌ها با این مسیرها موجب می‌شوند که تنها به راه‌آهن به چشم یک وسیله و یا راه ارتباطی نگاه نکنند، بلکه جاذبه‌های در طول مسیر را نیز ببینند. به عنوان مثال جاذبه‌های مسیر لرستان همیشه ناشناخته بوده است. ما برای شناساندن این مسیر مجبوریم که از قطارهای کوپه‌ای استفاده کنیم که در عین حال سالن‌هایی با امکان دید مناظر بیرون را داشته باشد.

تور ریلی

وی ادامه داد:

تا سال گذشته از سوبسید قطارهای حومه‌ای استفاده می‌کردیم؛ اما امسال این طور نیست و ما با شرکت راه‌آهن، قطار را با قیمت تجاری حساب می‌کنیم که این هزینه‌ها به مسافر تحمیل می‌شود.

وی افزود:

سال گذشته گردشگران برای دیدن مسیر راه‌آهن تهران به ساری از شهر تهران تا شورآب را با ماشین طی می‌کردند؛ اما اکنون کل برنامه از ایستگاه راه‌آهن آغاز می‌شود و از همان ابتدا با روند فعالیت راه‌آهن آشنا خواهند شد. همچنین در این مسیر به ایستگاه‌ها نیز افزوده شده است.

محسنیان درباره اینکه قرار بود تا در مسیر راه‌آهن تهران به شمال ساختمان‌های قدیمی‌راه‌آهن نیز احیا و مرمت شده و کاربری اقامتی داشته باشند نیز گفت:

اکنون هزینه‌ای که مردم باید برای استفاده از قطارهای این مسیر کنند کم نیست؛ اگر قرار باشد که اقامت را نیز به این مجموعه اضافه کنیم هزینه آن بالاتر می‌رود از سوی دیگر اکنون بخش زیادی از این هزینه‌ها برای قطار در نظر گرفته می‌شود و مابقی برای اجرای تور؛ بنابراین افزودن اقامت منجر به پایین آمدن سود می‌شود.

وی در پایان گفت:

از نظرسنجی صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که اجرای طرح گردشگری راه‌آهن موجب تغییر دیدگاه مردم شده است. همچنین استفاده از وسایل و ملزومات پلاستیکی باید از میز پذیرایی آن‌ها حذف شود. با سازمان هلال احمر نیز تفاهم کرده‌ایم که از توان آن‌ها در یاری رساندن به گردشگران در مواقع خطر استفاده کنیم.

عکاس: محبوبه پوریوسفی

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها توریست قطار تور

دیدگاه  

    تبلیغات