عجیب ترین آداب غذا خوردن در اروپا را بشناسید

عجیب ترین آداب غذا خوردن در اروپا را بشناسید

الناز غفور
| دوشنبه, ۲۳ دی ۹۸ ساعت ۲۱:۰۰

ما به‌عنوان یک فرد بالغ دوست داریم تصور کنیم که در مورد آداب غذا خوردن به‌اندازه‎ی کافی اطلاعات داریم ولی این آداب در هر نقطه از جهان متفاوت و در مواردی عجیب هستند.

این مقاله از زبان کریس کیولی (Chris Ciolli) اسپانیاشناس و نویسنده‎ی وب‌سایت afar نوشته شده است.

زمانی که جوان‎تر بودم، تصور می‎کردم وقتی از دست‎هایم استفاده نمی‎کنم بهتر است آن‎ها را روی پایم و زیر میز قرار بدهم، ولی در کشورهایی مثل یونان و فرانسه دست‎های شما باید در معرض دید سایرین قرار بگیرد و قایم کردن آن‎ها اصلا مودبانه نیست.

آداب غذا خوردن در اروپا

مهم نیست قصد دارید به کجا سفر کنید. غذا خوردن با مردم محلی بهترین راه برای برقراری ارتباط با آن‎ها است، پس بهتر است شیوه‎ی درست غذا خوردن را یاد بگیریم تا با رفتارهای غیرمودبانه آن‎ها را نیازاریم. در این مطلب تعدادی از عجیب‌ترین آداب غذا خوردن در اروپا را معرفی می‎کنیم که در سفر بعدی احتمالا به کارتان می‎آید.

در اسپانیا، فرانسه و ایتالیا سریع غذا نخورید

وعده‎های غذایی که در این کشورها به‌همراه دوستان و همکاران میل می‎کنید، ممکن است تا سه ساعت و حتی بیشتر طول بکشد. در این کشورها مرسوم است که پس از پایان غذا چای و قهوه بنوشند و با هم گفت‌وگو کنند. پس هیچ عجله‌ای برای تمام کردن غذا نداشته باشید، چون اصلا مودبانه نیست.

آداب غذا خوردن در اروپا

در فرانسه، آلمان، اسپانیا و پرتغال می‎توانید آب سفارش دهید

به خاطر داشته باشید که در بیشتر کشورهای اروپایی فقط در صورتی که آب سفارش دهید، برای شما روی میز سرو می‎شود و رایگان نیست. اگر بودجه‌ی شما محدود است، می‎توانید آب لوله‌کشی سفارش دهید؛ ولی این کار نشانه‎ی خساست شما است.

در آلمان و فرانسه رومیزی را تمیز نگه دارید

در فرانسه ابتدا میزبان باید دستمال را باز کند و روی پاهایش قرار بدهد، سپس شما اجازه دارید این کار را تکرار کنید. در آلمان مچاله کردن دستمال و قرار دادن آن روی صندلی مودبانه نیست. پس هر زمان که قصد ندارید از آن استفاده کنید، دستمال را تا کنید و سمت چپ بشقاب غذا قرار بدهید.

رومیزی

در اسپانیا با سوپ آب ننوشید

نوشیدن آب در حالت معمول در اسپانیا متداول است، ولی همراه شدن آن با برخی غذاها تابو است. خصوصا بین نسل‎های قدیمی‌تر و شهرهای کوچک این عادت بیشتر رواج دارد. اعتقاد سنتی آن‎ها بر این مبنا است که نوشیدن آب همراه با سوپ موجب دل درد شما می‎شود. اگر تشنه هستید، از نوشیدنی‎های دیگر استفاده کنید.

سوپ

در فرانسه نان را روی میز قرار دهید

برخلاف خیلی از کشورها، در فرانسه نان را بدون ظرف روی میز و بالای بشقاب غذا قرار می‎دهند. بهتر است نان به‌سمت بالا قرار بگیرد، چون در غیر اینصورت نشانه‎ی بدشانسی است. نانواها معمولا نانی که برای جلاد محله کنار می‌گذاشتند را رو به پایین قرار می‌دادند. به‌علاوه مهم نیست چقدر گرسنه باشید، نان به‌عنوان پیش غذا سرو نمی‎شود و باید آن را همراه با غذای اصلی میل کنید. هیچ وقت نان را گاز نزنید، ابتدا آن را با دست تکه کنید و بعد در دهان قرار بدهید.

اگر قصد سفر به فرانسه را دارید و به دنبال ارزان‌ترین تور فرانسه هستید، در کجارو می‌توانید مناسب‌ترین آفر تور را پیدا کرده و از فروشنده معتبر مسافرتی آن خریداری کنید.

آداب غذا خوردن در اروپا

در ایتالیا پنیر اضافی درخواست نکنید

در خیلی از کشورها پیشخدمت‎ها مدام از شما می‎پرسند که پنیر اضافی میل دارید یا خیر. ولی در ایتالیا نباید به هر غذایی پنیر پارمسان اضافه کنید. در ایتالیا خیلی از غذاها با پنیر پکورینو تهیه می‌شود و درخواست پنیر اضافی به این معنی است که شما از طعم غذایی که سفارش داده‎اید، راضی نیستید. پس هنگام میل کردن غذای دریایی پنیر سفارش ندهید.

پنیر

در آلمان و فرانسه کلم را نبرید

مهم نیست سبزیجات سالاد شما چقدر بزرگ هستند؛ این قانون را به خاطر داشته باشید: کلم را تا کنید یا با چنگال تکه کنید، ولی هرگز آن را نبرید! بریدن اجزای سالاد یعنی انتقاد کردن به شیوه‎ای که آشپز آن را تهیه کرده است.

در روسیه نان را هدر ندهید

در همه جای اروپا هدر دادن نان بی‌ادبی محسوب می‌شود، چون نان بخشی از هر وعده‎ی غذایی است. ولی در روسیه مقدار نانی که برای خود برمی‎دارید، اهمیت صدچندان پیدا می‎کند؛ چون عواقب آن شما را به دردسر می‎اندازد. آن‎ها اعتقاد دارند که پس از مرگ مقدار نانی که در طول زندگی هدر داده‎اید، اندازه‌گیری می‎شود و در تصمیم‌گیری برای بهشت رفتن شما تاثیرگذار هستند.

آداب غذا خوردن در اروپا

در دانمارک آخرین لقمه غذا را دست نزنید

اگر یک وعده‎ی غذایی را به‌همراه یکی از دوستان‌تان سفارش داده‎اید آخرین تکه را به‌تنهایی نخورید. بهتر است باقی‌مانده‎ را نصف کنید و این کار را  تا زمانی ادامه دهید که غذا تمام شود.

در انگلستان بشقاب سوپ را به‌سمت مقابل خود کج کنید

در انگلستان و اسکاتلند شیوه‌ی درست میل کردن سوپ به این صورت است که باید کاسه را به‌سمت مقابل خود کج کنید و سپس قاشق را از سمت بیرون پر کنید. سپس قاشق را به‌سمت دهان خود ببرید و از کناره‌ی آن به‌آرامی سوپ را میل کنید.

سوپ

در انگلستان همیشه ظرف نوشیدنی را به فرد سمت چپ خود بدهید

در انگلستان بعد از اینکه نوشیدنی ریختید، آن را به فرد سمت چپ خود بدهید تا دست به دست ‎شود.

اگر در حال برنامه‌ریزی سفر با تور اروپا به نقاط مختلف اروپا هستید و به‌دنبال مناسب‌ترین آفر تور می‌گردید، در کجارو با مشاهده تمامی آن‌ها می‌توانید پکیج موردنظرتان را با پایین‌ترین قیمت از فروشنده‌های معتبر مسافرتی به‌راحتی و در کمترین زمان تهیه کنید.

منبع Afar

دیدگاه  

    تبلیغات