سفر هوایی و افزایش امنیت مسافران در سفر با هواپیما

علیرضا حیدری
سه شنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵
سفر هوایی و افزایش امنیت مسافران در سفر با هواپیما

در کلیه سفرهای هوایی تمهیداتی وجود دارند که ایرلاین‌ها و کادر پرواز برای امنیت و راحتی هرچه بیشتر مسافران در سفر با هواپیما انجام می‌دهند.

در دنیای امروز سفر جایگاه بسیار مهمی دارد و تعداد قابل توجهی از این سفرها به وسیله حمل و نقل هوایی صورت می‌گیرد؛ از این جهت کیفیت، خدمات مربوط به ایرلاین‌ها، فرودگاه‌ها و سوانح مختلفی که در این صنعت رخ می‌دهند، با حساسیت زیادی رصد می‌شوند.

وقتی اتفاقاتی نظیر نقص فنی موتور رخ می‌دهد، ترس و وحشت زیادی ایجاد می‌کند که هر لحظه ابعاد وسیع‌تری پیدا می‌کند. بیایید خود را جای مسافرانی بگذاریم که احتمال سقوط هواپیمایشان را می‌دهند! افرادی که به شدت ترسیده و نگرانی از سر و رویشان می‌بارد!

بعد از اتفاقاتی از این دست، حداقل تا مدتی اعتماد به حمل‌ و نقل هوایی خدشه‌دار شده و مردم جرات نمی‌کنند که سوار هواپیماها شوند، در حقیقت جلب اعتماد مسافران بسیار سخت، ولی از دست دادن آن بسیار آسان است؛ از این جهت کادر پروازی شامل خلبان و مهمانداران وظیفه خطیری در حین شرایط سخت و بحرانی پرواز دارند.

هواپیمایی Sothwest

کادر پروازی در تمام دنیا، آموزش‌های مناسب و استانداردی می‌بینند که آن‌ها را برای شرایط مشابه آموزش داده و آماده می‌کنند و آنچه قبلا اتفاق افتاده، تبدیل به تجربیاتی می‌شود که در رویدادهای مشابه آینده، الهام‌بخش و مایه نجات خواهد بود؛

همه این‌ها در کنار پیشرفت تکنولوژی و کنترل و نظارت هرچه بیشتر، باعث می‌شود که امنیت پروازهایی که انجام می‌شوند، روز به روز بالاتر رود، هرچه که باشد دست‌اندرکاران و غول‌های صنعت حمل و نقل هوایی به خوبی فهمیده‌اند که اساس حیات و رونق این صنعت تضمین امنیت در بالاترین حدممکن است و اگر این حس امنیت در نتیجه سوانح هوایی از بین برود، هرآنچه به سختی به دست آمده، به آسانی از دست می‌رود!

کاپیتان تامی جو، یکی از نخستین و نامدارترین خلبانان زن هواپیماهای جنگی در ارتش آمریکا است که صحبت‌های شنیدنی بسیاری دارد و زوایا و ابعاد دیگری از مقوله پرواز را برای ما روشن می‌کند: ببینید! خطوط هوایی وقت زیادی صرف می‌کنند که کنترل انسانی و قدرت مدیریت در شرایط بحرانی و سخت پروازی را افزایش دهند. آن‌ها انرژی بسیاری صرف آن می‌کنند که مطمئن شوند کادر پروازی آن‌ها، به‌خصوص خلبان می‌تواند در شرایط سخت پیش‌بینی نشده کنترل بحران را به دست گرفته و اقدامات لازم را انجام دهد.

در ادامه فیلمی از مکالمه اضطراری وی را که خلبان هواپیمایی جنوب غربی آمریکا (Southwest) نیز است، با برج مراقبت مشاهده می‌کنید. یکی از موتورهای هواپیما دچار مشکل شده بود، اما خوشبختانه به خیر گذشت و با کمک برج مراقبت هواپیما به سلامت به زمین نشست.

با همه این‌ها سفر هوایی آنقدری که به نظر می‌رسد نیز ناایمن نیست. در حقیقت اگر بخواهید یه همه جزئیات دقت کنید، احتمالا حتی خانه هم جای امنی نخواهد بود! از این جهت سفر با هواپیما از بسیاری از فعالیت‌های ما در زندگی مثلا رانندگی، امنیت بیشتری دارد.

سخت‌گیری‌ها و نظارت‌های قانونی سفت و سختی که به لحاظ قانونی در صنعت هوایی وجود دارد، نوعی سوپاپ اطمینان ایجاد می‌کند تا بسیاری از مشکلات قبل از صدور مجوز پرواز برای هواپیما مشخص شده و از وقوع حوادث تلخ جلوگیری شود؛ ایرلاین‌ها نیز به دلیل نگرانی از دست رفتن وجه‌شان در صورت بروز یک اتفاق ناگوار، خود از این نظارت‌های سخت‌گیرانه استقبال می‌کنند.

به هر حال پس از آنکه مجوز پرواز صادر شد، ما با مسافرانی سروکار داریم که در صورت مواجه شدن با یک شرایط غیرمترقبه در آسمان، بیش از هر چیز به لحاظ روانی آسیب‌پذیر و منفعل  خواهند بود، تمام دستورالعمل‌های ایمنی که مهمانداران قبل از شروع پرواز با حرکاتی پانتومیم‌وار به مسافران آموزش می‌دهند، در جهت پیشگیری از این اتفاق است؛

 مثلا به مسافران یاد می‌دهند که چطور در صورت افت فشار ناگهانی هوای موجود در کابین و در نتیجه کاهش میزان تراکم و اکسیژن آن که مانند شرایط تنفس در ارتفاعات کوهستان است، ماسک اکسیژن را از محل مخصوص برداشته و بر بینی و دهان خود بگذارند.

مهماندار هواپیما

نکته مهم در اینجا جزئیات و اطمینان از توجیه مسافران است، برای نمونه، اگر در این مورد مسافر صرفا ماسک را روی دهان خود بگذارد، آن هم در شرایطی که همه به طور طبیعی دستپاچه می‌شوند، ممکن است اتفاقی بدی برای وی بیفتد، بدون اینکه هواپیما دچار مشکل جدی شده باشد! از این جهت رعایت دقیق نکات ایمنی بسیار مهم است و بی‌توجهی به آن عواقب بدی به دنبال دارد.

در چند سال گذشته، سبک‌ها و استانداردهایی برای نشان دادن نکات ایمنی برای مسافران در دستور کار قانون‌گذاران صنعت هوایی قرار گرفته که ایرلاین‌ها را مجبور می‌کند با تقویت جنبه نمایشی و سرگرم‌کننده‌تر کردن آن، جلب توجه بیشتری برای انتقال این نکات صورت گیرد. همچنین، ویدئوهایی در نمایشگرهای هواپیما برای مسافران پخش می‌شود تا حتی اگر آن‌ها به درستی متوجه معنای حرکت مهمانداران نشدند، به وسیله این ویدئوها توجیه و فهم کامل برای آن‌ها ممکن شود.

اغلب مهیا کردن همه شرایطی که برای تامین  امنیت و توجیه مسافران لازم است، به قیمت تحمیل فشار روانی زیادی به کادر پروازی هواپیما تمام می‌شود. افردای که در این صنعت کار می‌کنند، چه کادر پروازی هواپیما و چه حتی خبرنگاران این عرصه، معمولا افراد خندان و ریلکسی محسوب نمی‌شوند و این به دلیل فشارها و حساسیت‌هایی است که مسئولیت سنگین آن‌ها و تامین امنیت مسافران ایجاب می‌کند؛ همین قضیه ماسک را به خاطر بیاورید! چه کسی باید پاسخگو باشد اگر برای مسافر به علت استفاده نادرست از ماسک مشکلی پیش بیاید؟

هواپیما

undefined

undefinedتلاش‌های زیادی از طرف دانشمندان علوم رفتاری صورت می‌گیرد تا راه‌های آسان‌تری در انتقال و فهم پیام پدید آورند، تکنولوژی هم به آن‌ها کمک می‌کند؛ ابزارهای تکنولوژیکی که  انتقال و درک سمعی-بصری پیام را تسهیل می‌کنند، در حال توسعه هستند یا در این مورد به خصوص مثلا بازطراحی ماسک می‌تواند به شکلی انجام شود که به طور خودبه‌خودی در قسمت موردنظر دهان و بینی قرار گیرد.

با این حال این اگر هوایی سفر می‌کنید، جای نگرانی وجود ندارد. فقط موارد ایمنی که به شکل مکتوب یا نمایشی بر آن تاکید می‌شود را رعایت و در صورت بروز هر اتفاقی تا سرحد ممکن خونسردی خود را حفظ و با کادر پروازی همکاری کنید؛ حتی بد نیست اگر سوالی ذهن شما را مشغول کرده، پیش از سفر آن را در اینترنت جستجو و اقدامات لازم را تمرین کنید.

اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

 

 

 

منبع lonelyplanet

دیدگاه  

    تبلیغات